UŞAK
Giriş Tarihi : 29-05-2022 18:05   Güncelleme : 29-05-2022 18:05

Vali Dr. Turan Ergün “Uşak, geri dönüşüm sektöründe Türkiye'de öncü illerden biridir”

Uşak' Belediyesince bu yıl ilki düzenlenen ve 4 gün devam edecek Moda Festivali (Modafest) kapsamında "Geri Dönüşüm Çalıştayı" düzenlendi.

Vali Dr. Turan Ergün “Uşak, geri dönüşüm sektöründe Türkiye'de öncü illerden biridir”

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki konferans salonunda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Uşak'taki geri dönüşüm faaliyetlerine ilişkin video gösteriminin ardından konuşan Vali Dr. Turan Ergün, kentte tekstil sektörünün 100 yıllık bir geçmişi olduğunu söyledi.

Uşak'ın, geri dönüşüm sektöründe Türkiye'de öncü illerden olduğunu aktaran Vali Dr. Turan Ergün, "Ben bu çalıştayın ilimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilimiz geri dönüşüm için çok önemli ve bu alanda söz sahibi olmaya da gidiyor. Organize Sanayi Bölgelerimiz bu alanda öncü." dedi.

Vali Dr. Turan Ergün konuşmasına şöyle devam etti, “İnsanlığın güzelliğe, iyi giyinmeye, beğenilmeye, üretkenliğini göstermeye olan yatkınlığı inanıyorum ki çevre felaketlerini önleyecek, iklimleri değiştirmeyecek tasarım, üretim ve tüketim zincirini kuracak güç ve yeteneğe de sahiptir. Üretim süreçlerinde sıfır atık mantığıyla daha az doğal kaynak sarf edilerek hammadde ihtiyacının da azaltılması gerekmektedir. Dünyanın bunu başarabileceğine olan inancımı koruyorum. Burada sunum yapacak sektör temsilcilerinin ele aldıkları konular bir bakımahem tekstil sektörünün canlanmasına hem de istihdamın artmasına bunu yaparken de dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için duyarlılığımızı korumaya katkı sağlayacaktır”

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise şöyle konuştu: "Bu bir başlangıçtır. İnşallah Uşak'ın geri dönüşümün başkenti olduğunu ulusal uluslararası anlamda duyuracak, hem de bunun Uşak'ın en önemli markası olduğunu ortaya çıkaracak ve bundan sonra da devam edeceğiz. Tekstil, elyaf dönüşümünde şu an lideriz. Lider olmak güzeldir, bazen kolaydır ama lider kalabilmek, süreci bu şekilde sürdürebilmek, devam ettirebilmek zor olan. İşte bu yüzden sürdürülebilirlik diyoruz. Bu anlamda da Uşak Belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa yerine getireceğiz."

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selim Kandemir, tüm dünyanın küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı bir mücadele içinde olduğunu belirtti.

Kaynakların kullanımı açısından geri dönüşümün tüm dünya için önemli bir noktada olduğunu kaydeden Kandemir, "Uşak, tekstil, deri, plastik, kauçuk ve alüminyum sektörlerinde geri dönüşüm yapmakta olup, sadece tekstil sektöründe günlük 1950 ton tekstil atığını keçeye, ipliğe, kumaşa sonrasında da battaniye, çorap ve kıyafet gibi birçok tekstil ürününe dönüştürmektedir. Uşak, Türkiye tekstil geri dönüşümünün yüzde 72'sini tek başına gerçekleştirmektedir." diye konuştu.

Programa, Vali Dr. Turan Ergün’ün yanı sıra Milletvekilleri Mehmet Altay ile İsmail Güneş, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ve Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Sağıroğlu ve sanayiciler katıldı.