AFYONKARAHİSAR
Giriş Tarihi : 22-09-2021 19:12   Güncelleme : 22-09-2021 19:12

UNESCO Türkiye Milli Komitesi Afyonkarahisar'da

Afyonkarahisar GastroAfyon markası ile adından söz ettirmeye, yeni projelerde yer almaya ve üretmeye devam ediyor. Türkiye- Moldova Geleneksel Mutfak Kültürü Projesi kapsamında şehre gelen UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyeleri ve Moldova heyeti Afyonkarahisar’a geldi.

UNESCO Türkiye Milli Komitesi Afyonkarahisar'da

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Vali Gökmen Çiçek’in ev sahipliğinde şehirde ağırladığı konuklar, yöresel lezzetlerin yanı sıra tarihi ve kültürel yönleri de tanıyor.  

UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyelerini çıtanın her geçen gün daha da yukarıya taşındığı Afyonkarahisar’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ilin yöresel lezzetleri hakkında bilgi verdi.  Gastronomi alanında yapılan çalışmalara da dikkat çeken Zeybek; UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dâhil edilen Afyonkarahisar'ın mutfaktaki kültürel birikimi, tarihsel bilgilerle Gastronomi Konağı'nda gelecek kuşaklara aktarıldığını söyledi.

14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’ hakkında da bilgi veren Zeybek; şehrin ve lezzetlerin dünya mutfağında tanıtımı açısından festivalin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Şehirdeki gıda sektöründe olan işletmelerin gastronomi alanında aldığı bu unvanı üretimlerine de yansıtmaları, marka değerlerini ön plana çıkarmaları için çaba sarf ettiklerini ifade eden Zeybek Başkan; “Kadim bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar; mutfak kültürü, yüzyıllardır kullandığı mutfak araç gereçleri ve yöresel tariflerinin korunarak nesilden nesile aktarımı açısından oldukça zengin bir kent. Biz de bu zenginliğimizi tanıtmak, şehrimizin marka değerinin farkındalığını artırmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afyonkarahisar’ın marka değerlerini ön plana çıkararak şehrimizi mermerde, turizmde, spor turizminde olduğu gibi gastronomi alanında da hak ettiği yere getireceğiz.” dedi.