GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2021 12:54   Güncelleme : 05-09-2021 12:54

Yarından itibaren yeni dönem başlıyor!

Coronavirüs salgınında yarından itibaren yeni bir dönem daha başlıyor. Aşılarını yaptırmayanlardan veya hastalığı geçirmemiş olanlardan artık okullarda, yolculuklarda, konserlerde, tiyatrolarda ve diğer etkinliklerde PCR testi istenecek PCR testi yaptırmayanlar belirtilen yerlere giriş yapamayacak.

Yarından itibaren yeni dönem başlıyor!

COVİD-19 salgınında 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren yeni bir döneme geçiliyor. Aşı olmayan veya hastalığı geçirmeyenlerden okul, tiyatro, konser ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında PCR testi istenecek. Kural, 18 yaşının üzerinde bulunan kişiler için geçerli olacak. 

HES KODLARINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Hayat Eve Sığar(HES) uygulamasında da artık yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemde Hes kodlarında son 48 saat içerisinde PCR testinin negatif olup olmadığı görülebilecek. Risk taşımayan kişilerin kodunda ise "Toplu etkinliklerde ve şehirlerarası ulşaım araçlarında seyahat edebilir." ifadesi yazacak.

EĞİTİM PERSONELLERİNDEN HAFTADA İKİ KEZ TEST İSTENECEK

6 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) illere gönderdiği "Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi"nde de öğretmen ve okul çalışanlarından aşı olmamaları halinde haftada iki defa PCR testi yaptırmaları istenecek.  

OKULLARDA ALINACAK OLAN ÖNLEMLER

Yeni eğitim-öğretim döneminde okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının sağlanacak. Ayrıca bütün okullarda MEB tarafından maske temini de yapılacak. Okullardaki rutin temizlikler ise daha sık yapılacak. Çoukların, öğretmenlerin ve diğer çalışanların da el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları da sağlanacak; okullardaki ortak alanlara da el antiseptikleri konuldu. 

Yeni dönemde okul servislerinde öğrencilerin oturacakları koltuklar numaralı olacak ve oturma listesi yapılarak; serviste görünür bir şekilde asılacak. Böylecek herkesin yeri sabit olacak.

SEYAHATLERDE DE GEÇERLİ OLACAK

6 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olan yeni dönemde uçak, otobüs, tren ve diğer şehirlerarası ulaşımlarda da PCR testleri geçerli olacak. Seyahat edecek olan 18 yaş ve üzerindeki kişilerde ya aşı kartı ya da son 48 saat içerisinde yaptırdığı PCR tesitinin sonucu olması istenecek. 

18 yaşın altında olanlar sadece HES kodu istenecek; 2 yaşın altında bulunanlar da ise kod istenmeyecek.

Coronavirüs salgınına karşı geçilecek olan yeni düzenlemede konser, sinema ve tiyatro gibi etkinlerde de PCR testleri geçerli olacak. Ayrıca tek doz aşı olmuş kişilerden de test istenceği açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde duyurduğu aşı olmayanlarda haftada bir kez PCR testi uygulaması da yarın başlayacak.