GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 14:04   Güncelleme : 24-07-2021 14:04

UGD Başkanı Elif Şentürk'ten Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Elif Şentürk 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili mesaj yayınladı.

UGD Başkanı Elif Şentürk'ten Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı

Uşak Gazeteciler Derneği Başkanı Elif Şentürk 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajında; "Ulusal ve Yerel Basınımızın Değerli Mensupları,
Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur. Basın hürriyeti içinde görevlerini yerine getiren ulusal ve yerel basınımız, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda büyük bir güce sahiptir. Gerek ülkemizin gerekse Uşakımızın  her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının ülkemiz ve ilimiz ekonomisine olumlu yönde yansımasına, basın mensuplarının gösterdikleri duyarlılık ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmalar büyük katkı sağlamaktadır. 
Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesi, pandemi sürecinde çok zor bir dönemden geçen yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Büyük fedakârlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, ‘tasarruf tedbirleri’ başlıklı kararlarla önemli ölçüde gelir kaybederek ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girmiştir.
Böylesine önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, sağlık, başarı ve esenlikler dilerim." ifadelerine yer verildi.