GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2024 19:43

HABER-SEN: PTT'DE KAYIPLAR VE SORUMSUZLUKLAR ÜZERİNE AÇIKLAMALAR GELDİ

HABER-SEN: PTT'DE KAYIPLAR VE SORUMSUZLUKLAR ÜZERİNE AÇIKLAMALAR GELDİ

Kamuoyunda uzun süredir tartışma konusu olan PTT'nin iç işleyişi ve kaynak yönetimi konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Sendika yetkilileri ve ilgili STK temsilcileri, PTT'nin son yıllardaki kayıpları ve sorumluluklarını dile getirdi.

KESK Haber Sen MYK üyeleri, örgütlenme ve il gezileri kapsamında ilimizi ziyaret ederek, PTT'deki durumu değerlendirdiler. Basın açıklamasında, özellikle 2018'den beri devam eden personel alımlarının yapılmaması ve taşeron personel istihdamının artması eleştirilirken, sendika yetkilileri çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TİS Hukuk Sekreteri İbrahim Halil Doğan, yapılan basın açıklamasında, PTT'nin kaynak yönetimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti. Özellikle, tasarruf adı altında yapılan uygulamaların, emekçileri ve kamu kaynaklarını olumsuz etkilediğini vurguladı. Sendika temsilcileri, devletin sosyal sınıflar karşısında tarafsız olmadığını ve yapılan tasarruf tedbirlerinin emekçileri olumsuz etkilediğini ifade ettiler.

Örgütlenme Sekreteri Ayhan Zengin ise, PTT'nin 2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından yaşanan zararların ciddiyetine dikkat çekti. Zengin, PTT'nin geçmiş yıllara ait Sayıştay raporlarında belirtilen tasarruf önlemlerinin neden uygulanmadığını sorguladı.

Haber Sen Uşak İl temsilcisi Şerif Arslan ise, PTT'nin yönetimindeki ahlaki ve yasal sorunlara dikkat çekerek, hesap verilmemesinin kamu zararını artırdığını dile getirdi.

Ankara 2 Nolu şube kadın sekreteri Gülkız Atmaca, PTT'nin dijital arşiv yolsuzluğu gibi skandallarla gündeme geldiğini ve bu konuda sorumluların hala hesap vermediğini belirtti.

Örgütlenme Sekreteri Tutku Sedir ise, PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş.'nin mali durumunun endişe verici olduğunu vurguladı. Sedir, bu şirketin vergi ve sigorta borçlarını dahi ödeyemez hale geldiğini ifade etti.

Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç ise, PTT'nin vatandaşlardan topladığı emanet paraların kayıp olduğunu ve bu durumun kamu kaynaklarının doğru kullanılmadığını gösterdiğini söyledi.

Sendika yetkilileri, PTT'nin iç işleyişi ve kaynak yönetimi konusunda ciddi sorunların olduğunu ve bu sorunların çözülmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirttiler.

 

AdminAdmin