Advert
 UZM.DR MUSTAFA TORUN
UZM.DR MUSTAFA TORUN
Giriş Tarihi : 22-07-2021 18:01

KARADENİZDEKİ SEL FELAKETİ SONRASI WEİL HASTALIĞINA DİKKAT!

 

Uzm. Dr. Mustafa TORUN
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

mtorun3@gmail.com

Bugünkü yazımı ister istemez Küresel ısınma sonucu gelişen çevre felaketleri,seller bunun sonucunda olabilecek Leptospirosis ve ağır formu olan WEİL HASTALIĞINDAN BAHSEDECEĞİM..
*
Bilirsiniz yazılarıma hep güzelim doğal,isyankar türkülerimiz ile başlarım...Böylece bir kişiye bile nefis türkülerimizi sevdirebilirsek ne mutlu bizlere...
Nejat Buhara hocamızın kaynaklık ettiği ÇARŞAMBAYI SEL ALDI TÜRKÜSÜNÜ herhalde hepimiz az çok biliriz..

Çarşambayı sel aldı
Bir yâr sevdim el aldı
Keşke sevmez olaydım
Elim koynunda kaldı

Dostlarım yine Karadeniz Bölgesi sele yenik düştü..Elimiz koynumuzda kaldı..Yine yoksul Karadeniz insanlarını bu kurban bayramında sele kurban edeceğiz gibi..
*
Bir hekim olarak ettiğimiz hipokrat yemini gereği toplumu aydınlatmak boynumuzun borcu diyerek birşeyler karalayacağım..Önemli bir enfeksiyon hastalığını anlatmaya çalışacağım..
*
Sinsi seyreden çoğu kez grip benzeri enfeksiyonlarla karıştırılan, öldürücü olabilen bir hastalıktan, bir zoonozdan (hayvanlardan insana geçebilen hastalık) bahsedeceğim. Özelikle yağmurların bardaktan boşalırcasına başladığı,sellerin olduğu bu günlerde ve ilkbaharda artan bu hastalık her mevsimde gözlenebilir. Sorulu yanıtlı kısaca bahsedeceğimiz bu hastalık konusunda, azda olsa bilinçlenme sağlarsak ne mutlu bizlere…
*
✓Leptospirozis nedir?
Leptospiro denen burgu şeklindeki bir bakteri tarafından oluşturulan, genellikle hayvanlardan insana geçen bir enfeksiyon hastalığıdır.
*
✓Leptospirozisin en sık görülen etkeni nedir?
"Leptospira interrogensdir. "
*
✓Sıklığı hakkında bilgi verir misiniz?
Tüm dünya genelinde görülen bir bakteriyel enfeksiyondur. Nedeni bilinmeyen menenjit (beyin zarı enfeksiyonu) ve ensefalitlerin (beyin iltihabı) nerdeyse onda biri kadar bu bakteri ile oluşur. Leptospirozis’e erkeklerde daha sık rastlanır.
*
✓Leptospirozisin oluşumu hakkında bilgi verir misiniz?
Vahşi ve evcil hayvanlar, fare, sıçan, kene leptospirozis için kaynak oluştururlar. Buradan hareketle travmatize cilt (koruyucu bariyeri zedelenmiş) ve mukozalar’a yukarıdaki saydığımız hayvanların idrarlarının teması ile bakterinin organizmaya girişi kolaylaşır. Ayrıca leptospira bakterisi ile haşır neşir (kontamine)  olan kirlenmiş toprak, durgun sular ve bitkiler hastalık için önemli etmenlerdir.
*
✓Riskli gruplardan söz eder misiniz? 
•    Kampçılar
•    Çiftçiler
•    Madenciler
•    Mezbaha çalışanları
•    Veterinerler
•    Askeri birlikler, izciler
•    Yıkama işi ile uğraşanlar
•    İtfaiyeciler
*
✓Leptospirozisin kuluçka süresi hakkında bilgi verir misiniz?
Genellikle 7-14 gündür. (2 gün ile 4 hafta arasında)
*
✓Leptospirozisli hasta nasıl bulgularla karşımıza gelir?
•    Ateş, titreme, üşüme
•    Baş ağrısı
•    İleri derecede kas ağrısı
•    Gözde kızarıklık
•    Ense sertliği (her olguda olmaz)
•    Nadirde olsa ciltte kanamalı döküntü
•    İleri forumlarda sarılık, kanlı işeme
•    Öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam
•    Bulantı, kusma, karın ağrısı
•    Depresyon
*
✓Nasıl tanıya varılır?
İyi bir öykü, fizik muayene (yukarıdaki bulguları göz önüne alarak) ile mikrobiyolojik testler (serolojik testler ile hasta idrarında karanlık saha mikroskobu ile bakteri aranması önemlidir.)  ve doku biyopsisinden yararlanılarak tanıya varılabilir.
*
✓Leptospirozisin ağır şeklinin ismi nedir? Özelliğini anlatırmısınız?
WEİL HASTALIĞI veya sendromudur. Karaciğer ve böbrek tutulumu ile karakterize olup, ölüm oranı %20 ye kadar çıkabilir.
*
✓Leptospirozisi nasıl tedavi edelim ?
Ana tedavisi penisilindir. Devamlı (infüzyon şeklinde) veya dörde bölünmüş dozlar şeklinde (4-10 milyon ünite intravenöz) damar içinden verilmek sureti ile ‘Penisilin G’ ideal tedavidir. Tedavi süresi bir haftadan az olmamalıdır. Hafif formlarında Doksisiklin 2x100 mg ağızdan 7-10 gün verilebilir. Ayrıca ampisilin, sefalosporinlerde kullanılabilir.
*
Leptospirozis; sinsi seyreden, genellikle sel ve su baskınlarında aklımıza gelen fareli yaşamın riskli hastalıklarından biridir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan (en ağır şekli Weil hastalığıdır) bu hastalıkta; korunma yöntemi olarak kemirgenlerin kontrol altına alınması, şüpheli durumlarda koruyucu bot, çizme, eldiven ve giysiler giymek, hastalığı küçümsememek, riskli gruplarını bu hastalığa karşı eğitmek önemlidir.
*
SEL BİR KADER DEĞİLDİR!
ÖNLEMEK VE ÇÖZÜM ÜRETMEK BİZİM ELİMİZDEDİR!
YETERKİ BİLİMDEN AYRILMAYALIM!

Sevgilerimle..

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA