GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2024 10:28

1.725 Çiftçimize 13 Milyon TL Değerinde Tohum ve Arı Kovanı Desteği

1.725 Çiftçimize 13 Milyon TL Değerinde Tohum ve Arı Kovanı Desteği

Vali Dr. Turan Ergün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında “Tohum ve Fide Dağıtımı” ile Aile Çiftçiliğinin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında “Arı Kovanı Dağıtım” törenine katıldı. 


Kemalöz Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen törene Vali Dr. Turan Ergün, Milletvekili Fahrettin Tuğrul, Vali Yardımcıları Önder Can, Dr. Olgun Öner, protokol üyeleri daire müdürleri ve çiftçiler katıldı. 


Törende konuşan Vali Dr. Turan Ergün “Tarımsal kalkınmanın mihenk taşları olan arazi, sulama ve iklim koşulları açısından oldukça zengin bir yapıya sahip Uşak’ımızın bu yapısını, işlevsel projelerle desteklemek hepimizin görevidir.” dedi. 


Proje kapsamında üreticilere nohut, ayçiçeği, fasulye, çörekotu, karnabahar, brokoli, mercimek, sorgum sudan otu, kovan ve arıcı malzemesi dağıtımı yapılacağını ifade eden Vali Ergün, projeden 35.210 dekar alanda 1.725 çiftçinin faydalanacağını ve toplam proje bedelinin yaklaşık 13 milyon TL olduğunu kaydetti.  Vali Ergün konuşmasına şöyle devam etti, “2023 yılında Uşak’ta Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş olduğu tarım ve hayvancılık desteği 266 milyon 130 bin 484 TL olmuştur.  2022 yılında İl Özel İdaresinden çiftçilerimize 9 milyon TL değerinde tohum yardımı yapmıştık. Geçen yıl bu kaliteli tohumların ekilmesi ve bol yağışlı geçen sezon sonunda buğday rekoltesinde yüzde 50, arpa rekoltesinde de yüzde 100’e yakın bir artış sağlanmıştır. Geçen yıl TMO 50 bin tona yakın hububat alımıyla önceki yıllara göre kapasitesini 11 kat artırmış ve çiftçilerimizin ürünlerinin gerçek değerden alınmasında büyük pay sahibi olmuştur. Bu yıl da aynı kapasiteyi daha da artırma gayretimiz devam edecektir. 2024 yılı sonlarına doğru uygulamaya konulacak olan tarımsal üretim planlaması ve sözleşmeli üretim modeli ile yöremize daha uygun ürünlere yönelim sağlanacak, daha kaliteli ve tutarlı bir destekleme modeli de hayata geçirilecektir.” Dünyada yaşanan iklim değişikliğinin herkes tarafından hissedildiğini aktaran Milletvekili Fahrettin Tuğrul da yaptığı konuşmada gıda güvenliğinin milli güvenlik kadar önemli olduğunu vurguladı.

Vali Ergün’ün konuşmasının ardından çiftçilere tohumları ve arı kovanları teslim edildi. 

AdminAdmin