GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2021 17:09   Güncelleme : 26-08-2021 17:28

Üniversitelerde yüz yüze eğitim resmen başlıyor!

Coronavirüs salgınından dolayı 1,5 dönem kapalı kalan üniversitelerde yüz yüze eğitim resmen başlıyor. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erol Özvar yaptığı açıklamada; "Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır" diye konuştu.

Üniversitelerde yüz yüze eğitim resmen başlıyor!

Üniverite rektörleriyle bir araya gelen ilk kez gelen ve hem yeni sezonun nasıl başlayacağı hem de YÖK'ün vizyonun paylaşıldığı toplantıda, YÖK Başkanı Prof.Dr.Erol Özvar yeni sezonun yüz yüze eğitimle başlanacağını açıkladı. 

Uygulamalı eğitimlerde yüz yüze yapılamsına dikkat çeken Prof.Özvar, teorik derslerin ise salgının durumuna göre hibrit eğitimle yapılmasından yana olduğunu ifade etti.

"YURTLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILACAK"

Coronavirüs salgınında yüz yüze eğitim sürecinde öğrencilerin kalacağı yurtlarla ilgili ilerleyen günlerde bilgi verileceği kaydedilirken; YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol Özvar, "Malumunuz Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara gelince. Buraların yönetimi Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesindedir. YÖK Başkanlığı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile temas ettik, yurtların kullanımı konusunda gerekli açıklamaların yakın zamanda yapılmasını beklemekteyiz” dedi.

Üniversitelerde alınacak olan önlemlerle ilgili de konuşan Özvar, aşının önemine vurgu yaptı. Kampüs ve yerleşkelerde maske ve mesafe kurallarına uyulmasını belirten Prof. Özvar, yurtlarda ise mümkünse aşılı kişilerle aşısız kişilerin ayrı yerlerde kalmasının sağlanmasına değindi. Aşısını yaptırmayan kişilere PCR testi uygulanacağını da ifade eden Özvar, blok ders yapılmaması, dersliklerin havalandırılması gibi önerilerde bulundu.