GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 13:22   Güncelleme : 12-10-2021 14:18

Uşak Üniversitesi'nde Akademik Yılı açılış töreni gerçekleşti

Uşak Üniversitesi'nde 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni eski Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu katılımıyla gerçekleşti. Programa protokol üyelerinin yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

Uşak Üniversitesi'nde Akademik Yılı açılış töreni gerçekleşti

Uşak Üniversitesi'nde 2021-2002 Yılı Akademik Açılış Töreni 11 Ekim Pazartesi günü yapıldı. Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde gerçekleşen törene Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AK Parti Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, İdare Mahkemesi Başkanı Sabri Burçin Arseven, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Murat Kılıç, fakülte dekanları, enstitü ile meslek yüksekokulu müdürleri, çok sayıda protokol üyesi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla birlikte başlayan programda ilk konuşmayı Uşak Üniverstesi Rektörü Prof.Dr.Ekrem Savaş gerçekleştirdi. Savaş yaptığı açıklamada öğrencilere seslendi ve onları çok özlediklerini ifade etti. Prof.Dr.Ekrem Savaş; " 'Şair Cahit Zarifoğlu’nun
dediği gibi; “İnsana imtihan olarak özlemek yeter./ Bir şehri, bir sesi, bir nefesi… / Özlemek ne derin bir duygu böyle./ Özlemek ne uzun mesafe.' Biz de şairin tarif ettiği gibi özledik sizleri. Biliyorum ki sizler de üniversitenizi çok özlediniz. Sağlık çalışanlarımızın olağanüstü gayreti, yöneticilerimizin aldığı tedbirler, vatandaşlarımızın kişisel hijyen konusunda gösterdikleri hassasiyet ve aşılama
çalışmaları sayesinde hamd olsun ki bugün sizlerle yeniden bir araya gelebildik. Bu vesileyle
başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve
YÖK Başkanımız Erol Özvar olmak üzere bugün bir araya gelebilmemizde emeği olan tüm yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum.

Uşak Üniversitesi olarak, sağlığınız için her türlü tedbiri büyük bir titizlikle almış olduğumuzu bilmenizi isterim. Yüz yüze eğitimin kesintiye uğramaması için sizlerin de uzmanların uyarılarını dikkate alarak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayı sürdürmeniz ve aşılarınızı ihmal etmemeniz çok ama çok önemli. Mezun olduğunuzda tercih edeceğiniz kariyer seçeneklerinizde ihtiyaç duyacağınız donanımı  üniversitemizde kazanacağınızdan hiçbir şüpheniz olmasın. Size sunulan imkânları etkin ve verimli bir şekilde değerlendirdiğinizde, ulusal ve uluslararası başarılar elde edeceğinize inancımız tamdır. Bu vesile ile üniversitemizi kazanmış olan öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, kendilerini tebrik ediyorum. Bütün öğrencilerimize başarılı bir eğitim yılı diliyorum.’’ şeklinde konuştu.

Rektör Savaş'ın ardından söz alan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise Uşak'a ve üniversiteye gelen öğrencilere hoş geldiniz dileklerini iletirken; yeni gelen öğrencilere de Uşak Kent Müzesi'ni gezmelerini tavsiye etti. Uşak Valisi Funda Kocabıyık ise öğrencilere başarılar dilerken, tavsiyelerde de bulundu. 

AKADEMİK YILIN AÇILIŞ DERSİNİ EROĞLU VERDİ

Açılış konuşmalarının ardından 61., 62., 63., 64. ve 65. Hükümetler Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Suyun Önemi, Suyun Yapısı ve Ülkemizin Su Durumu” konulu
akademik yılın açılış dersini verdi. Hayati öneme haiz bir madde olan suyun, canlı hayatı için
vazgeçilmez bir nimet olduğunu anlatan Prof. Dr. Eroğlu ‘‘Son 27-28 yıldır ülkemizin su
politikaları ve su yatırımları üzerine çalışmalar yapmış biri olarak, bugün ilk dersi beraber
gerçekleştiriyoruz. Su; kuraklıktan çatlamış toprağın, susamış ağacın, yeni dikilen fidanın,
atılan tohumun can dostudur. Dünya, kâinatta suya sahip tek gezegendir. Araştırmalarda
gezegenlerde hayat olup olmadığını anlamak için ilk bakılan madde sudur. Su bütün dinlerde
kutsal kabul edilmiş, Rabbim kendi kelamında da suyun önemini pek çok ayette
vurgulamıştır. “… ve cealnâ minel mâi kulle şey’in hayy, e fe lâ yu’minûn.”… ve her canlı şeyi
sudan yarattık. Hâlâ inanmazlar mı? (Enbiya 30). “O, yeri sizin için döşek, göğü de bina yapan, gökten su indirip onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkarandır.” Bakara suresi 22.
Ayet).’’ dedi.

YATIRIMLAR VE ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Prof. Dr. Eroğlu, ilk derste suyun fiziki hali, suyun ışık geçirgenliği, suyun davranışları, su ve
sağlık, dünyada su kaynakları, suya erişim hakkı, su ve medeniyet, ülkemizin yağış durumu,
ülkemizin su potansiyeli, su kaynakları nasıl değerlendirilmeli, konuyla ilgili yapılan yatırımlar
ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

EROĞLU, "BÜYÜK HEDEFLERİMİZ OLMALI"

Konuşmasını sonunda gençlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Eroğlu ‘‘Sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Başarılı olmak istiyorsak mutlaka büyük hedeflerimiz olmalı. Ancak büyük hedefi olan milletler ve kişiler yükselir. Günübirlik, palyatif çözümler en kötü çözümdür. Zaman Yönetimi önemlidir. Paha biçilmez bir kaynaktır. En demokratik paylaşılan kaynaktır. Muvaffakiyetin sırrı 7 T’dir. Yani, tahayyül, tetkik, tahkik, takvim, tatbik, takip ve tekemmül. Muvaffakiyetin unsurları ise niyet, iyi niyet, ehliyet, liyakat ve çalışkanlıktır. Bol bol kitap okuyun. Kendinizi geliştirin. Vizyonunuz geniş olsun. At gözlüğü ile mes’elelere bakmayın. Bunun için bol bol kitap okuyun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Sizlerin kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. 2023 Yılı hedefi bizim hedefimiz. 2053 Yılı hedefi, İstanbul’un fethinin 600. Yıl hedefi, siz gençlerin hedefi. 2071 Yılı hedefi, Sultan Alparslan’ın Anadolu’nun kapısını Türklere açışının 1.000. yılı yeni doğan yavrularımızın hedefi. 2099 Yılı hedefi ise Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunun
800. Yılı hedefi. Bu hedef de doğacak yavrularımızın hedefi olacaktır. Tekrar yeni akademik
yılın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bütün hoca ve öğrenci kardeşlerime muvaffakiyetler
diliyorum. Su gibi aziz olunuz.’’ dedi.

Açılış töreni Uşak Valisi Funda Kocabıyık ve Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın, 65. Dönem Orman ve Su
İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür plaketi vermesinin ardından sona erdi.