GÜNCEL

UŞAK VALİSİ FUNDA KOCABIYIK'TAN OTİZM MESAJI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık 2 Nisan Dünya Otizm Günü ile ilgili mesaj yayınladı.

UŞAK VALİSİ FUNDA KOCABIYIK'TAN OTİZM MESAJI

Uşak Valisi Funda Kocabıyık valilik resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, toplumda otizm konusunda bilinç oluşturmak ve otizmli bireylerin karşılaştıkları sorunlara dair çözüm bulmak konusunda önemli bir gündür.


Otizm, nörogelişimsel bir farklılıktır. Genellikle yaşamın ilk yıllarında belirtileri fark edilmektedir. Anne ve babaların bu konuda bilinçlenmesi gerekmektedir. Çünkü otizm spektrum bozukluğunda erken tanı, tedavi ve eğitim hizmetleri önemli bir yer edinmektedir. Erken çocukluk döneminde fark edilen otizm, bireylerin gelişimlerinin desteklenmesi ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanmasında önemli bir fırsattır. Otizm, ne kadar erken yaşta fark edilir ve uzmanlar tarafından yönlendirilirse o kadar olumlu sonuçlar alınabilir. Bu konuda Devletimizin de çok önemli çalışmaları vardır. Sağlık Bakanlığımız bünyesinde otizm spektrum bozukluğuna dair tarama ve takip edilmesine yönelik çalışmalar yapılmakta ve psikolojik destekler verilmektedir.


Sağlık hizmetlerimizle beraber toplumumuzun da otizmli bireylere karşı sorumlulukları vardır. Devletimizin otizmli bireylerin ve ailelerin yaşam kalitesini artırabilmek için gösterdiği özeni toplumumuzdan da beklemekteyiz. Otizmli bireylerin ayrımcılığa, ön yargıya maruz kalmaması ve toplum yaşamında desteklenmesinde duyarlı davranılmalıdır. Unutulmamalıdır ki dinimizde ve kültürümüzde bizim için değerli olan, candır. Farklılıklara olan saygımız ve duyarlılığımız bizi biz yapan değerlerimizdir. 


 Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme dair toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırmasını temenni ediyor,  otizmli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum."