GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2022 11:48

Beş yıl üzerinde çalıştı, enerji krizine çözüm olacak makineyi üretti

Denizli’de 20 yıldan bu yana makine imalatı yapan 45 yaşındaki ilkokul mezunu Nuri Dönmez, üzerinde 5 yıl çalışarak yaşanan enerji krizine çözüm olacak ‘Yeni Nesil Hes Sistemi (YNHS)’ makinesini geliştirdi. Ürettiği makinenin marka ve patentini de alan Dönmez, çeşitli sularda denemesi yapılarak olumlu sonuçların alındığı makinenin seri üretimine geçmeye hazırlanıyor.

Beş yıl üzerinde çalıştı, enerji krizine çözüm olacak makineyi üretti

 

 

Denizli’nin Çivril ilçesinde 20 yıldan bu yana makine imalatı yapan 45 yaşındaki ilkokul mezunu Nuri Dönmez, beş yıl üzerinde çalışarak yaşanan enerji krizine çözüm olabilecek ‘Yeni Nesil Hes Sistemi (YNHS)’ ismini verdiği makinesini üretti. Suyun bulunduğu her alanda (akarsu, baraj, göl, dere, deniz kenarı) çalışabilen makine kuraklığın yaşandığı yıllarda daha az su kullanarak günümüzde kurulu HES’lerden daha çok elektrik enerjisi üretebiliyor. Geliştirdiği ‘Yeni Nesil Hes Sistemi (YNHS)’ makinesinin marka ve patentlerini de alan Dönmez, kullanılacak suyun durumu ve debisine göre farklı büyüklüklerde yapılabilecek makinenin seri üretimine geçmeyi planlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde enerji krizinin başladığını, krizin Türkiye’ye sıçrayabileceğine dikkat çeken Dönmez, “Uzun yıllar sanayi tipi makinelerin imalatını yaptım. Beş yıldan bu yana da ‘Yeni Nesil Hes Sistemi (YNHS)’ ismini verdiğim projemin üzerinde çalışıyorum. Beş yılda farklı sularda onlarca kez denemesini yaptığım makinenin raporları olumlu çıkınca, marka ve patent işlemlerini de tamamlayarak, her şeyi resmileştirdim. Proje kapsamında ürettiğim makinemde suyun bulunduğu her bölgede potansiyel enerjisini özel bir teknikle yüksek hıza ulaştırarak çoklu tribün çalıştırma fonksiyonlarını kazandırdım. Bu özellik projemi şimdiye kadar uygulanan HES Projelerinden ayıran en önemli özellik oldu” dedi.

Kullandığı suyu tekrar kullanıyor

Beş yılda geliştirdiği ‘Yeni Nesil Hes Sistemi (YNHS)’ makinesinde kuraklığın olduğu yıllarda elektrik enerjisi üretiminde kullanılan suyun tekrar kullanılabildiğine dikkat çeken Dönmez, “Günümüzde kullanılan HES’ler in çalışma prensibini iyi bilirim. Makinelerin termodinamikleriyle ilgili olarak bilgiye de sahibim. Makinemle sulu bölgelerde ne kadar enerji üretilebileceği o bölgedeki su debisi ve makinenin potansiyeli ile doğru orantılı. Her sulak bölgede üretilecek elektrik enerjisi isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Makinemde suyu en verimli kullandığımız için su sarfiyatının da önüne geçilmiş oluyor. Beş yıl üzerinde çalışarak geliştirdiğim makinemle artan enerji sıkıntısının üstesinden gelebiliriz. Makinemle gece gündüz, yılın 12 ayı hiç durmadan enerji üretilebilir.” dedi

AdminAdmin