YEREL

UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ'Nİ KURULTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği olağan genel kurulu gerçekleşti. Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Zafer Akyol genel kurul sonrası açıklamalarda bulundu.

UŞAK ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ'Nİ KURULTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Zafer Akyol  genel kurul sonrası yaptığı açıklamada; "Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği olağan genel kurulu 18.03.2021 günü yapılmış olup, toplantı sonunda yönetim yenilenmiştir. Bu dönem yönetimde yer alan  Zafer Akyol, Mevlüt Yılmaz, Mustafa Onat, Muazzen Keleş, Hatice Yılancı, Halime Karagöz ve Halil Arslan arkadaşlarımız ile yola devam edeceğiz. Uzun yıllar başkanlık yapan Hasan Yüksel arkadaşımız bu dönem kendi isteği ile yönetime girmemiştir. Kendisine bu zamana kadar yapmış olduğu tüm çalışmalar için çok teşekkür ederiz. Hasan Yüksel arkadaşımız yönetimde olmasa bile her zaman derneğimizin en büyük destekcisi olacaktır.


2001 yılında kurulan derneğimizin misyonu artarak devam etmektedir. Çevre içinde yaşadığımız, su içtiğimiz, yemek yediğimiz alandır. Buradaki olumlu ve olumsuz özellikler bizlerin yaşamını etkilemektedir. Günümüzde yaşamımızın olmazsa olması temiz havaya, yeterli suya ve güvenli gıdaya ulaşmakta sıkıntılar yaşanmaktadır.
Dün tabakhane ile kirlenen sularımız bugün Murat Dağı’ndan başlayarak kaynağından yok olmaya ve kirlenmeye başlamıştır. Madencilik faaliyetleri büyük bir baskı oluşturmaktadır. Tüm Türkiye’nin dağlarında, yaylalarında, ormanlarında olduğu gibi Murat Dağı’nda da baskı hala vardır. Sivaslı Goca Dağ, Emet Eğrigöz Dağı da çevremizde örnek verebileceğimiz madencilik faaliyetlerindendir. Çevremizdeki bu gelişmeler havamızı, suyumuzu ve tarlalarımızı sulayacağımız akarsularımızı tehdit etmektedir. Kentimizdeki arıtma tesislerinin yetersizliğinden dolayı, sanayinin oluşturduğu katı artıkların baskısı yıllardır Uşak ve çevresini tehdit etmektedir. İlçelerdeki katı artıkların toplanması hala gerçekleşmemektedir. Küresel ısınmanın etkisiyle bahar günlerine gelmemize rağmen su rezervlerimiz yetersizdir.


Görülüyor ki çevre gönüllüleri olarak yapılacak çok işimiz var. Çevre Gönüllüleri Derneği yeni yönetimi olarak Uşakta ki çevresel sorunların üzerine varacağız ve çözüm üretmek için çalışacağız. Çünkü sizler iyi yaşamaya, sağlıklı bir çevrede çocuklarımızı yetiştirmeye layıksınız. Dün olduğu gibi bugün de Uşakta bu konularda ilgili kamuoyu oluşturmaya çalışacağız.
Katılımlarınız ve sesimizi kamuoyuna duyurmada yardımcı olduğunuz için teşekkürler." ifadelerini kullandı.