UZM.DR MUSTAFA TORUN
UZM.DR MUSTAFA TORUN
Giriş Tarihi : 16-01-2022 18:33

PANDEMİ RESMİ OLARAK ÜLKEMİZDE BİTİRİLDİ Mİ?

AŞI VE TEST YAPTIRMAK İSTEMEYENLER SINIFI GEÇTİ Mİ?
15 Ocak 1902'de doğan Nazım Hikmet'in bu yıl 120.doğum yıldönümü idi.Şiirlerini her okuduğumda kendimi daha aydınlanmış,kuvvetli,umutlu ve cesur hissederim.İyiki doğmuşsun,iyiki bizim şairimiz olmuşsun derim.Bir hekim olarak ne zaman yazmaya başlasam aklıma Nazım Hikmet,Ahmet Arif,Cemal Süreya,Yaşar Kemal ile sayısız yazar ve şair aklıma gelir.Pandemi nedeniyle yaşamlarını kaybeden,hastanelerde yatıp sıkıntı çeken insanları düşünürüm.Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Bursa Cezaevinde açlık grevi yapan  Nazım Hikmet için yazdığı YİĞİDİM ASLANIM BURDA YATIYOR şiiri aklıma gelir. Bunu unutmak mümkün mü?Anadolumuz güzelim insanlar yurdu olmuştur.Ama maalesef bilinen nedenlerle bu değerlerimiz unutturulmaya çalışılmış,yaşarken çok acı çekmişlerdir.Bunu bizler böyle belledik.Gelelim konumuza!..
*
Ülkemizde antidemokratik iklimden dolayı pandemi bilgileri saydam bir şekilde  paylaşılmadığından, OMİKRON VE DİĞER VARYANTLARIN ORANINI VE SAYISINI MAALESEF ŞİMDİYE KADAR NET OLARAK BİLEMEDİK.Bakanlığın elinde çok değerli pandemi bilgileri var olmasına rağmen,bu bilgiler halkımızdan ve hekimlerden saklanıyor.Halbuki bilgiler paylaşılsa inanın pandemi bu kadar sıkıntı oluşturmazdı.Bu yazıyı yazarken Polonya'da "Pandemi Bilim Kurulundan13 üye,bilim dışı uygulamalardan ve kendilerinin dinlenilmediğinden dolayı istifa etmişler."Bizde bunun gibi bir istifa şu ortamda olabilir mi? Çok zor.Umarım yanılırız. 
*
Hocalarımızın bizlere öğrettiği bilgilere göre; Virüsün S(Spike=Çıkıntı)
E(Envelope=Zarf) ve N(Nükleokapsid=Çekirdek protein kılıfı) noktaları olduğunu anımsatmakta yarar var.Covid-19-PCR testlerinde bu noktalar önemli.Eğer S negatif,N pozitif ise OMİKRONDAN şüphelenmek ve genom analizi için örneği viroloji laboratuvarına göndermek gerekir.Bu ülkemizde titizlikle  yapılıyor mu? Sanmıyorum.
*
OMIKRON'un en tehlikeli yönü tekrarlayan enfeksiyon (reenfeksiyon) olasılığının yüksek olması,Yan hastalığı olanlarda sanılanın aksine ölüm oranın düşük olmaması. 
*
Maalesef PANDEMİ MARATONUNDA diğer alanlarda olduğu gibi bu yönetici(ler)sınıfta kalmıştır.Ama olan güzelim ülkemize ve yurdum insanına olmuş ve olmaya devam etmektedir.
✓El altından aşı reddi içinde olanlar desteklenmiş,hatta fırsat olunca bu grup şiddet uygulamaya başlamış, maalesef görmezlikten gelinmiştir.
✓Bakanlığın elinde Covid-19 enfeksiyonu ile ilgili çok değerli bilgiler olmasına rağmen,bu bilgiler kamuoyu,bilim insanları ve hekimlerden saklanarak,tüm alanlarda olduğu gibi saydam olunamamıştır.Biz hekimler halkımıza doğruları ancak dış yayınlardan ve deneyimlerimiz rehberliğinde anlatmaya çalışıyoruz.
✓Omikron Varyant'ı bilinçli olarak küçümsenip,yine bilinçli olarak "Saldım Çayıra Mevlam Kayıra" politikası izlenerek, Covid-19-PCR testleri ekonomik nedenler ile fiilen kaldırılmıştır.
BUNA RAĞMEN KONUYLA İLGİLİ UZMANLARIN İSTEĞİ OLAN "HIZLI ANTIJEN TESTLERİ" NE HIKMET iSE DEVREYE SOKUL(A)MAMISTIR.BUNUN İÇİN YETERLİ ÖDENEK ACABA YOK MU?BİLEMİYORUZ.
✓Olamayacağı belirtilse de Toplumsal Bağışıklık (Herd IMMUNİTY) yalanı öne sürülerek, varolan aşılama çalışmaları bilerek bilinçli olarak sekteye uğratılmış,adeta "Aşı Reddi ve Aşı tereddütü içinde olanlara" göz kırpılmıştır. Böylece Dışa bağımlı burjuvalarımızın mutlu olmaları sağlanmıştır.Yazık ki ne yazık!

