GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-09-2021 11:27   Güncelleme : 18-09-2021 11:27

Yedi Kapı Yetmiş Zanaat kitabının tanıtımı yapıldı

Arkeolog Cengiz Doğan’ın yıllardır üzerinde çalıştığı “Yedi Kapı Yetmiş Zanaat” kitabının tanıtımı Kent Tarihi Müzesinde gerçekleşen törenle yapıldı. Kitapta Uşak’ta bir çoğu zanaatının son temsilcisi olan zanaatkârlarla yapılmış röportajlar yer alıyor. Kitap bu yönüyle yüzyıllardır yaşatılan Ahilik geleneğinin ve tecrübelerin gelecek nesle aktarılması görevini de üstleniyor.

Yedi Kapı Yetmiş Zanaat kitabının tanıtımı yapıldı

Törene Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Öntuğ, Uşak İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Ceylan, Uşak’ta Yılın Ahisi seçilen Nesrin Çağlayan ve kitapta yer alan bazı zanaatkarlar katıldı.  

Etkinlikte, kitapta yer alan bazı zanaatkârlar  ürettikleri ürünleri tanıtan stantlar açtı. Bazıları ise bu stantlarla üretim nasıl üretim yaptıklarını örneklerle anlattı. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın bu stantları ilgiyle karşıladı ve sorduğu sorularla mesleklerin inceliklerini anlamaya çalıştı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Cengiz Doğan  böyle bir çalışmayı yapma nedenini çocukluğunda yaşadığı köy hayatına, anılarına ve mesleğine bağladı. Kitabın ismini neden Yedi Kapı Yetmiş Zanaat koyduğunu ise şu şekilde anlattı; “ Ahilik sadece bir öğreti değil yaşam biçimidir. Bu yaşam biçiminde 7 kapı unsuru önemlidir. Her Ahi her meslek erbabı bu  kurallara uymalıdır. Ahi olmak isteyenlerden bu hareketleri yapmaları beklenir. Ahilik fütüvvetnamelerinde 7 kapı açık, 7 kapı bağlı olarak zikredilir. Ahiliğin temel öğretileri arasında yer alan 7 kural şu şekildedir;

1. Cimriliği bırakıp lütuf sahibi olmak

2. Zulüm etmeyip sıcaklık ve yumuşak başlılıkla davranmak

3. Hırstan uzaklaşıp kanaatkâr ve razı olmak

4. Tokluk ve lezzet kapısını nefsin isteklerine kapatmak

5. Halktan yana değil Hak’tan yana olmak

6. Marifet sahibi olmak

7. Yalan kapısına yaklaşmayıp daima doğruluk kapısında olmak

Kitabımızda bulunan her meslek erbabı usta, bu kapılardan geçmiş birer zanaatkar olmanın dışında, bu düsturlara sahip  kişilerdir . Kendilerinde olan bu vasıfları çıraklarına da öğretmişlerdir. Ben de bu sebepten dolayı  kitabımın adının bu şekilde uygun olacağını düşünerek 7 kapı koydum.”

BU KİTAPTA 9 YILLIK EMEK VAR

Doğan 2012 yılında başladığı ve 9 yıl süren çalışmasının amacını şu şekilde özetledi; “Uşak ilimizin zanaat ve kültür geçmişine dair, geleceğe bırakılacak bir arşiv çalışması hazırlamaktı. Burada geçmişe dönük Uşak’ın  meslek tarihi, zanaatkar profili , ilçelerimizde ve köylerimizde  yaygın olan  zanaatlar ve Uşak ile etkileşim içinde olan   yerlerin zanaat profillerinin çıkarılması, bu konuda bu işin birincil  muhatapları ustalarımız ağzından söyleşilerle geçmişi kayıt altına almak idi. Geçmişi zorluklar ile yoğrulmuş usta ve sabır  timsali  zanaatkârların meslek ve hayatı öğrenmek yönündeki azimlerini günümüzde teknoloji kalabalığına boğulmuş ve bu işlerden uzaklaşan genç nesle aktarmaktı.”

