GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2023 15:53

Yalçınkaya, ‘Hedef, Balıkesir’de Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak’

Yalçınkaya, ‘Hedef, Balıkesir’de Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak’

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Avlu Balıkesir Triatlonu ile Türkiye’nin ilk kez Triatlon Avrupa Şampiyonluğu’na ev sahipliği yaptığını şimdi Balıkesir’de Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini söyledi
 
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Görevlisi Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, 4. kez Avlu Balıkesir Triatlonunun 4- 6 Ağustos tarihleri arasında başarıyla tamamlandığını söyledi. 32 ülkeden 750 sporcunun katılıyla ‘Güç Seninle” sloganıyla Türkiye ilk kez Triatlon Avrupa Şampiyonluğu’nun Balıkesir Avlu’da yapıldığını anlatan Federasyon Başkanı Yalçınkaya, şimdiki hedeflerinin Balıkesir’de Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak olduğunu söyledi. Triatlon Avrupa Şampiyonası’nın, Balıkesir’e de ayrı bir hareketlilik kazandırdığını anlatan Türkiye Triatlon Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya, “32 Ülkeden gelen yüzlerce sporcu 8 farklı startta birbiriyle kıyasıya yarıştı. Yaklaşık 750 sporcunun katıldığı yarışmalar için Balıkesir’e iki binden fazla misafir geldi. Şuan Balıkesir’de otellerde boş yer yok. AVM’ler sporcularımız antrenörlerimizle dolu. Balıkesir ve Türkiye’nin de tanıtımına büyük destek oluyoruz. Balıkesir, Türkiye’nin ilk kez Triatlon Avrupa Şampiyonluğu’na ev sahipliği yaptı. Yarışmaların tamamı sorunsuz yapıldı. Balıkesir Avlu’daki bu parkur; Avrupa ve Dünya’da yok. Gören yabancılar inanılmaz etkilendi. Kompakt bir parkur. Böyle bir parkurun örneği yok. Bu organizasyonumuzla ve parkurumuzla ödülleri de hak ediyoruz. Türkiye Triatlon Federasyonu olarak şimdi hedefimiz Balıkesir’de Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak. Bunun için gerekli görüşmeler ve girişimlere başlayacağız. Bu kusursuz organizasyondan emeği geçen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Herwig Grabner, Avrupa Federasyon Başkanı Renato Bertrandi ve federasyon ekibime, tüm belediye çalışanlarına ve kamu kurum kuruluşlara katkılarından ötürü teşekkür ederim.” dedi.


ev sahipliği yapacak. “Güç Seninle” sloganıyla 4-5-6 Ağustos’ta 3 gün boyunca triatlonun kalbi Balıkesir’de atacak. Organizasyonun basın lansmanında; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz ve Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Herwig Grabner bir araya geldi.

Toplam 32’i ülkeden 700’ü aşkın başarılı sporcunun akredite olduğu yarış üç gün boyunca Türkiye Triatlon Federasyonu Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Böyle güzel ve anlamlı bir etkinliğin Balıkesir’de gerçekleştiriliyor olmasının gurur verici olduğunu söyleyen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemizin ev sahipliğinde özellikle triatlon gibi güçlü bir spor alanında şehrimizin tanıtımı, gelişimi adına büyük bir katkı. Bu sporun uluslararası düzeyde de gerçekleştiriliyor olması apayrı bir değer taşıyor. Bu anlamda hem Türkiye Triatlon Federasyonu’nu Balıkesir’i seçtiği için hem de bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum."

“Balıkesir triatlonu çok seviyor"

Sadece ev sahibi olmadığını, aynı zamanda Türkiye Triatlon Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, “Böyle güzel bir organizasyonda devletimizin tüm imkânlarını kullanmamızı sağlayan Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Federasyonumuza destek veren Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Grabner'e de geldiği için teşekkür ederim. Balıkesir triatlonu çok seviyor. En çok kulübü ve sporcusu olan şehirlerden biriyiz.” şeklinde konuştu.

"Hedefimiz, burada Dünya Triatlon Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak"

Bayram Yalçınkaya’nın, Balıkesir’e geldiğinde Avlu’yu gördüğünü ve buranın gerekli koşullar sağlandığında triatlon için çok elverişli olduğunu söylediğini belirten Başkan Yücel Yılmaz “Bu zamana kadar yaptığımız organizasyonları çok beğendikleri için bizi yönetime aldılar. Hem gençlerimize örnek olacak hem de şehrimizin tanıtımını yapacak bir organizasyon. Katılım çok fazla şu an şehirdeki tüm oteller dolu. İlimizin yapacağı en önemli etkinliklerden biri. Bir sonraki hedefimiz Dünya Triatlon Yarışmasının burada yapılması. Etkinliğimizde birçok gönüllü çalışıyor hepsine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.


"Avlu triatlon için mükemmel bir lokasyon"

Balıkesir’e ilk kez 2 yıl önce geldiğini ve yeniden geldiği için büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Herwig Grabner “Mükemmel bir lokasyon, bir şampiyona için tüm şartlar çok elverişli. Görüp görebileceğimiz en güzel havuz. Şampiyonada yarışacak tüm sporculara başarılar dilerim.” dedi.

AdminAdmin