✓HALKIMIZDAN KENDi SORUNUNU BİZZAT KENDiSiNiN  ÇÖZMESi iSTENMiŞTiR.

 BÜTÜN BUNLARI GÖREREK, HIPOKRAT YEMİNİNE BAĞLI BiR HEKİM OLARAK AŞILANMAYI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ.
NEDEN Mİ?
*İSTENMEYEN TABLOLARI ÖNLEMEK  İÇİN,
*BİLİMİ SAVUNMAK İÇİN,
*BÜTÜN BU AKIL DIŞI,BİLİM DIŞI UYGULAMALARI GÖZLEMEK VE TARİHE NOT DÜŞMEK İÇİN,
*YENİ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN OLABİLECEĞİNİ ANLATABİLMEK İÇİN,
EVRENSEL OLAN AŞILARI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ.BU BÖYLE BİLİNE!.ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ!
*
GELELİM DİĞER SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDA TANISAL MİKROBİYOLOJİK TESTLERE!
     
Özellikle pandemi sırasında en sık rastladığımız,en çok soru sorulan enfeksiyonlardan olan solunum yollarının yangısal hastalıklarında, mikrobiyolojik tanı son derece önemlidir.Bu grup hastalıklardan sırası ile sinüzit,nezle,grip,farenjit, tonsillit,larenjit,trakeit (nefes borusu yangısı),bronşit ve pnömoni (zatürree) bizleri yatağa düşüren, ciddi yan hastalıklara yol açan enfeksiyonlardır.Aynı zamanda maliyet açısından bakıldığında ciddi rakamlara yol açmaktadır.Bu grup hastalıklarda sağaltımdan (tedaviden) önce, mikrobiyolojik tanıya gitmek bizlere çok önemli mesafeler kazandıracaktır.Birçok sağlık merkezlerinde her gün yapılan bu işlemler hakkında sade vatandaş ve tıp mensuplarına farkındalık yaratmak amacımız olmalıdır.Bu nedenle ortalama okuyucu kitlesini düşünerek net ifadeler kullanacağım. Hoşgörüle!
Eksiklikler varsa tamamlanana!..

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDA EN ÇOK YAPILAN MİKROBİYOLOJİK TESTLER
Boğazdan yapılan yaymalar,, Covid-19-PCR testleri,HIZLI KORONA ANTIJEN TESTLERİ, Boğaz ve Balgam Kültürleri ile Balgam Yayması, Balgamda Tüberküloz Basili aranması, Balgamın Tüberküloz Kültürüdür.
BOĞAZDAN YAYMA NASIL YAPILIR?
Ağız temizlendikten sonra kültür çubuğu tükürüğe değmeden tonsillere (bademciklere) ve boğaza sürülür. Sürüntü lam dediğimiz cam parçasına sürülerek kurutulur. Kuruyan örnek boyanır. Mikroskopta iltihap hücreleri aranıp (parçalı çekirdekli hücreler), sonuç kaydedilir. İltihap hücreleri varsa boğaz kültürü yapıldıktan sonra kültür sonucu çıkana kadar bakteriyel iltihap gibi değerlendirilip, tedavi planlanır.
BOĞAZ KÜLTÜRÜ VE YORUMLANMASINI NASIL YAPALIM?
Ağız temizlenir. Kültür çubuğu tükürüğe değmeden bademciklere ve boğaza sürülür. Kanlı besi yerine usulüne uygun ekim yapılır. 24 saat sonra kültür değerlendirilir. Burada önemli olan nokta boğaz kültüründen özel bir amacımız yok ise, sadece “A Grubu Beta Hemolitik Streptokok” araştırılması yeterlidir.
BALGAM YAYMASI VE KÜLTÜRÜ NASIL YAPILMALIDIR?
Ağız temizlenir (fırçalanırsa iyi olur), hasta derin öksürtülür (tek seferde alınması daha uygundur), çıkan balgam örneğinden yayma, tüberküloz basili aranması, kültür (gerekirse tüberküloz kültürü) yapılır. Burada vurgulanması gereken en önemli nokta; tekrarlanan öksürüklerden sonra alınan balgam örneğinden sonuca gitmemizin zorlaşmasıdır. Bakılan balgam yaymasında her mikroskobik alanda 25’in üzerinde iltihap hücresi (beyaz küre) ve 10’dan daha az epitel hücresi gözlenmesi alınan balgamdan bakteriyel kültür yapılabileceğini göstermesi yönünden önemlidir.

