GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 13:00   Güncelleme : 26-08-2021 17:00

Yüz yüze eğitimde detaylar belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda alınacak önlemleri yayınladığı rehberle duyurdu. Rehberde ziyaretçi girişlerine izin verilmeyeceği, öğretmenlerin aşıya bakılmaksızın okul bahçesine ilk adım atıldıktan sonra maske kullanmalarının, aşı yaptırmayan personellerden haftada iki defa PCR testi isteneceği belirtildi.

Yüz yüze eğitimde detaylar belli oldu

6 Eylül 2021 tarihinde açılacak olan okullar öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı il müdürlüklerine "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" ismiyle yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın rehberine göre öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servis personellerinin aşılarının yaptırılması önerildi. Coronavirüs aşısını yaptırmayan kişilerden ise haftada iki defa PCR testi isteneceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı rehberinde öğrencilerle aynı evde yaşayan kişilerin de aşılarını yaptırmasını önerdi. 

MASKE ATIK KUTULARI KULLANILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bütün okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması durumunda maske göndereceğini ifade ederken; okul içierisinde, ortak alanlarda, sınıflarda ve öğretmen odalarında maske atık kutuluarının bulundurulması gerektiğini belirtti. 

MASKELER ZORUNLULUK TAŞIYACAK

Maske takmanın çocuklar için istisna oluşturabileceği belirtilen rehberde, personellerin ise okul bahçesine ilk adımından itibaren maskelerini aşı durumuna bakılmaksızın takmasına dikkat çekildi. Maskelerin çocuklara uygun boyutta olması da ifade edilirken; maskelerin nemlenmesi durumunda da yedek maskelerin takılması gerektiği belirtildi. Bakanlık, çok yakın temaslarda maskenin yanı sıra yüz koruyucusunun da takılmasını istedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı rehberinde ziyaretçi girişlerinin de olmayacağına değindi. 

TENEFFÜS VE BESLENME SAATLERİ FARKLI ZAMANLARDA OLACAK

Sınıfların sık sık havalandırılması gerektiği ifade edilen rehberde teneffüs ve beslenme saatlerinin kalabalık oluşmaması için farklı zamanlarda yapılması kararlaştırıldı. Yemeklerin mümkün olduğu kadar sınıf dışında, açık alanda ya da tavanı yüksek ve geniş havalandırılabilir yerlerde yemesi istendi. 

FARKLI SINIFLARIN BİR ARAYA GELMESİ EN AZA İNİDİRGENECEK

Kapalı alanlarda farklı sınıfların bir araya gelmesini en aza şekilde planlama yapılacak. Eğer okul giriş ve çıkış saatleri değiştirilemezse ders başlangıç zamanları ve ders araları farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirilecek şekilde planlanacak.

YÜZLER AYNI YÖNE DÖNÜK OLACAK

Sınıflardaki oturma düzeni de sosyal mesafeye göre ayarlanacak ve yüzler aynı yöne dönük olacak. Öğrencilerin mesafeleri belirlenirken okuldaki derslik ve öğrenci sayısı dikkatte alınıp, okul yönetimi tarafından ona göre bir düzenleme yapılacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı olası vaka sayılarındaki ani artışta ise kararı il müdürlüklerine bıraktı. Ders süreleri ile ilgili de bilgilerin aktarıldığı rehberde, derselerin süresi 40 dakikayı aşmayacak.