GÜNCEL

Türkiye'de 14 gün boyunca tam kapanma uygulanacak!

Tüm dünyada etkisi bir yılı aşkın bir süredir devam eden coronavirüs salgınında Türkiye'de artan vakaların ciddi azalma göstermemesi sonucunda 29 Nisa Perşembe gününden 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar tam kapanma uygulanacağı açıklandı.

Türkiye'de 14 gün boyunca tam kapanma uygulanacak!

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı geçtğimiz günlerde Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Coronavirüs salgınına yönelik olarak alınan yeni kararlarla birlikte Türkiye'de 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar tam kapanma uygulanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı tam kapanmanın detaylarını ise İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile duyurdu. 

MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI

29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00'da başlayacak olan kapanma sürecinde bakkal, manav, kasap, kuruyemiş ve tatlı satıcıları 10.00-17.00 arasında hizmet verebilecek. Araç ile seyahat zorunlu haller dışında yasak olacakken; belirtilen tarihler arasında süper marketler ve zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. 

PAKET SERVİS UYGULAMASI

İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer verilen ifadelere göre restoran ve kafe gibi işletmeler sadece paket servis ile Ramazan Ayı boyunca 24 saat hizmet verebilecek. Ramazan Ayı sonrası ise 01.00'e kadar paket servis ile çalışmaya devam edecek. 

ŞEHİRLER ARASI SEYAHATE ENGEL!

Açıklanan kapanma kurallarına göre şehirler arası seyahatler de zorunlu haller dışında yasaklandı. Zorunlu durumlar dışında (cezaevinden sevk edilenler, kamu ya da özel günlük yazısı olanlar, askerliklerini bitirenler, ÖSYM sınavlarına girecek olanlar, 5 gün içerisinde glemiş olmanın yanı sıra kalacak yeri olmayanlar, refaketçiler doktor kontorlü olanlar) kalan kişiler valilikten ya da kaymakamlıktan alacakları özel izinle seyahat edecekler. 

Ayrıca şehirler arası seyahatlerde uçak dışında yüzde 50 oturma kapaseitesi uygulanacak.

KAMUDA YENİ ÇALIŞMA DÜZENİ

Belirtilen sürede sağlık, güvenlik ve acil gibi kritik görevlerde çalışan kamu personelleri dışında yüzde 50 kapasite ile dönüşümlü ya da uzaktan çalışma ile devam edileceği kaydedildi.