YORUM VE ÖNERİLERİLERİM
Bugünkü siyasi kargaşada ve ülkemizin düştüğü bu durumda politik konuları yazmak daha cazip ve popüler olsa da, biz bu yol yerine yine siyasetten soyutlanma yapmadan tekrar tekrar sağlığın en can alıcı sorunlarını dilimizin döndüğü ölçüde yazıp anlatmaya çalışırsak daha iyi ettiğimizi ve edeceğimizi düşünüyorum.İşimizi yapmaya devam edelim ve üretelim derim.Solunum yollarının enfeksiyon hastalıkları toplumda en çok görülen, en çok iş ve güç yitimi ile ekonomik kayıplara yol açan hastalıklardır. Burada izlenmesi gereken yol;önce bu hastalıklardan nasıl korunması gerektiğini topluma anlatarak, aşılama işini disipline etmektir. Tedaviden önce yukarıda belirttiğim gibi bu teknik konulardan halk anlamaz mantığını bırakıp, yalın bir dille bu konuları da aktarıp, farkındalık yaratmak işin püf noktasıdır. İyi bir tetkikin (özellikle mikrobiyolojik) hastalığın sağaltım(tedavisi) gibi önemli olduğunu görmek gerekir.Bunu da özellikle vurgulayalım.
USULÜNE UYGUN EL YIKAMA VE TEDAVİYE GEÇMEDEN YAPILABİLECEK MİKROBİYOLOJİK TESTLER, SAMİMİ OLARAK SÖYLÜYORUM SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDA VE TOPLUMA FARKINDALIK OLUŞTURMADA ÖZELLİKLE BU PANDEMİ DÖNEMİNDE VURGULANMASI VE ÖĞRETİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTALARDIR.KORUNMA TEDAVİDEN HER ZAMAN VE HER KOŞULDA ÖNCELİKLİ VE EKONOMİKTİR.
Sözümüzü Nazım Ustamız ile bitirelim.
UMUDA BİR KURŞUN SIKSA DA ÖLÜM,
UNUTMA! UMUDA KURŞUN İŞLEMEZ GÜLÜM.
Dr.Mustafa Torun
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı, TTB Kurultay Delegesi
mtorun3@gmail.com
Sevgilerimle...

