UŞAK
Giriş Tarihi : 05-06-2021 11:19   Güncelleme : 05-06-2021 11:19

Vali Funda Kocabıyık’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili mesaj yayınladı.

Vali Funda Kocabıyık’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Uşak Valisi Funda Kocabıyık 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; " Çevreyi korumaya yönelik toplum bilinci oluşturmak ve çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde birçok etken çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Doğal kaynakların bilinçsizce kullanımı, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, sanayi ve petrol atıkları ya da doğaya bilinçsizce bırakılan atıklar; hava, su ve toprak kirliliğine sebep olmaktadır. Küresel bir sorun olan bu durum tabii dengeyi bozmakta, doğayı tahrip etmektedir.

Doğaya yapılan yatırım da verilen zarar da katbekat canlılara geri dönmektedir. İnsanlar doğaya verdikleri zarar ile sadece kendilerine değil, gelecek nesle ve diğer canlıların yaşamlarına olumsuz şekilde müdahale etmektedir.  Gelecek nesle miras bırakabileceğimiz en kıymetli hazine ise yaşanabilir bir dünya, temiz bir çevredir. Fakat bugün yaşanan çevre kirliliği, günümüzde insanların sağlığını ve geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

Çevre kirliliğine bağlı olarak yaşanan küresel ısınma, iklimdeki değişimler, kuraklık gibi durumlar ekolojik bir krizin habercisi olmaktadır. Bu krize bağlı olarak tarımsal üretimin azalması, deniz popülasyonunun ve doğal kaynakların zarar görmesi, sıcaklık değerlerinde yaşanan değişimlerin sonuçları insan yaşamını sosyoekonomik boyutlarda etkilemektedir. Bu durum ve biyoçeşitliliğin azalması; toplumların gıda taleplerini karşılamadan ekonomik kalkınmaya, sürdürebilir kaynaklardan sağlıklı yaşama hakkına kadar insan yaşamanın her alanını ciddi düzeyde tehdit etmektedir.

Yaşanan bu küresel sorunun önüne geçebilmek ise tüm toplumların çevre bilinci ile hareket etmelerine bağlıdır. Çevrenin zararına olan tüm durumlardan kaçınmak bizlerin asli görevidir. Devletimiz bu bilinçle çevreyi koruma adına çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar özellikle sektörlerin neden olduğu atıkların geri dönüşüm ile engellenmesi, doğal kaynakların ve yaşam formlarının korunması, toplumda çevre bilincinin oluşturulmasına yöneliktir."