GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 14:06   Güncelleme : 16-07-2021 15:55

Türkiye OECD ülkeleri arasında okulları en fazla kapalı tutan 2.ülke!

Coronavirüs salgını birçok sektörü etkiledi ama eğitimi özellikle de Türkiye'de fazlasıyla dağıttı. Dünyada ise eğitimin durumu, özellikle de yüz yüze eğitimde çok daha farklı. Türkiye Eğitim Derneği (TEDMEM) konuyla ilgili olarak rapor yayınladı, raporunda çok çarpıcı detaylar yer aldı.

Türkiye OECD ülkeleri arasında okulları en fazla kapalı tutan 2.ülke!

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Coronavirüs hayatın her alanını çok fazla etkiledi. Ama aralarında bir sektör var ki, adeta pandemi onu yerle yeksan etmeye fazlasıyla yetti; özellikle de Türkiye'de. Eğitim, salgın döneminde uzaktan oldu, okullar kapatıldı ama birçok öğrenci, veli, öğretmen de zorluklar yaşadı. Peki, dünyada durum nasıldı? TEDMEM (Türkiye Eğitim Derneği) ise bu konuya ilişkin rapor yayınladı ve dünyadaki durumu gözler önüne serdi.

11 ÜLKEDE OKULLAR HİÇ KAPANMADI

Salgın döneminde eğitimin bir yılı gözler önüne serildiğinde 11 ülkede okullar coronavirüs salgınından dolayı hiç kapalı kalmadı. ABD, Avusturalya ve Rusya'da eyaletlere göre açılan okullar, İsveç, İzlanda, Tacikistan ve Türkmenistan'da açık tutuldu.

TÜRKMENİSTAN 39 HAFTA OKULLARI AÇTI

Türkmenistan'da okulların 39 hafta açık olduğu TEDMEM'in raporuna yansırken, Japonya ve İsviçre ise 36 hafta ile Türkmenistan'ın ardından en fazla okulların açık olduğu ülkeler oldu. Fransa'da 29 hafta, Rusya'da 27 hafta, Danimarka'da 22 hafta ve Almanya'da ise dersler 18 hafta yüz yüze eğitim yoluyla işlendi.

DÜNYADA 48 ÜLKEDE OKULLAR HİÇ TAMAMEN AÇILMADI

Coronavirüs salgını nedeniyle dünya üzerinde 48 ülkede ise okullar hiç tamamen açık kalmadı. Coronavirüsle mücadelesini eyaletlerin durumuna göre kısıtlamalar ya da yasaklar uygulayarak sürdüren ABD'nin yanı sıra Azerbaycan, Arjantin, Kanada, Bosna Hersek, Brezilya, Kazakistan, İran ve Türkiye bu ülkelerden bazıları oldu.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜK ÜLKELER OKULLARI EN FAZLA KAPATAN OLDU

TEDMEM'in hazırladığı Türkiye'nin Telafi Eğitimi Yol Hartiası Raporu'nda okulları en uzun süre kapatan ülkelerin eğitim performansının en düşük ülkeler olduğu belirtilirken; eğitim performansı en yüksek okulların da okullarını en uzun süre açık tuttuğu ülkeler olduğu rapora yansıtıldı.

TÜRKİYE’DE SADECE 15 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM GÖRÜLDÜ

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkeleri arasında Türkiye salgının ilk yılında okullarını en uzun süre kapatan ikinci ülke oldu. Türkiye'de 16 Mart 2020- 2 Mart-2021 tarihleri arasında tatil günleri dışarıda tutulduğunda 175 günlük süreçte en fazla 1.sınıflara yüz yüze eğitim verildi ve bu eğitim, sadece 15 gün ile sınırlı kaldı. Ayrıca Türkiye'de 6,7,10 ve 11. sınıflarda salgın döneminde hiç yüz yüze eğitim yapılmadı.

ÖĞRENCİLER ZORLUK YAŞIYOR

TEDMEM'in raporunda İngiltere’de yapılan bir çalışmaya da yer verildi ve bu çalışmaya göre salgın sürecinde 3.sınıfa devam eden bir öğrencinin, 7 yıl sonra normalde ulaşacağı öğrenme düzeyinden 1,5 yıl daha az öğrenme birikimiyle 10.sınıfa başlayacağını öngörüldüğü belirtildi.

Belçika’da yapılan başka bir araştırmadaysa öğrencilerin geçmiş yıllara kıyasla salgın döneminde matematik ve okuma başarılarında düşüş yaşadığı ve düşük sosyoekonomik geçmişe sahip öğrencilerde bu kayıpların daha fazla olduğuna dikkat çekildi. 

AİLELERİN EĞİTİM DURUMU BÜYÜK FARK YARATIYOR

Hollanda’da gerçekleşen bir araştırmada ise öğrenme kayıplarının eğitim düzeyi düşük ailelerle eğitim düzeyi yüksek aileler arasında yüzde 55 oranında fark bulunduğunu belirtti. 

TÜRKİYE’DE ÖĞRENME YOKSULLUĞU YÜZDE 21,7

Raporda Türkiye’deki öğrenme yoksulluğun yüzde 21,7 olduğu belirtilirken; 10-14 yaş arasındaki her beş çocuktan birinin ilkokulu bitirmesine rağmen basit bir metni okuyup anlamaktan uzak olduğu ifade edildi.