SİYASET
Giriş Tarihi : 29-07-2023 10:38   Güncelleme : 29-07-2023 10:49

CHP Kadın Kolları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş'ın Nafaka ve 6284'ü Hedef Alan Açıklamalarını Protesto Etti

 CHP Kadın Kolları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş'ın Nafaka ve 6284'ü Hedef Alan Açıklamalarını Protesto Etti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın nafaka ve 6284 sayılı Kanun'u hedef alan açıklamalarına tepki göstermek amacıyla eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Parti binasında düzenlenen etkinliğe CHP Uşak İl Başkanı Koray Akgün, Merkez ilçe Başkanı Uğur Dümen, İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ayaz ve Merkez ilçe Kadın Kolları Başkanı Leyla Özler katıldı.

Basın açıklamasında konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Bakan Göktaş'ın kadınların kazanılmış haklarına göz diken açıklamalarının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Nazlıaka, "Bakan Göktaş, kadın düşmanı zihniyetin temsili niteliğindeki açıklamalarıyla gündeme oturdu. Kadınların kazanılmış haklarına göz dikmek, toplumsal cinsiyet eşitliğine zarar verir" dedi.

6284 sayılı Kanun'un şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan kadınları, çocukları, aile bireylerini ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişileri koruma amacıyla alınacak tedbirleri düzenlediğini hatırlatan Nazlıaka, "Bakan Göktaş'ın iddiaları gerçek dışıdır. Kadınlarımız bu kanunu istememiyor şeklindeki ifadesi kabul edilemez. 6284 sayılı Kanun, kadınların güvenliği için önemli bir adımdır ve bizler bu kanuna sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

Nazlıaka, ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nin hukuksuzca feshedilmesine de değinerek, "6284 sayılı Kanun gibi diğer kazanılmış haklarımıza da sahip çıkacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik adımların atılmasına engel olamazlar" dedi.

Basın açıklamasında nafakaya da değinen Nazlıaka, nafakanın boşanma sonrasında taraflara tanınan yasal bir hak olduğunu ve cinsiyet ayrımı yapılmadan uygulandığını belirtti. Kadınların ekonomik güvencesi için nafakanın önemine dikkat çeken Nazlıaka, "Bakan Göktaş, kadınların yoksulluk nafakasına göz dikemez. Eğer mağduriyet varsa, çözümü sosyal devletin yoksul kadınlara daha fazla destek vermesindedir. Yasalarımıza dokunmayın, uygulayın" ifadelerini kullandı.

CHP Kadın Kolları, basın açıklamasıyla Bakan Göktaş'ın açıklamalarına ve kadınların haklarının gasp edilmesine karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

AdminAdmin