GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-08-2023 09:15

 Muğla ve Aydın'da Hızla Yayılan Yangınlar Kontrol Altına Alındı

   Muğla ve Aydın'da Hızla Yayılan Yangınlar Kontrol Altına Alındı

Türkiye'nin sıcak hava dalgasıyla mücadelesi devam ederken, Muğla ve Aydın illerinde çıkan yangınlar havadan ve karadan yürütülen yoğun çabalalarla kontrol altına alındı.

 

Muğla'nın Milas ilçesinde, Ören Mahallesi'nde belirlenemeyen nedenle başlayan orman yangını, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı hava ve kara araçlarının hızlı müdahalesiyle sarp arazide etkili bir şekilde yayılmadan önce kontrol altına alındı. Yangınla mücadele ekipleri, gece görüşlü helikopterler ve yer ekiplerinin yaklaşık 9 saatlik özverili çalışmaları sayesinde alevlere hakim olmayı başardı. Orman Genel Müdürlüğü, yangının kontrol altına alındığını duyurarak, soğutma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Yangının etkilediği 5 hektarlık alanın tamamen soğutulması için çalışmaların titizlikle sürdüğü belirtildi.

 

Aydın'ın Didim ilçesinde ise Mavişehir mevkisindeki makilik alanda meydana gelen yangına itfaiye ve Orman İşletme ekipleri hızla müdahale etti. Yangın, havadan ve karadan koordineli bir şekilde yürütülen operasyonlarla kontrol altına alınarak yayılması önlendi. Ekiplerin özverili çabaları sonucunda yangının etkilediği yaklaşık 10 hektarlık alanın zararı en aza indirildi. Yangına 10 arazöz, 5 helikopter, 4 uçak, 5 su tankeri, 2 dozer ve 200'e yakın personel müdahale etti. Soğutma çalışmaları hala devam ediyor.

 

Muğla'nın Ula ilçesinde de Ula göleti yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangın, ekiplerin hızlı ve etkili müdahalesi sayesinde kısa sürede kontrol altına alındı. Yangının nedeni henüz tam olarak belirlenmezken, yangının enerji nakil hatlarından kaynaklanabileceği düşünülüyor. Soğutma çalışmaları bölgede devam ediyor.

 

Tüm bu yangınlar, Türkiye'nin farklı bölgelerinde gerçekleşen hızlı müdahaleler ve koordineli çalışmalar sayesinde kontrol altına alındı. Yangınla mücadele ekiplerinin fedakarlığı ve halkın duyarlılığı, olası daha büyük felaketlerin önüne geçmekte büyük rol oynadı. Yangın tehlikesine karşı dikkat ve özenin sürdürülmesi, orman alanlarının korunması adına büyük önem taşıyor.

AdminAdmin