DENİZLİ
Giriş Tarihi : 04-01-2022 11:51   Güncelleme : 04-01-2022 11:51

Yeni yılın ilk uçuşu Çardak’tan

Denizli’de yaklaşık 20 yıl önce kurulan Denizli Havacılık Derneği (DENHAVK) yamaç paraşütü pilotu yetiştirmeye devam ediyor. 10 pilot öğrencisi 3 aylık çalışmanın ardından ilk irtifa uçuşlarını Çardak ilçesine bağlı Gemiş Mahallesi’nde 1050 rakımlı tepeden yaptı. Pilot öğrencilere dernek üyesi yamaç paraşütü pilotları da eşlik etti. Pilotlar inişlerini Acıgöl Gölü kıyısına yaptı.

Yeni yılın ilk uçuşu Çardak’tan

 

Denizli’de yaklaşık 20 yıl önce kurulan ve yamaç paraşütü pilotu yetiştiren Denizli Havacılık Derneği (DENHAVK) eğitimlerine devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Havacılık Kulübü (PAÜHAVK)ile birlikte yamaç paraşütü eğitimi veren dernek 3 ayda yetiştirdiği 10 öğrenci için Çardak İlçesine bağlı Gemiş Mahallesi’nde 1050 rakımlı tepeden 300 metre irtifa uçuşu etkinliği düzenledi.  

10 yamaç paraşütü öğrencisinin ilk atlayışlarına PAÜHAVK üyesi 16 Pamukkale Üniversitesi öğrencisi ile DENHAVK üyesi 18 profesyonel yamaç paraşütü pilotu da eşlik etti. Atlayış yapan tüm yamaç paraşütü pilotları Acıgöl Gölü kıyısına güvenli iniş yaparak uçuşu tamamladı. Sportif Havacılık Federasyonu Denizli il Temsilcisi Özer Deniz, yeni yılın ilk atlayışını Çardak ilçesinde yaptıklarını söyledi. Deniz, “Denizli’de yamaç paraşütü yapmaya uygun parkurlarımız var. Çok uygun rüzgârlarla güvenli uçuşlar kentimizin farklı bölgelerinde yapılabiliyor. Atlayışlara il içinden ve il dışından da birçok pilotumuz katılıyor. Denizli’de yamaç paraşütüne olan ilgiyi daha da yukarılara çıkartacağız” dedi. Eğitimlerini tamamlayarak ilk irtifa uçuşunu yapan öğrencilerin sorunsuz uçuşu tamamlayarak göl kıyısına iniş yaptığına dikkat çeken tecrübeli yamaç Paraşütü Murat Kızıltepe, “Aylar süren eğitimden sonra öğrencilerimiz ilk uçuşlarını yaptı. Verdiğimiz güvenli uçuş eğitimleriyle havalanan öğrencilerimiz sorunsuz göl kıyısına iniş yaptı. Başka parkurlarda atlayışlarımız devam edecek” dedi.  Dernek olarak yaklaşık 20 yıldan bu yana yamaç paraşütüne olan ilgiyi arttırmak yeni sporcular ve pilotlar yetiştirmek için çalışmalar yaptıklarını anlatan DENHAVK kurucularından Alparslan Bulut’ta, “Dernek olarak 20 yıldır yamaç paraşütü eğitimleri veriyoruz. Yetiştirdiğimiz birçok pilot ilimizi ve ülkemizi dünyanın farklı bölgelerinde yapılan uçuşlarda temsil ediyor. Yeni yılla birlikte dernek çatısı altında yaptığımız atlayışlara tekrar başladık. Gemiş mahallesinde yamaç paraşütü eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz için düzenlediğimiz irtifa atlayışlarına dernek üyesi pilotlarımızda katıldı. Çardak semaları renklendi. Atlayış yapan pilotlarımız aldıkları güvenli uçuş teknikleriyle sorunsuz iniş yaptı. Farklı bölgelerde atlayışlar yapmaya devam edeceğiz. Yeni pilotlar yetiştirmek içinde eğitimlerimiz devam ediyor” dedi.