GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 14:04   Güncelleme : 09-09-2021 14:04

Vatan ve millet aşkı bu olsa gerek

Yaşadığı yeri ve bulunduğu ortamı cennete çeviren insanlar var bu memlekette. Kimden mi bahsediyorum. Benimde doğup büyüdüğüm memleketim Çorum ve güzel ilimin valisi sayın Mustafa Çiftçi'den tabi.

Vatan ve millet aşkı bu olsa gerek

Çorum'a geldiği günden bu yana kalp ve gönül gözü hep açık. Öyle kolay mı yedi üniversite okuyup bitirmek. Boşuna vali olunmuyor demek ki. Sizlere hangi meziyetlerinden bahsedeyimki saymaya kalksam ömrüm yetmez. Beni en çok cezbeden yönü "İnsanlığı" kişiliği, karekteri, kalbinin güzelliği, vicdan ve merhamet duygusunun çokluğu.

Çorum halkının yüreğinde ve gönlünde taht kurması. Hele çalışkan ve dürüstlüğüne kimse dil uzatamaz. Konya ili Çumra ilçesinin karayagız delikanlısı gelecek benim memleketime vali olacak ve benim memleketimi cennete çevirecek. Bu ülkede kim bir çivi üstüne çivi çakıyorsa önünde saygı ile eğilirim ben.

Benim valim Kastamonu ve Sinop'ta meydana gelen sel felaketinde hayatlarını kaybeden insanların yarasına ilaç olacak acılarını paylaşacak ayağına çizmeyi geçirip ilçeyi karış karış gezecek kanayan yaralarına ilaç ve merhem olacak acılarına ortak olup aynı sofrada yemek yiyecek. Vicdan ve merhamet dolu duygu yüklü bu insan nasıl sevilmez. Bir ülkenin bir ili, kasabası veya köyünde doğup büyümek, o ülkenin vatandaşı veya o şehrin hemşerisi olmaya yeter mi? Yeter gibi görünür ama yetmez.

Ben Türk vatandaşıyım! ”diyebilmek için doğduğun, üzerinde büyüdüğün toprağa canı gönülden bağlılık duyman, dört elle sarılman, yeri geldiğinde canını vererek koruman, kısacası bir zamanlar sadece kuru toprak iken kanınla sulayıp vatan yaptığın o toprağı karşılık beklemeden, yürekten sevmek gerek. Çorum'da, Sinop'da, Kastamonu'da Van’da, göl kıyısındaki Ahlat ilçesine bağlı bir köyde veya Malatya’da, Balıkesir’de, Erzurum’da, Bitlis’te, Bilecik’te, İstanbul’da, Çanakkale’de, Edirne’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin her hangi bir ilinde, ilçesinde, köyünde doğdum, büyüdüm; o şehrin, beldenin hemşerisiyim, köylüsüyüm ben ”diyebilmek için de, üstünde doğduğun o mübarek ‘toprak’la ilişkin kopmamalı. Doğduğun, büyüdüğün görev aldığın yerle aranda mutlaka bir gönül bağı olmalı; hem de hiçbir gücün koparamayacağı kadar güçlü bir gönül bağı.

Bunun, niçin önemli ve neden gerekli diye sorabilirsiniz. Millî duygular, insanların vatan sevgisi, ülkesine sahip çıkma düşüncesi, doğup büyüdükleri topraklara kol kanat germe, onları yeşertme, üstünde doğup büyüyen bütün insanları koruma, kollama, kurulan devleti kalkındırma, topyekûn millet ve memleketine güç katma, yüceltme azim ve kararlılığı buna bağlıdır da ondan. Bütün bu vasıfları taşıyan ve kendine görev sayan memleketim Çorum'da Vali olarak hizmet eden sayın Vali Mustafa Çiftçi nasıl sevilmez ki.

Memleketimden uzak olsamda İzmir'de yaşayan bir Çorum'lu olarak Vali Mustafa Çiftçi'yi takdir ediyor ve alkışlıyorum. Keşke sayın Çiftçi gibi insanlar daha çok olsada Ülkemin her köşesi cennete çevrilse. İzmir'de yaşayan tüm Çorum'lular adına sayın Vali Mustafa Çiftçi'yi yürekten kutluyor ve ayakta alkışlıyoruz. 

Ali Erol Diker