GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2024 09:13

Türk Mutfağı Haftası'nda Uşak'a Özgü Lezzetler Tanıtıldı.

Türk Mutfağı Haftası'nda Uşak'a Özgü Lezzetler Tanıtıldı.

“Türk Mutfağı Haftası” kapsamında düzenlenen etkinlikte Uşak'ın coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel lezzetleri tanıtıldı.

Ulubey Kanyonu'nda bulunan Cam Teras’ta gerçekleştirilen etkinliğe Vali Dr. Turan Ergün’ün yanı sıra; Vali Yardımcıları Önder Can, Dr. Olgun Öner, Burak Bozkurt Gürses, Eşme Kaymakamı Selin Sarı, Ulubey Kaymakamı İbrahim Coşkunaslan, Hukuk Müşaviri Kasım Turgut, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, il Jandarma Komutanı Fahri Semiz, kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte; kent mutfağında yer alan Karahallı Ciğeri, döndürme, Uşak Tarhanası, alacatene, demir tatlısı, topalak, keşkek, Uşak Baklavası, ebem köftesi, zini hamursuzu ve haşhaş ezmesi gibi lezzetler katılımcılara ikram edildi. Vali Dr. Turan Ergün, yaptığı açıklamada, Ulubey Kanyonu’nu cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalara devam ettiklerini belirterek Uşak'ın kendine özgü birçok yöresel lezzetinin bulunduğunu ifade etti.

Anadolu'nun coğrafi konumu nedeniyle dünya mutfağının bütün özelliklerini bir arada barındırdığını dile getiren Vali Ergün, “Bir taraftan Akdeniz ve Ege, bir taraftan Doğu, bir taraftan Anadolu mutfağı derken neredeyse ülkemizin her yöresinde farklı lezzetler, farklı tatlar bulmak mümkün. Bunu birçok ülkede bulamazsınız. Bu da bizim büyük bir zenginliğimiz. Uşak da aynı şekilde bu kültüre, bu zenginliğe hizmet eden illerimizden birisi. Buraya özgü şifa kaynağı tarhana biliyorsunuz coğrafi işaretli ürünümüz. Burada Ulubey ilçesine özgü zini hamursuzu dediğimiz bir tatlımız, demir tatlısı, gelin helvası; Karahallı ilçemizin kendine özgü ciğeri Uşak mutfağının önde gelen ürünleri” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencileri arasında Uşak mutfağına ait Zini Hamursuzu Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere madalyaları Vali Dr. Turan Ergün tarafından verildi.


AdminAdmin