SİYASET
Giriş Tarihi : 25-08-2021 19:50   Güncelleme : 26-08-2021 00:52

Yalım basın toplantısında konuştu: "Çiftçi artık üretim yapamaz hale geldi"

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Uşak’ta basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Vekil Yalım, elektrik faturalarından, Afgan mülteci sorununa, Uşak Havalimanı'ndan, hükümetin tarım politikasına kadar birçok konuda görüş beyan etti. Tarımda girdi maliyetlerinin çok arttığını öne süren Yalım elektrik; “Çiftçi artık üretim yapamaz hale gelmiştir, büyük bir ihtimal 2022 yılı Tarım açısından çok zorlu geçecek” dedi.

Yalım basın toplantısında konuştu:

Muharremşah köyünde domates yetiştiren bir vatandaşın iki aylık faturasını karşılaştırmalı olarak gösteren Yalım, elektriğe yapılan zam hakkında eleştirlerde bulundu. Üreticinin sadece bu faturayla bile domates yetiştirmeyi bırakacağını söylediğini ifade eden Yalım, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı ; “Tarımsal üretimde kullanılan elektriğin ÖTV’siz KDV’siz bir şekilde verilmesi, gübrenin çok daha uygun rakamlarla temin edilmesi, hayvanların kesimhanelere gönderilmemesi, hayvanların çoğalması, hayvancılığın tükenmemesi adına Tarım Bakanını göreve davet ediyoruz. Bunu defalarca söyledim şimdi de söylüyorum şu andaki Tarım Bakanı benim gözümde Türkiye’deki çiftçilerin değil başka ülkelerdeki çiftçilerin Tarım Bakanı”

"MÜLTECİLERİN ÖNÜ ALINMAZSA BU SORUNLAR DAHA DA BÜYÜYECEK"

Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle oluşan kaotik durum ve bu kargaşada oradan Türkiye’ye gelen mülteciler hakkında konuşan Yalım  bu dönemde yaklaşık bir milyon Afgan göçmenin Türkiye’ye peyder pey girdiğini iddia etti. Konuyla ilgili olarak ellerinde belge ve görüntüler olduğunu öne süren Yalım; “Gelen mültecilere baktığımızda 20 ile 45 yaş arasında halkın değimiyle taşı sıksa suyunu çıkarak olan genç, dinamik insanlar. Çocuk yok, yaşlı yok, kadın yok.  Bu insanlar çoluğunu çocuğunu bırakarak neden buraya geliyorlar? Bu da kocaman bir soru işareti. Biliyorsunuz bunlar sürü psikolojisiyle yaşıyorlar, bir mahalleye yerleşiyorlar orayı yavaş yavaş dolduruyorlar neredeyse kendi mahalleleri kendi sokakları haline getiriyorlar. Önümüzdeki süreçte bu kitleler vatandaşlarımıza sorun çıkartacağının altını çiziyorum. Burada birçok örnek verebilirim ancak toplumsal olaylara neden olmak istemiyorum ama sınırlardan giren bu mültecilerin önü alınmazsa bu sorunlar daha da büyüyecek.” Şeklinde konuştu.

KİLİS, HATAY, ŞANLIURFA GİBİ YERLERDE VATANDAŞLIK İDDİASI

Ak Parti iktidarının Kilis, Hatay, Şanlıurfa gibi göçmen nüfusun çok olduğu bölgelerdeki mültecilere vatandaşlık vermek istediğini öne süren Yalım; “Ben buradan 83 milyon vatandaşımıza bu konuyla ilgili üzüntümü belirtiyorum. Bizim kendi vatandaşımızı 2. Sınıf vatandaş konumuna düşürüp bir çok ilde hem milletvekillerinin ve belediye başkanlarının Suriyeli ve Afganlı olacağını şimdiden paylaşıyorum.” diye konuştu.

" 3 AY İÇERİSİNDE KENDİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERCEĞİZ"

Yalım önümüzdeki seçimleri kazanmaları halinde Suriyeli mültecileri geriye dönük 5 yılını inceleyeceklerini ve bu zaman zarfı içinde özellikle dini bayramlarda kendi memleketlerine ziyarete giden Suriyelileri  tespit ederek 3 ay içinde kendi memleketlerine göndereceklerini belirtti. Yalım ayrıca aday gösterdikleri Cumhurbaşkanının seçilmesi durumunda mültecilerle ilgili olarak Avrupa Birliği ülkeleriyle görüşerek bütün aksayan yönlerin giderilmesi  ve Türkiye’deki mültecilerin en geç 24  ay içerisinde kendi memleketlerine gönderilmesi için bütün girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.

YALIM'DAN ÇEVREYOLU DEĞERLENDİRMESİ: "YETERLİ BÜTÇEYİ VERİN!"

Uşak’ta yapımı hala devam çevre yolu hakkında da konuşan Yalım yolun 10 yıldır bitirilemeyen yolun şehir içinde trafik sıkışıklığına neden olmaya devam ettiğinin altını çizdi. Yalım konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu şekilde seslendi; “ Yeterli bütçeyi verin, öngörülen bitirilme sürecini 3 kat aşan çevre yolu artık bitirilsin”