Advert
KOVID-19’UN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Ragıp Bayraktar

KOVID-19’UN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek Destan şiirine “Haykırsam! Kollarımı makas gibi açarak, durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak” diye başlamış.” Belli ki insanları uyarmak istiyor. Kalabalıkların gittiği yolun sonunun olmadığını ya da sorunlu olduğunu anlatmak istiyor. Bir durum muhakemesi çağrısı yapıyor.

Covıd-19 salgını da kalabalıkları Necip Fazıl Kısakürek’in şiirinde geçen açılmış bir makas gibi bir durum muhakemesi yapmak eşiğine getirdi.

Kontrollü kontrolsüz bütün yaşam hırs ve isteğimiz Covıd-19’un çelikten duvarına çarptı.

Birçok zenginlik ölçüleri darmadağın oldu. Birçok güzellik ölçüleri değerini kaybetti. Birçok alışkanlıklar terk edilmek zorunda kalındı. Gurur ve kibir kaynağı olan birçok eşya ya da  düşünce boşa düştü.

Peki bu değişimleri yaptıran ve benimsettiren Covıd-19’un gücü nereden kaynaklanıyordu?

Covıd-19’un insandan insana bulaşarak ölüme sebebiyet vermesinden başka bir gücü var mı? Elbette yok. Bu gücün adı ölüm korkusu.

Covıd-19 ile sarsılan düşünce dünyamız ölümü kavramakta doğru bir noktaya gelebilecek mi? Yoksa Covıd-19 aşısını sanki haşa ölümsüzlük iksiri gibi bekleyecek ve sonra da ölümü unutacak mıyız?

Halbuki ölüm, covıd-19 ile bulaşan bir hakikat değil, doğum ile yüklendiğimiz bir gerçek. 

Covıd-19 tedbirleri vesilesiyle küçük ilçemizin Pazar yerinin hemen bitişiğindeki mezarlığı daha sık ziyaret etmek ve vakit geçirmek imkanı bulduk.

 Aile mezarlığımızda metfun bulunan büyük ve küçüklerimiz ile birçok hatıralarımız var. Diğer aile mezarlıklarında metfun bulunanların büyük çoğunluğuyla da paylaşmışlıklarımız var.

İlçemizde Covıd-19 sebebiyle henüz bir ölüm vakası yaşanmadı. Eğer bugünden sonra yaşanırsa da ne o kişinin mezar taşında ne de İlçe mezarlığındaki mevcut binlerce mezar taşında da hiçbir mevtanın ölüm sebebi yazmıyor ve de yazmayacak.

Düşündüm de ilçe mezarlığında şu an yatan acaba kaç kişi yüzüne maske takmadan, kim bilir kaç kişi karantinanın adını duymadan, kim bilir kaç kişide sokağa çıkma yasağını hiç yaşamadan ölmüştür.

Kesin olan bir şey var ki; o da şu an ilçe mezarlığında yatan mevtalardan hiç birisi Covid-19’u  tanımadan, duymadan başka sebeplerle vefat etti.

Bu açıdan bakarsanız Covıd-19 insanlığın ölüm kaderi açısından hiç de önemli bir şey değil. Sadece yüzlerce ölüm sebeplerinden birisi.

Covıd-19 gündemimizde ne kadar daha kalacak bilmiyoruz. Ama en nihayetinde unutulup gidecek. İnsanlar ölümlüdür gerçeği ise hiç değişmeyecek.

Bu sebeple olacak şeyi olmuş bilmeli ve ona göre davranmalıyız düsturu gereğince yaşamak en mantıklısı.

Hayatı doğru yaşamak için ölümü doğru idrak etmek gerekiyor. Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek’in şiiri ile nokta koyalım.

Ölüm güzel şey, budur perde arkasından haber

Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü peygamber?

 Rağıp BAYRAKTAR

  ragipbayraktar64@gmail.com

 

 

                                                                                                                   

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME SÜRESİ 20 ARALIK'A UZATILDI
HES KODU-İZMİRİM KART EŞLEŞTİRME SÜRESİ 20 ARALIK'A UZATILDI
VALİ FUNDA KOCABIYIK KADES MOBİL UYGULAMASINI TANITTI
VALİ FUNDA KOCABIYIK KADES MOBİL UYGULAMASINI TANITTI
"