GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-08-2021 14:42   Güncelleme : 16-08-2021 15:12

Türkiye'nin bir buçuk yıllık uzaktan eğitimi gelecekte 3 trilyon $ kayba yol açabilir!

Dünyada ve Türkiye'de bir buçuk yılı aşkındır devam eden coronavirüs salgınında en çok etkilenen sektör eğitim oldu. Okullar kapandı, dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye başladı ve bunun sonucunda dünyada ama özellikle de Türkiye'de birçok sorun meydana geldi.

Türkiye'nin bir buçuk yıllık uzaktan eğitimi gelecekte 3 trilyon $ kayba yol açabilir!

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına coronavirüs salgınından dolayı uzun bir süredir kapalı kalan okullar, dünya ekonomisine ve Türkiye ekonomisine gelecek ağır bir yumruk indirebilir. Türk Eğitim Derneği'nin yayınladığı Türkiye'nin Telafi Eğitimde Yol Haritası raporunda yer verdiği eğitimin gelecekte ekonomiye yansımaları raporu birçok sorunu gözler önüne seriyor.

YÜZDE 4,3 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

TEDMEM'in raporunda eğitimin bir yıllık kesintisinin gelecekte ortalama yüzde 8,8 daha düşük bireysel gelirle ilişkili olabileceğini belirtiyor. Türk Eğitim Derneği, okulların bir yılının yarısı kadar kapalı kalması durumunda uzun dönemde beklenen gayri safi yurtiçi haslasında ortalama yüzde 2,2 daha düşük, bir eğitim yılında tamamen kapalı kalması durumunda ise yüzde 4,3 düşüş beklediğini ifade ediyor.

Türkiye'ye ilişkin bilgilere de yer verilen raporda, okulların bir eğitim yılının 3/2'sinde kapalı kalmasının 80 yıllık maliyetinin GSYH'deki karşılığını yaklaşık 3 trilyon $ olabileceğini belirtiyor.