GÜNCEL

"YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

İçişleri Bakanlığının “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla başlattığı proje kapsamında Manisa'da farkındalık etkinliği düzenlendi.

Manisa trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla hayata geçirilen uygulama çerçevesinde ışıksız yaya geçitlerinde bulunan şeritlerden bazıları farkındalığı arttırmak amacıyla kırmızıya boyandı.

8 Eylül Caddesi Kafe Sera önünde geçekleştirilen etkinliğe Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Süreyya Doğan, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Hüseyin Üstün, yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Yaşar Karadeniz “Ülke olarak her konuda gelişme göstermek zorundayız. Trafik hizmetleri de bunların başında yer almaktadır. Çünkü trafikte karışılacağımız sorunlar insan hayatını etkileyen olumsuzluklardır” dedi.

“Yaya Geçitlerinde Öncelik Bugüne Kadar Olduğu Gibi Yine Yayanın Olacaktır”

İçişleri Bakanlığımızın özellikle son 2 yılda yürütmekte olduğu öncelik yayanın projesi ile önemli bir aşama kat edildiğini ifade eden Vali Karadeniz, “Bugün de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlikle yayaların trafikte önceliğini bir kez daha vurguluyoruz.  Burada amaç trafik akarken yayaların da trafiğin bir unsuru olarak güvenli bir şekilde yolda yürüyebilmeleri, karşıdan karşıya geçebilmelerini sağlamaktır.  Ancak bunun iki taraflı olduğunu da unutmamalıyız. Yayalar, karşıdan karşıya geçerken önceliği sadece yaya geçitlerinde kullanabilecekler.  Eğer trafik polisi ya da sinyalizasyon sistemi varsa belirleyici olan trafik polisinin ve sinyalizasyon sisteminin yönlendirmesidir. Sinyalizasyonun ve trafik polisinin olmadığı yerlerdeki yaya geçitlerinde bugüne kadar olduğu gibi yol yine yayanın olacaktır. Bu konuda sürücülerimizin, kendilerinin de bir gün yaya olarak bu geçidi kullanacaklarını düşünerek önceliği yayalara vermeleri gerekir. Tüm Türkiye’de bugün yapılan bu kampanyanın ülkemizdeki trafik hizmetlerinin gelişmesine önemli bir katkı sunacağına inanıyor, kazasız günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Vali Karadeniz ve protokol üyeleri “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” yazılı döviz taşıyan çocuklar, engelliler ve yaşlılarla birlikte yaya geçidinden yolun karşısına geçtiler.

Etkinlikte vatandaşları bilgilendirmek için önce yaya etkinliğini vurgulayan şapka, broşür ve benzeri hediyeler dağıtıldı.