GÜNCEL

UŞAK ESNAF MECLİSİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI: "SALGIN HAYATIMIZI ALT ÜST ETTİ"

Uşak Esnaf Meclisi Tiritoğlu Parkı'nda basın açıklaması düzenledi.

UŞAK ESNAF MECLİSİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI:

Uşak Esnaf Meclisi'nin yayınladığı basın açıklmasında; "Dünyayı ve ülkeyi saran COVİD-19 hayatlarımızı alt üst etti. 

Cafe, bar, restoran, lokanta, tekel bayi, yurt ve benzeri kısaca hizmet sektöründe çalışanlar çok zor durumdayız. Birçoğumuzun bir yıldır işyerleri kapalı. Gelir yok. Ama vergiden, elektriğe kadar giderlerimiz zamlanarak  devam ediyor.

Alınteri ile çalışanlar açlığa mahkum edildi. Birçok müzisyen arkadaşımız intihar etti. Yurt işletmecileri ve çalışanlar vergilerini tıkır tıkır ödedikleri halde hiçbir destek alamadılar.

Mensubu olduğumuz meslek odaları ise en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde yanımızda olmadı; bankanın yolunu gösterdi; aidat toplamanın peşine düştü. Evimize ekmek götürmenin derdindeyiz. 
Bu bedelleri ödedik de pandemi bitti mi? Hayır!

İktidar partisinin kendi kongrelerini mitinge döndürmesiyle  pandemi mücadelesinin ciddiyeti kalmadı ve corona yeniden patladı. Sağlık Bakanlığı virüse yakalanmayın diye twit atmaktan iş yapmaz hale geldi. Aşı desen yılan hikayesine döndü. İktidar halkın sağlığını değil, büyük sermayedarları ve saray çevresini düşünüyor. 

Yardımları onlara aktarıyor. Halkın geçimini yok sayıyor. Şimdi yine kapanma yapılacak. Sorumsuz hükümet görevlileri yüzünden virüsün cezasını daha fazla çekecek gücümüz kalmadı.  Artık buna dur demeliyiz.

İktidardan isteklerimiz şunlardır: Bir ay tam kapanma olsun. Çalışanların geçimleri karşılansın.
Bir ay sigortalı çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlansın. Kısa çalışma ödeneği asgari ücret seviyesine yükseltilsin. Ve devam etsin. İşçilerin emeklilik için sigorta günleri tam sayılsın.
İşyerlerimizden kapalı oldukları dönem için alınan stopaj, damga vergisi ve oda aidatları iptal edilsin. Alınanlar iade edilsin. Kira ve ciro kaybı desteği yaygınlaştırılsın.

Tekel bayilerinin saat ve gün sınırlaması kaldırılsın. Bu sayede ülkece virüsü yenelim ve yaz aylarına rahat girelim. Öyle ya da böyle bizler dayanışma içinde bugünleri atlatırız. Ama günü geldiğinde bugünlerin hesabını da sorarız!"