GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 11:59   Güncelleme : 13-10-2021 12:27

Uşak Tabip Odası Başkanı Çiftçi: "Aşıya karşı olan tereddütler bir an önce ortadan kaldırılmalıdır"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı en son verilere göre vaka yoğunluğunun en fazla bulunduğu 10 ilden birisi de Uşak oldu. Uşak Tabip Odası Başkanı Ahmet Çiftçi ise konuyla ilgili açıklama yaptı.

Uşak Tabip Odası Başkanı Çiftçi:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı en fazla vakanın bulunduğu iller arasında Uşak da yer aldı. Uşak'taki ve Türkiye'deki vaka artışlarıyla ilgili olarak Uşak Tabip Odası Başkanı Ahmet Çiftçi açıklamalarda bulundu. Çiftçi, denetimlerin daha sık yapılması gerektiğini ve aşıya karşı olan tereddütlerin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Uşak Tabip Odası Başkanı Ahöet Çiftçi yaptığı açıklamada;"Pandeminin 18.ayını geride bırakmış bulunmaktayız. 18 ayda 7 milyondan fazla vatandaşımız bu hastalığa yakalanmış, 65 binden fazla vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. 27 Eylül-03 Ekim 2021 tarhileri arasında vaka sayıları Asya, Güney Amerika, Kuzey Amerika'da azalırken; Avrupa'nın az sayıdaki ülkesinde ve Türkiye'de artmaktadır. Uşak vaka yoğunluğunun en çok arttığı 10 il arasına girmiştir. Bunun sebepleri de damlacık yolu enfeksiyonu ile başlayan bulaş mekanizmasının zamanla hava yolu ile bulaşa dönmüştür bu anlamda kapalı mekanlara düzenleme ve denetleme yapılmadığından yayılım artmıştır. Üniversitelerin açılmasıyla vaka yoğunluğunu da beraberinde getirmiştir Konser, tiyatro, sinema, toplantı, kongre gibi etkinliklerde sosyla mesafeye dikkat edilmemesi vaka yoğunluğu sayılarını artırmıştır."dedi.