 UZM.DR MUSTAFA TORUN

UZM.DR MUSTAFA TORUN

DİĞER YAZILARI SOMA DENİNCE KAHROLMAMAK ELDE DEĞİL! 13-05-2022 17:53 SOMA DENİNCE KAHROLMAMAK ELDE DEĞİL! 13-05-2022 12:46 BİR DOKTOR GÖZÜYLE TARIMDAKİ KAYIPLARIMIZ 12-05-2022 18:50 TÜRKİYE’DE ÇALIŞAN HEKİMLER NE İSTİYOR? 09-05-2022 20:30 OMİKRON VE ÇİN’DE ENDİŞE VERİCİ GRİP SALGINI 01-05-2022 01:28 OMİKRON VE ÇİN’DE ENDİŞE VERİCİ GRİP SALGINI 01-05-2022 01:28 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI BİZE NELERİ ANIMSATMALI DOSTLARIM? 23-04-2022 22:15 UZAMIŞ CORONA HASTALIĞI 21-04-2022 17:26 BİR HEKİM GÖZÜ İLE KADINA ŞİDDET 17-04-2022 00:29 PANDEMİ MARATON KOŞUSUNA DEVAM EDİYOR 09-04-2022 07:01 PANDEMİ MARATON KOŞUSUNA DEVAM EDİYOR 09-04-2022 07:00 TÜRKİYE VE ALMANYA’DA CORONA AŞILAMA ORANLARI. 06-04-2022 13:39 CORONA AŞILARINDA İKİNCİ ANIMSATMA DOZU 01-04-2022 14:24 COVİD-19 ENFEKSİYONU HENÜZ BİTMEDİ! 26-03-2022 00:06 24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM! 24-03-2022 09:13 DÜNYA SU GÜNÜ VE SU SAVAŞLARI 22-03-2022 10:20 HEKİMLİK,CEHALET VE GAFİLLİK 17-03-2022 09:34 PANDEMİ VİRÜSÜ BİR EMİRLE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU 04-03-2022 17:58 UYUZ HASTALIĞI GERÇEKTEN HALKIMIZI UYUZ ETTİ 25-02-2022 14:35 MESLEK SENDİKACILIĞI BİLEREK EMEĞİ BÖLMEKTİR! 19-02-2022 12:40 OMİKRON TOPLUMSAL KATLİAMLARINA DEVAM EDECEK Mİ? 16-02-2022 15:48 HEKİMLERİMİZ NE İSTİYOR? 09-02-2022 13:57 •SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ MÜ? 08-02-2022 14:40 KÜRESEL KAPİTALİSTLER VE YERLİ TAŞERONLARI, NİÇİN OMIKRON VARYANTINI KÜÇÜMSÜYORLAR? 03-02-2022 15:43 GÜZELİM ÜLKEMİZİN, GÜZELİM KURUMLARININ, BİR BİR GÖZDEN ÇIKARILDÎĞINI FARKEDEBİLİYORMUYUZ? 30-01-2022 13:49 YETMEZ AMA EVETÇİLER VE DÜŞÜNCÜLERİMİZ 20-01-2022 18:20 PANDEMİ RESMİ OLARAK ÜLKEMİZDE BİTİRİLDİ Mİ? 16-01-2022 18:33 BİR OF ÇEKSEK KARŞIKİ DAĞLAR YIKILIR MI? 12-01-2022 09:57 YURDUM İNSANI OMİKRONDAN SAPIR SAPIR HASTALANIP ÖLÜYOR.BİRİSİNİN VEYA BİRİLERİNİN UMURUNDA MI? 08-01-2022 10:27 AŞILARI ANLATIRKEN,TURCOVAC AŞISINI BİLİMSEL Mİ,YOKSA SİYASİ OLARAK MI TARTIŞALIM? 30-12-2021 23:36 MADENCİNİN ÇİLESİ NE ZAMAN BİTECEK?MEZARDA MI? 26-12-2021 07:40 MADENCİNİN ÇİLESİ NE ZAMAN BİTECEK?MEZARDA MI? 26-12-2021 07:40 MADENCİNİN ÇİLESİ NE ZAMAN BİTECEK?MEZARDA MI? 26-12-2021 07:40 PANDEMİNİN GELECEĞİ NE OLACAK? İŞİMİZ GERÇEKTEN ÇOK ZOR! 19-12-2021 20:55 OLGULAR ŞU AN TEPE YAPARKEN COVİD-19'UN PERDE ARKASI VE AŞI TARTIŞMALARI 12-12-2021 14:55 BUGÜN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ. 