SİYASET
Giriş Tarihi : 20-03-2023 22:51   Güncelleme : 20-03-2023 22:53

CHP’Lİ YALIM: TRAFİK SİGORTASINA DOĞAL AFETLER KLOZU EKLENMELİ

CHP’Lİ YALIM: TRAFİK SİGORTASINA DOĞAL AFETLER KLOZU EKLENMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremde binlerce aracın enkaz altında kaldığını ifade etti. Hasar gören araçların yüzde 14’ünün kaskolu olduğunu aktaran Yalım, “Kaskosu olmayan araçlar için zorunlu trafik sigortalarında kaza başına 120 bin lira hasarı karşı tarafa ödenebilmektedir. Bir kanun çıkararak enkaz altında kalan hasar gören araçlara bu kadarlık ödeme bir sefere mahsus ödenmelidir. Bu nedenle zorunlu trafik sigortalarında ödeme kapsamına doğal afetler klozu eklenmelidir.” dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen depremlerde yaklaşık 1 milyon 100 bin aracın değişik şekillerde hasar aldığının tahmin edildiğini söyledi. Hasar gören araçların yaklaşık yüzde 14'ünün kaskosu olduğunu ifade eden Yalım, “Deprem anında bölgede bulunan 3 milyon 500 bin araçtan sayı olarak yaklaşık 1 milyon 100 bin araçtan sadece 154 bin araç kaskoludur. 1 milyona 100 bin araç içinde tamamen hurdaya çıkan araçlar var, ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı araçlar var. Peki bunlar ne olacaktır? dedi.

ÇİFTÇİYE EKİPMAN DESTEĞİ VERİLMELİ

Depremden etkilenen köy sayısı 6 bin civarında olduğunu ve enkaz altında kalıp hasar gören yaklaşık 75 bin traktörün bulunduğunu aktaran Yalım, “Traktörlerin neredeyse tamamının yani yüzde 99'inin kaskosu yoktur. Kaskosu olan traktörlerde bankalardan kredi aldığı için kasko yaptırmak zorunlu olduğu için kasko yapılan traktörlerdir. Bu nedenle çiftçimiz perişandır. Bir an önce kaybettikleri tarım aletleri ve traktörleri tamir edilecek durumda olanlar tamir edilmelidir. Yenilenmesi gereken tarım aletlerini ve traktörler tamir edilmesi gereken traktörler bulunmaktadır. Traktörlerin tamir ve yenilemeleri için uzun vadeli faizsiz krediler verilmelidir. Çiftçi tarlasındaki mahsulünün hasadını yapacak duruma bir an önce getirilmelidir. Belediyeler hasat zamanında bu illerdeki köylere çiftçilerin hasatlarını yapmaları için teknik ekipman desteği sunmalıdır.” diye konuştu.

HASAR TESPİTLERİ HIZLICA YAPILMALI

Kaskolu olan 165 bin aracın kasko hasar dosyalarının ekspertizlerinin çok hızlı yapılması gerektiğini belirten Yalım, “Tam hasarlı olanlar yani pert olanlar piyasa rayiç değeri üzerinden hesaplanıp ödemelerine başlanılmalıdır. Onarılma imkânı olan araçlarda aynın şekilde onarımları hızlıca yapılmadır. Kaskosu olmayan araçlar için zorunlu trafik sigortalarında kaza başına 120 bin lira hasarı karşı tarafa ödenebilmektedir. Bir kanun çıkararak enkaz altında kalan hasar gören araçlara bu kadarlık ödeme bir sefere mahsus ödenmelidir. “ şeklinde konuştu.

SAHİPSİZ ARAÇLARIN ÇALINDIĞI İDDİALARI ARAŞTIRILMALI

Deprem bölgesinden bazı sahipsiz araçların bir şekilde çalındığı bulunamadığı iddialarının olduğunu söyleyen Yalım, “Bu araçların izleri bir an önce sürülmelidir. Ülkemizin depremle yaşaması yaşanan olaylarla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortalarında ödeme kapsamına doğal afetler klozu eklenmelidir. Bundan böyle yaşanan doğal afetlerde yaşanan kayıplar bu şekilde daha kolay giderilmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

DEPREM SİGORTASI ZORUNLU HALE GETİRİLMELİ

  1. “Ülkemizde bulunan evlerin tamamının DASK sigortası primleri aynen çöp vergisinde su parası üzerinden alındığı gibi; belediye emlak vergisi üzerinden zorunlu hale getirilip yapılmalıdır. Böylelikle vatandaşlarımız kendilerini daha güvende hissetmiş olacaktır. Hem de DASK sadece ev alırken, eve abonelik alırken zorunlu olduğu için lütfen yapılmaktadır. Emlak vergisi her ev ve işyeri otomatikman sigortaları yapılmış olacaktır. dediYaşanan son depremler ve sel felaketleri bu durumun gerekli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır." dedi.
AdminAdmin