GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-08-2023 19:06

Tavas, sanata festivale doydu

Tavas, sanata festivale doydu

 

Denizli’nin Tavas ilçesinde ‘5. Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’, 27-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festival kapsamında ünlü sanatçılar sahne aldı. Halk oyunları ekiplerinin gösterisi, ‘Bakraç koyun yoğurdu’ yarışması büyük ilgi gördü. 

Denizli’nin Tavas ilçesi geleneksel ‘5. Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’ ne ev sahipliği yaptı. 27-30 Temmuz tarihleri arasında dört gün boyunca devam eden festivalde ünlü sanatçılar sahne aldı. Tavaslılar sanata, eğlenceye ve festivale doydu. Festivalin ilk günü, sahneye çıkan ünlü sanatçı Ali Kınık, sahne performansıyla izleyicileri coşturdu. Festivalin ikinci günü pop müziğin sevilen ismi Simge, şarkılarıyla kalpleri fethetti. Üçüncü gün ise sahne alan Mustafa Ceceli, verdiği konserle seyircilerin gönlünde taht kurdu. Festivalin son gününde finalde ise Hakan Altun, muhteşem performansıyla festivale katılanlara unutulmaz bir müzik gecesi yaşattı. Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, festivalde sahne alan sanatçılara 40 kat yapılan ünlü Tavas Baklavasından ikram etti. Festivalin üçüncü gününde sahne alan ünlü sanatçı Mustafa Ceceli'nin zeybek kıyafetlerinin vazgeçilmezi cepken ve fes giyerek sahneye çıktı. Ceceli, zeybek kıyafetiyle, zeybek oynadı. İzleyicilerden büyük alkış aldı. Festival boyunca yüzlerce esnafın açtığı stantlarda, yöresel ürünlerin tanıtımını yapıldı. 

Halk oyunları gösterisi, yoğurt yarışması yapıldı
Festival kapsamında zeybek kültürünün kuşaktan kuşağa aktarılması için zeybek duayenlerinin gösterisi ve Tavas’ın geleneksel lezzetlerinden olan, kendine has lezzeti ve aroması ile damaklarda iz bırakan Tavas Bakraç Koyun Yoğurdu yarışması büyük çekişme ile yapıldı. Jüri yarışmaya katılan yoğurtlar arasında seçim yapmakta zorlandı. Tavas’ın tanıtımına daha çok katkı sağlamak için geleneksel Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’ne önem verdiklerini belirten Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, "Belediye tarafından bu yıl 5. Kez düzenlediğimiz Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali'ne ilçe halkımız, çevre ilçeler il merkez ve çevre illerden katkılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Tavas'ımızın zengin kültürel mirasını bu festivalle bir kez daha tanıttık. Sanatın birleştirici gücüyle bir araya gelerek, Zeybekler diyarında festival coşkusunu doyasıya yaşadık. Festivalimize katılım sağlayan seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla, türkülerle gönüllerimizde taht kuran tüm sanatçılarımıza şükranlarımı sunuyorum. Tavas’ta daha nice nice dolu dolu festivallerde birlikte olmak dileğiyle” dedi.

AdminAdmin