GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2024 19:58

ÖMK Karşıtı Eylemler Şiddetle Bastırıldı: Eğitim Sen’den Sert Tepki

ÖMK Karşıtı Eylemler Şiddetle Bastırıldı: Eğitim Sen’den Sert Tepki

 

Uşak, 10 Temmuz 2024 - Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, düzenlediği basın açıklamasında, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) yasa tasarısına karşı yapılan barışçıl eylemlere güvenlik güçlerinin sert müdahalesini kınadı.

9 Temmuz’da Ankara’da gerçekleşen eylemde Eğitim Sen ve bağlı sendikaların yöneticileri, üyeleri ve konfederasyonun Yürütme Kurulu üyeleri, polisin orantısız güç kullanımıyla karşılaştı. Ertunç, öğretmenlere, sendika yöneticilerine ve üyelerine yönelik gazlı, coplu, tekme tokatlı saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Barikatlar Öğretmenlere Kuruldu

Deniz Ertunç, basın açıklamasında, “Ankara’nın göbeğinde, TBMM’in yakınında öğretmenlere, sendika ve konfederasyonumuzun yöneticilerine çetelere, mafyalara, rantçılara, depremde on binlerin ölümüne neden olan müteahhitlere kurulmayan barikatlar kuruldu, yasaklamalar getirildi” ifadelerini kullandı. Anayasal haklarını kullanmak ve barışçıl bir şekilde protesto etmek isteyen sendika üyelerinin, binlerce güvenlik gücü tarafından engellendiğini belirtti.

 

Sendikal Ayrımcılık İddiası

Ertunç, başka bir sendikanın yürüyüşüne izin verildiği halde, Eğitim Sen’in barışçıl yürüyüş ve basın açıklamasının engellendiğini, 11 sendika üyesinin darp edilerek gözaltına alındığını belirtti. Bu durumu sendikal ayrımcılık olarak nitelendiren Ertunç, anayasal haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Tehlikeleri

Eğitim Sen olarak ÖMK yasa tasarısına neden karşı çıktıklarını detaylandıran Ertunç, tasarının öğretmenlik mesleğini değersizleştirdiğini, öğretmenlerin iş güvencesini tehdit ettiğini ve eğitim fakültelerinden mezun olmayı ayrıntıya indirgediğini belirtti. Tasarının öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmediğini, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırdığını ve eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarını önemli ölçüde ortadan kaldırdığını ifade etti.

Adil ve Kapsayıcı Bir Kanun Çağrısı

Ertunç, “Gerçek bir meslek kanunu hazırlamak istiyorsanız, ILO ve UNESCO ortak belgesi olan ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’ metnini esas alın. Gelin tüm eğitim emekçilerinin haklarını koruyacak, eşit işe eşit ücret ilkesine dayanan, adil ve kapsayıcı bir meslek kanununu hep beraber hazırlayalım” çağrısında bulundu.

Eylemler Devam Edecek

Deniz Ertunç, anayasal haklarını kullanmalarının engellenmesine, sendikal hak ihlallerine ve arkadaşlarına yönelik şiddete karşı protestolarını sürdüreceklerini belirterek, emek ve demokrasi güçlerini dayanışmaya davet etti.

AdminAdmin