GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 23:26   Güncelleme : 03-06-2021 23:26

Uşak'ta "Abdulah'a Umut Ol" yardım kampanyası başlatıldı

DMD hastası Abdullah kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Uşak'ta

Uşak'ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin büyük çocuğu olan Abdullah 7 yaşında yakalandığı  DMD Hastalığını  yaklaşık 15 senedir çekiyor,dar gelirli bir ailenin oğlu olan 22 yaşındaki Abdullah Özşahan'ın ailesi oğullarının  yakalandığı bu amansız,tedavisi  olmayan hastalık için gerekli olan ve yaşaması için sürekli bağlı kalmak zorunda olduğu cihazın borçlarını ödeyebilmek için  Uşak Valiliğine başvurarak bir yardım kampanuyası başvurusunda bulundular,Oğullarını yaşama bağlayan cihazın borçlarının ödenememesi halinde oğullarının bağlı bulunduğu solunum cihazının geri alınması halinde oğullarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktan korkan Abdullah'ın ailesinin artık tek umudu Uşak halkı.

Özşahan ailesi Uşak Esnaf Gazetesine yaptıkları açıklamada oğullarının bağlı olduğu solunum cihazının 75 bin TL lik kalan borcu ödeyemediklerini,sıfırı tükettiklrini ve bu süreçte yardımsever ve hayırsever Uşaklı İş adamlarının ve Uşaklıların yardımlarını beklediklerini dile getirdiler.

Biz Uşak Esnaf Gazetesi olarak inanıyoruzki Abdullah kardeşimizin ve Özşahan ailesinin bu hayati sorununa tüm hayırsever İş adamlarımız ve sanayicilerimiz mutlaka yardımcı olup Özşahan ailesinin bu zor günleri atlatmalarına destek olacaklardır.

DMD HASTALIĞI NEDİR?

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ: Hastalığın belirtileri, hasta yürümeye başladığından itibaren sık düşme, koşamama gibi belirtilerdir. Kas gücü kaybı ilk olarak kalça çevresindeki kaslarda başlar. Bu nedenle ilk belirtiler yokuş ve merdiven çıkmanızı, oturduğunuz yerden kalkmanızı etkiler. Zorlu yürüyüş ve koşma, sıklıkla düşme, yorgunluk, kas liflerinde bozulma, pseudohipertrofi (Kas hacimce artar ama işlevsel olarak zayıflar.) hastalığın belirtilerindendir.

HASTALIĞIN SEYRİ: Hasta çocuğun giderek normal yolda yürümesi zorlaşır, sıklıkla düşer. Omuz çevrenizdeki kaslar etkilendiği zaman kollarda zayıflık ortaya çıkar. Hastalar 10 yaşına geldiklerinde yürüyememe başlar ve tekerlekli sandalyeye bağımlılık olur. En son olarak solunum ve gövde kasları etkilenir. Geçmişte 20 yaşlarında genelde hasta akciğer enfeksiyonuyla kaybedilirken bugün iyi bir bakımla yaşam süresi uzamıştır. Hastalık kalp kasını da tutabilir ama bu genellikle ciddi bir belirti ortaya çıkarmaz.

HASTALIĞIN NEDENİ: Hastalık distrofini üreten (kodlayan) bir gendeki bozukluk ile ortaya çıkmaktadır. Distrofin X kromozomunda, X kromozomunun Xp21 bölgesinde kodlanan bir proteindir. Bu gendeki bozukluk sonucu distrofin hiç üretilemez. Hastalık çekinik olarak kalıtıldığından yalnızca olarak erkek çocuklarda görülür. Doğan her 3500 erkek çocuktan biri bu hastalığa yakalanmış olarak doğar. Kızlar genellikle taşıyıcıdır, hastalık belirtisi göstermezler. Çünkü kadınlarda iki adet X kromozomu vardır , birinde gerçekleşen mutasyon diğer kromozomla telafi edilebilir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ: Hastalığı tam tedavi etmemekle beraber bugün için kortikostereoidler, DMD’li hastalarda uygulanması bilimsel çevrelerce kabul edilmiş tek ilaç tedavisidir. Halen çalışmaları süren ekzon atlaması tedavisi umutları artırmıştır ve halen çalışma sonuçları beklenmektedir. Kök hücre tedavisi ancak gelecek için umut taşımaktadır.