EKONOMİ

UŞAK İHRACATTA TÜM MART AYLARININ EN İYİ PERFORMANSINI SERGİLEDİ

Son açıklanan ihracat rakamları doğrultusunda Uşak, 2021 yılının Mart ayında 24,47 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam Uşak'ın şimdiye kadarki en iyi Mart ayı performansı olarak kayıtlara geçti.

UŞAK İHRACATTA TÜM MART AYLARININ EN İYİ PERFORMANSINI SERGİLEDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Mart 2021 ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde ihracat, 2020’nin Mart dönemine göre yüzde 42,2 oranında artış gösterdi ve 18 milyar 985 milyon dolar seviyesine yükseldi.

İLLER BAZINDA 39.SIRADA

Türkiye'de İller bazında 39. sırada yer alan Uşak, Mart 2021 itibariyle 24,47 milyon dolar değerinde ihracata imza attı. Mart 2020’ye göre ihracatını yüzde 25 oranında artarken, son 6 yılın da en iyi Mart performansı ortaya koydu. 2021’in ilk 3 aylık dönemine göre de kentte ihracat, yüzde 12 artarak, ilk çeyrekte 67,39 milyon dolara ulaştı.

EN FAZLA TEKSTİL İHRAÇ EDİLDİ

Kentte en fazla ihracat edilen ürünler 17,7 milyon dolarla tekstil ve hammaddeleri, 14,5 milyon dolarla halı, 9,3 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 8,3 milyon dolarla su ve hayvansal ürünler ve 5,9 milyon dolarla seramik oldu. Deri sektörü ise yüzde 5 azalışla 3,7 milyon dolar düzeyinde ihracat yaptı.  Kentin en fazla ihracat yaptığı 5 ülke ise ABD, Almanya, Çin, İtalya ve İspanya oldu. 

"MART 2021 İHRACAT RAKAMLARI MEMNUN EDİCİ"

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, Mart 2021 ihracat rakamlarının memnun edici olduğunu ifade etti. İhracat rakamlarındaki artışın devamı için Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Kandemir, “Pandemi dönemine rağmen Mart 2021 ihracatımız, son yılların en iyi performansını ortaya koydu. Odamızın yeni pazarlar adına hazırladığı ve ortağı olduğu projelerimizin, eğitim çalışmalarımızın ve danışmanlık hizmetlerimizin bu noktada önemli yararı oldu. Gelinen noktada, ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için çalışan ve söz konusu ihracat rakamlarını elde etmemizi sağlayan sanayicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.