Doğan konuşmasının sonunda, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı Prof Dr. Murat Öntuğ’a Belediye  Başkan yardımcısı Zeynep Ceylaner’ e, Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Fatih Sarısaman ‘a  ve Belediye Başkanı  Mehmet Çakın’ a  kendisine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

“160’A YAKIN MESLEK ERBABI USTA İLE SÖYLEŞİ YAPTI”

Doğan çalışması boyunca Uşak merkez tüm ilçeler ,Uşak a yakın Kütahya ilinin  ilçeleri Simav, Gediz, Pazarlar, Kızıl üzüm,  Eski Gediz gibi beldeler ,Saruhanlı, Karaağaç  gibi köyler,  Denizli  ilinin Buldan , Çivril gibi ilçeleri.  Manisa  Kula, Selendi  ilçeleri Eskin, Gölbaşı gibi köyleri dahil olmak üzere  toplam 65 köy, 15’e yakın ilçe  ve  beldede 160’a yakın meslek erbabı usta ile söyleşi yaptı.

“YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERİN ÇALIŞMALARLA ÖZENDİRİLMESİ GEREK”

Doğan’ın konuşmasının ardından söz alan Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı Prof Dr. Murat Öntuğ Ahilik haftası olması nedeniyle böyle bir kitabın tanıtımını özel bir anlam ifade ettiğini söyledi. Böyle bir kitabın ortaya çıkmasında yapılan çalışmaların önemli olduğunu ifade eden Öntuğ özellikle yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin ve meslek erbaplarının bu tür çalışmalarla kıymetlendirilmesi ve özendirilmesi gerektiğini vurguladı.

“UŞAK’IMIZIN GEÇMİŞİNE BAKILDIĞINDA BİR SANAYİ KENTİ, BİR GİRİŞİMCİ KENTİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Dekan Öntuğ’tan sonra konuşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın kendisini en fazla heyecanlandıran programların esnaflarla, sanayicilerle, girişimcilerle yaptığı programlar olduğunu söyledi. Uşak’ın kalkınmasında en ön safta mücadele edenlerin üreticiler olduğunu belirten Çakın: “Uşak’ımızın geçmişine bakıldığında bir sanayi kenti, bir girişimci kenti olduğunu biliyoruz. Buna daha fazla sahip çıkmak, bu konuda emek sarf edenlere değer verdiğimizi daha fazla hissettirmenin hepimizin boynunun borcu olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

“KİTAP, UŞAK BELEDİYESİ TARAFINDAN YAYINLANAN İLK KÜLTÜR YAYINI OLMA ÖZELLİĞİNİ DE TAŞIYOR”

Kitabın Uşak Belediyesi tarafından yayınlanan ilk kültür yayını olma özelliğini de taşıdığı bilgisini veren Çakın; “ Cumhurbaşkanımız tarafından bu yılın Ahilik yılı olarak ilan edildi ve sizlerle birlikte ahilik haftası etkinlikleri kapsamında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu kültür yayınları başlatılması fikri ilk oluştuğunda biz Uşak Belediyesi olarak istedik ki kültür yayınlarının resmi olarak girişimlerini  yapalım ve şehrimize ait her türlü değeri herhangi bir beklenti içinde olmaksızın bir resmi kurum aracılığıyla ele alalım, bunları yayınlayım ve hem geçmişimize, şehrimize, değerlerimize sahip çıkalım hem de bunları gelecekteki nesiller aktarmaya resmi elden aracılık edelim, bu hedefle yola çıktık. Çok şükür arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Bakanlıklarımızdan gerekli izinler alındı ve kitap basımı için hazır hale geldik. İlk neyle başlayalım diye düşündüğümüzde Uşak’ın bir üreten şehir olduğunu göz önüne alarak bu senenin Ahi yılı olarak ilan edilmesini ve gerçekten de Uşak’ın bu anlamda öncü şehirlerden bir tanesi olduğunu düşünerek istedik ki ilk yayınımız da ahilik üzerine olsun. Cengiz Doğan Beyefendinin yapmış oluğu bu çalışmayı istedik ki Uşak Belediyesi olarak sahiplenelim. Kendisinden bütün telif haklarıyla beraber bu kitabı Uşak Belediyesine armağan etmesini istedik, sağ olsun o da kırmadılar, böyle değerli bir eseri şehrimize kazandırdığı için kendisine teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından hediyeler verildi ve hatıra fotoğrafları çekildi.

HABER / BAYRAM KELEŞ