04-12-2021 15:41 1ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ VE YAŞLILARDA ENFEKSİYONLAR 30-11-2021 21:11 ENFEKSİYONLAR 1-ARALIK DÜNYA AİDS GÜNÜ VE YAŞLILARDA 30-11-2021 21:10 FAVİPRAVİR İLACI UMARIM ARTIK COVİD-19 ENFEKSİYONU SAPTANAN  İNSANLARIN EVİNE BIRAKILMAZ! 27-11-2021 17:11 KADINA ŞİDDET AĞIR BİR SAĞLIK SORUNUDUR.ÇOK ACİL TEDAVİ EDİLMELİDİR! 25-11-2021 13:50 HEKİM GÖZÜYLE PANDEMİ SÜRECİNDE ÜLKEMİZDE ÖĞRETMENLİĞE TANISAL YAKLAŞIM 23-11-2021 23:11 HALKIN YOKSULLUĞU ARTARKEN,İNSANLARDA GİDEREK "UYUZ"  OLMAYA BAŞLADI. UYUZ NASIL BİR HASTALIK? 18-11-2021 21:18 GRİP AŞISI BEKLEYENLER NE ZAMAN AŞIYLA BULUŞACAKLAR? 11-11-2021 22:58 COVİD-19 ENFEKSİYONU BU HIZLA GİDERSE MARATONU ÖNDE BİTİRECEK GİBİ! 10-11-2021 08:18 SAĞLIKTA SOSYALİZASYON YASASININ MİMARI SEVGİLİ "NUSRET FİŞEK" HOCAMIZI SAYGI VE SEVGİ İLE ANIYORUZ 02-11-2021 10:09 CUMHURİYET NEDİR? CUMHURIYET KAVRAMINDAN NE ANLIYORUZ? 31-10-2021 13:09 SUYUN ÖNEMİ VE SU İLE BULAŞAN ENFEKSİYONLAR 23-10-2021 23:10 EL ELİ YIKAR,EL DÖNER KORONAYI YIKAR! 15-10-2021 23:47 ÖKSÜRÜK İLE BERABER MASKE,MESAFE,TEMİZLİK ÜÇLÜSÜ YAŞAMIMIZDAN ÇIKMAYACAK GİBİ... 09-10-2021 13:55 COVİD-19 ENFEKSİYONU TEDAVİSİNDE YENİ BİR ANTİVİRAL İLAÇ BİZLERİ UMUTLANDIRDI! 01-10-2021 16:39 HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR. HEKİMLER TEKER TEKER İŞ BIRAKIYOR! SESİMİZİ DUYUN LÜTFEN! 30-09-2021 19:03 COVİD-19 ENFEKSİYONU SŪRECİNDE GRİP AŞISI BİLMECESİ 18-09-2021 10:03 KÜRESEL KAPİTALİZM İLE COVİD-19 VE   ENFEKSİYONLARIN YARIŞI 10-09-2021 07:23 GEBELİKTE COVİD-19 ENFEKSİYONU VE AŞILARI 08-09-2021 11:10 HANGİ AŞI? İNAKTİF AŞI MI? MRNA AŞISI MI? DERMAN ARARKEN DERDE Mİ DÜŞ OLDUK? 31-08-2021 09:52 TEHLİKELERİ GÖREBİLİYORMUSUNUZ? 21-08-2021 12:07 BOĞAZ AĞRISI İLE DELTA VARYANTI AÇISINDAN COVİD-19 ENFEKSİYONU 21-08-2021 12:05 BOĞAZ AĞRISI İLE DELTA VARYANTI AÇISINDAN COVİD-19 ENFEKSİYONU 16-08-2021 14:15 NEZLEYİM DEYİP GEÇMEDEN, DELTA VARYANTINI ASLA UNUTMAYALIM. KORONAVİRÜS VARYASYONLARINA DEVAM EDİYOR 07-08-2021 17:24 AŞI REDDİ İNSAN HAKKIMI? GÜLDÜRMEYİN BENİ 31-07-2021 16:05 28 TEMMUZ DÜNYA HEPATİT GÜNÜNÜ PANDEMİ ORTAMINDA SAKIN UNUTMAYALIM 27-07-2021 22:09 KARADENİZDEKİ SEL FELAKETİ SONRASI WEİL HASTALIĞINA DİKKAT! 22-07-2021 18:01 İKİ ÖNCÜ SOMA  MADEN İŞÇİSİ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ADETA BİZE SİTEM EDEREK ÖLDÜLER..HUZUR  iÇiNDE UYUSUNLAR! 16-07-2021 00:45 ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YAPTIRALIM MI? BU NEREDEN ÇIKTI? 08-07-2021 17:27 DELTA VARYANTIMI MI? BİZE VIZ GELİR TIRS GİDER 07-07-2021 13:54
ARŞİV ARAMA