SİYASET
Giriş Tarihi : 06-06-2024 18:55

Uşak Milletvekili Ali Karaoba'dan AKP Hükümetine Sert Eleştiriler

Uşak Milletvekili Ali Karaoba'dan AKP Hükümetine Sert Eleştiriler

Uşak, 6 Haziran 2024 - CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AKP Hükümeti'ni Uşak ve Uşaklıların sorunlarına karşı duyarsızlıkla suçladı. Karaoba, sağlık, ulaşım, altyapı ve eğitim gibi birçok alanda hükümetin yetersiz kaldığını vurguladı.

Karaoba, konuşmasında özellikle sağlık hizmetlerindeki aksaklıklara dikkat çekti. Uşak’ın, Türkiye'de devlet hastanesi bulunmayan tek şehir olduğunu belirten Karaoba, "Rant ve inat uğruna, yürüyerek gidilebilen iki hastaneyi yıktınız, şehrin dışına bir devlet hastanesi kurdunuz. Bu hastanenin sadece tabelasını değiştirip eğitim araştırma hastanesi yaptınız ve bunu 'hizmet' olarak sundunuz. Ancak, randevu almak ve alınan randevuların iptal edilmesi büyük sorun. Muayene süreleri iki dakikanın altına inmiş durumda," dedi.

Ulaşım ve altyapı sorunlarına da değinen Karaoba, şehrin ortasında yirmi yıldır çivi çakılmayan harabe bir otogarın bulunduğunu, her yağmurda göle dönen şehirler arası alt geçitlerin olduğunu ve açılış tarihi sürekli ertelenen yüksek hızlı tren projesinin varlığını eleştirdi. Karaoba, "Plansız yapılan, kazalara sebebiyet veren bir OSB Kavşağımız var. Yıllardır tamamlanmayan Uşak-Sivaslı, Uşak-Ulubey-Eşme yolları ortada duruyor," diye konuştu.

Uşak Havalimanı'nın kapatılmasına da tepki gösteren Karaoba, "Uşak Havalimanı'nı uçuşa kapattığınızda 'Stokaj havalimanı yapalım' diye öneride bulunduk. Ancak bu öneri ciddiye alınmadı. Şimdi ise aynı öneriyi müjde olarak sunuyorsunuz," dedi.

Belediye yönetimi konusuna da değinen Karaoba, CHP’nin belediyeyi devraldığında 1 milyar 276 milyon TL borçla karşılaştığını belirtti. Karaoba, "Belediye yandaşa para akıtmaya devam etti. TÜGVA'ya, Önder Vakfı'na ve yandaşlarına para aktardı. Yazıklar olsun," ifadelerini kullandı.

Karaoba, Uşak'ın sanayi potansiyeline de dikkat çekerek, tekstil geri dönüşümünün yüzde 73'ünün ve battaniye üretiminin yüzde 95'inin Uşak'tan geldiğini belirtti. Ancak sanayicilerin düşük teknolojiyle üretim yaptığını ve bu durumu değiştirmek için destek gerektiğini vurguladı. "OSB'lerimiz raylı sisteminin olmaması nedeniyle avantajlarını kullanamıyor. Bu nedenle sanayicilerimize destek istiyoruz," dedi.

Eğitim konusuna da değinen Karaoba, Uşak Üniversitesi’nde akademisyenler ve öğrencilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. "Üniversite kimsenin babasının malı değildir. Hep birlikte çalışarak şehrimizi kalkındıracağız," dedi.

Karaoba, konuşmasını "Uşak hakkını alacak, Uşak hakkını alacak, Uşak hakkını alacak!" sözleriyle bitirdi.

 

 

AdminAdmin