GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-08-2023 13:18

                                     HALI TEMİZLİĞİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

                                      HALI TEMİZLİĞİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

Uşak'ın deneyimli halı sektörü profesyoneli Tuncay Çetin, 20 yıllık sektör deneyimi ve 2 yıl süren kendi mağazasındaki hizmetleriyle edindiği bilgileri paylaştı. Halı alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlatan Çetin, ev kadınlarının sıkça karşılaştığı halı temizliği zorluklarının üstesinden gelmek için de püf noktalarını açıkladı.

Halı seçiminde doğru tercihlerin hayati önem taşıdığını belirten Çetin, halı alırken kullanılacak yere ve kullanım alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. İlk adım olarak, istenen özelliklerin net olarak belirlenmesinin gerekliliğini vurgulayan Çetin, mevsimlik halılardan ziyade alttan ısıtmalı evler için ince ve polyester yapılı halıların daha uygun olduğunu ifade etti. Çetin, "Altından gelen ısı nedeniyle tozlanma daha fazla olabiliyor. Bu nedenle, alttan ısıtma sistemine sahip evlerde halıların düzenli olarak elektrik süpürgesiyle temizlenmesi önemlidir. Bu temizlik alışkanlığı aslında tüm evlerde uygulanmalıdır" dedi.

Halılarını çoğunlukla Gaziantep'ten tedarik ettiğini belirten Çetin, fiyatların sürekli güncellendiğini ancak müşterilere ulaşmanın ve onlara uygun fiyatlar sunmanın önemini vurguladı.

Halı temizliği konusunda da önemli ipuçları paylaşan Çetin, dökülen sıvı veya maddeye hızlı bir şekilde müdahale edilmesinin lekelerin kalıcı olmasını engellediğini belirtti. Kağıt havlu veya temiz bir bezle sıvının alınmasının ardından ıslak bir bezle silinmesinin lekelerin daha kolay çıkmasına yardımcı olduğunu açıkladı. Ayrıca, lekeli bölgenin silinirken düz değil, kıvrılarak silinmesinin lekenin yayılmasını önlediğini ifade etti.

Lekelerin çıkmadığı durumlarda renksiz ispirto suyunun kullanılabileceğini belirten Çetin, bu yöntemin kaliteli halılar için uygunduğunu da ekledi. Son olarak, Çetin modern halıların artık leke tutmayan özelliklere sahip olduğunu ve bu nedenle ev hanımlarının halıları korumak için kullandığı halı örtülerine artık ihtiyaç olmadığını söyledi. Halı temizliği ve seçimindeki bu püf noktaları, ev sahiplerinin halılarını uzun ömürlü ve temiz tutmalarına yardımcı olacak gibi görünüyor.

 

AdminAdmin