GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2024 13:18

Kamu-Sen Uşak İl Başkanı İrfan Kılınçer'den Eş Zamanlı Basın Açıklaması

Kamu-Sen Uşak İl Başkanı İrfan Kılınçer'den Eş Zamanlı Basın Açıklaması

Uşak, 15 Temmuz Şehitler Meydanı – Kamu-Sen Uşak İl Başkanı İrfan Kılınçer, Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasında, memurların ekonomik durumlarına ve tasarruf genelgesine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Basın açıklamasına Kamu-Sen'e bağlı sendikalar da katıldı.

Kılınçer’in Basın Açıklamasından yüksek enflasyonun kamu çalışanlarının ve emeklilerinin alım gücünü her geçen gün azalttığını belirterek, maaşların enflasyon karşısında eridiğini vurguladı. Kamu çalışanlarının ekonomik durumlarını iyileştirecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Kılınçer, verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini söyledi.Tasarruf Genelgesi ve Servis Hizmetleri:

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan tasarruf genelgesine değinen Kılınçer, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasını desteklediklerini ancak çalışanların kazanılmış haklarının kısıtlanmasına karşı olduklarını belirtti. Özellikle kamuda servis hizmetlerinin kaldırılmasının ekonomik ve hukuki açıdan sorunlu olduğunu dile getiren Kılınçer, bu hizmetin lüks değil, bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Servis hizmetlerinin kaldırılmasının, toplu taşıma kartı verilmesi ve özel araç kullanımı nedeniyle maliyetli ve verimsiz olacağını kaydetti.

Hukuki Adımlar:

Kamu çalışanlarının haklarının korunması için yargıya başvurduklarını ifade eden Kılınçer, servis hizmetlerinin kaldırılmasının hukuki olmadığını ve toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Kamu Çalışanlarının Beklentileri:

Kılınçer, kamu çalışanlarının giyim yardımı, fazla mesailer ve diğer kazanılmış haklarının kısıtlanmasının doğru olmadığını belirterek, yargıya başvuracaklarını açıkladı. Kamuda çalışan sayısının OECD ortalamasının gerisinde olduğunu ifade eden Kılınçer, kamu hizmetlerinin kalitesinin düşmemesi için personel alımının artırılması gerektiğini vurguladı.

Emekli Maaşları ve Ek Gösterge:

Emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çeken Kılınçer, memur emeklilerinin ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın taahhüdü olan birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Kılınçer, Kamu-Sen olarak kamu çalışanlarının haklarını korumak adına her türlü mücadeleyi vereceklerini belirterek, tasarrufun israf ve lüksten yapılması gerektiğini, emeğin hakkından tasarruf yapılmaması gerektiğini vurguladı. Konuşmasını, Türkiye Kamu-Sen olarak tek bir kamu çalışanının dahi kazanılmış hakkının elinden alınmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek sonlandırdı.

AdminAdmin