UŞAK
Giriş Tarihi : 17-05-2021 18:44   Güncelleme : 17-05-2021 18:44

Uşak Valisi Funda Kocabıyık'tan müzeler haftası mesajı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık müzeler haftası ile ilgili mesaj yayınladı.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık'tan müzeler haftası mesajı

Vali Kocabıyık müzeler haftası ile ilgili yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "Kültür mirasın korunmasına ve müzeciliğin tanıtılmasına yönelik çeşitli çalışmaların yapıldığı 18-24 Mayıs tarihleri arası, “Müzeler Haftası” olarak kutlanılmaktadır.

Ülkemizde, bu hafta ve müzeciliğe yönelik yapılan çalışmalar önemli bir yer edinmektedir. Çünkü Anadolu, ilk çağlardan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin doğuşuna, yükselişine ve çöküşüne sahne olmuştur. Dolayısıyla Anadolu, en kadim yurt olarak kültürel ve arkeolojik bir hazinedir. Ülkemizin dört bir yanında da müzelerimiz, geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü, tarihe kucak açan ve bugüne-yarına geçmişi taşıyan mekânlar olarak değerini korumaktadır. Tarih bilincinin oluşmasında, farkındalık kazanmada, kültürü aktarmada birer eğitim merkezi görevini görmektedir.

Uşak ilimiz sahip olduğu kültürel ve tarihî mirasla ülkemizin en önemli değerlerine müzelerimizde ev sahipliği yapmaktadır. İlimizde, bu topraklara iz bırakan medeniyetlerin, tarihimizin ve kültürümüzün bizlere emaneti olan kıymetli eserler yer almaktadır. Bu eserlerin sergilendiği müzelerimize ve müzeciliğe çok önem vermekte, ilimizin bu alanlarını geliştirmek için önemli çalışmalar yapmaktayız. Toplumumuzda kültürel mirasa yönelik bilincin daha da artması amacıyla da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Müzeler Haftası’nı kutluyorum, müze çalışanlarımıza vermiş oldukları emeklerden dolayı teşekkür ediyorum."