GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2024 16:25

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden Faiz Güncellemesine Tepki

 Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nden Faiz Güncellemesine Tepki

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Atalay Savaş, birliğe bağlı esnaf odaları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, son dönemde artan faiz oranlarının esnaf ve sanatkarları zor duruma soktuğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu. Savaş, yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin geçtiği zor süreçte esnafın SGK primi, kira ve stopaj gibi temel ödemelerini yapmakta zorlandığını, bu nedenle hayatlarını idame ettirebilmek adına devlet destekli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla Halk Bankası'ndan çektikleri kredilere gelen faiz güncellemesinin, esnafı neredeyse nefes alamaz hale getirdiğini vurguladı."Faiz Güncellemeleri Geriye Dönük İşletilmemeli"

Esnaf ve sanatkar temsilcileri olarak faiz güncellemelerinin geriye dönük işletilmemesi gerektiğini belirten Savaş, bundan sonraki çekilecek kredilerin ise Merkez Bankası’nın faiz artışına göre güncellenebileceğini söyledi. Savaş, "Böylece bundan sonra kredi çekecek olan esnafımız, hangi oranda faiz ödeyeceğini bilerek önlemini bu orana göre alacaktır ve biraz olsun önünü görmüş olacaktır," dedi.

"Piyasalardaki Durumda Esnafın Hiçbir Suçu Yok"

Piyasalardaki kötü durumun ve faizlerin artmasının esnaf ve sanatkarlarla hiçbir ilgisinin olmadığını ifade eden Savaş, fiyatlandırma konusunda da hassas davrandıklarını belirtti. Zincir marketlerin ve büyük mağazaların fiyatlarını neye göre belirlediklerinin kamuoyunca sorgulanması gerektiğini vurguladı.

"E.K.K.K.'leri Bu Durumdan Sorumlu Değil"

Esnaflar arasında dolaşan bilgi kirliliğini de ortadan kaldırmak istediğini belirten Savaş, "Üyelerimizden bazıları, gerek oda başkanlarını, gerekse beni arayarak bu işin sorumlusunun kardeş kuruluşumuz olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (E.K.K.K.) olduğunu sanıyorlar, bu kesinlikle doğru değildir," dedi.

"Yetkililerden Geriye Dönük Faiz Güncellemesinin İptalini Talep Ediyoruz"

Esnaf ve sanatkarların temsilcileri olarak, geriye doğru işletilen faiz güncellemesinden vazgeçilip krediyi çektikleri andaki faiz oranlarına dönülmesini yetkililerden arz ve talep ettiklerini belirten Savaş, kamuoyuna ve yetkililere seslendi.

"Esnafın Yanında Olunmalı"

Toplantının sonunda, dinleyicilere teşekkür eden Savaş, "Beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum. Takdir, yetkililerin ve kamuoyunundur," diyerek konuşmasını sonlandırdı.

AdminAdmin