GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2024 13:16

EĞİTİM SEN'DEN YENİ MÜFREDAT DEĞİŞİKLİKLERİNE SERT TEPKİ

EĞİTİM SEN'DEN YENİ MÜFREDAT DEĞİŞİKLİKLERİNE SERT TEPKİ

13 Haziran 2024 - Eğitim ve bilim emekçilerinin sendikası Eğitim Sen, Millî Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı yeni müfredat değişikliklerine yönelik sert eleştirilerini dile getirdi. Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, yaptığı basın açıklamasında, 2024/2025 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak olan yeni müfredatın laiklik ve bilim karşıtı olduğunu belirterek, bu değişikliklere karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

MEB'in müfredat değişikliklerini kamuoyundan gizli bir şekilde hazırladığını belirten Ertunç, "Müfredat hazırlıklarının kimler tarafından yapıldığı ve nasıl geliştirildiği, hangi komisyonların ve kurumların bu süreçte görev aldığı, programı geliştiren bireylerin yetkinlikleri ve uzmanlık alanlarının ne olduğu kamuoyuyla paylaşılmamıştır" dedi. Ertunç, müfredat değişikliklerinin bilim insanları, eğitimciler ve eğitim sendikalarının görüşleri alınarak, çeşitli yönleriyle tartışılması gerektiğini ifade etti.

Yeni müfredatın değerlendirilmesi için sadece bir hafta süre tanınmasının eleştirileri ve önerileri dikkate almadan değişikliklerin onaylanmasına neden olduğunu belirten Ertunç, "MEB, hazırlıklarının on yıl sürdüğünü açıkladığı müfredat değişiklikleri için yalnızca bir hafta değerlendirme süresi belirlemiş, eleştiri ve öneriler dikkate alınmadan değişiklikler onaylanmıştır" şeklinde konuştu.

Ertunç, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanı sıra dini vakıf ve cemaatlerin okullar, yurtlar ve kurslar gibi kurumlarla eğitim sistemine nüfuz ettiğini belirterek, "Yeni müfredat değişiklikleri eğitim sisteminde yaşanan dinselleşme kuşatmasının en tehlikeli aşamasını oluşturmaktadır" dedi. Eğitim sisteminde laik ve bilimsel eğitimin geri plana itildiğini, ders kitaplarında ise 'milli ve manevi değerler'in ön plana çıkarıldığını belirtti.

MEB'in asıl hedefinin, düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen ve itaatkâr nesiller yetiştirmek olduğunu söyleyen Ertunç, "Yeni müfredat, tek adam rejiminin siyasal ve ideolojik hedeflerini eğitim müfredatına yerleştirmiştir. Bilim, tarih, felsefe ve sanat derslerinde yapılan 'sadeleştirme' ile doğrudan bu alanlar hedef alınmıştır" ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen, yeni müfredatın bilimsel, sanatsal ve estetik yönden zayıf olduğunu ve dini referanslara dayanan bir dil kullandığını belirterek, çocukların çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek laik ve bilimsel bir içeriğin olması gerektiğini vurguladı. Ertunç, "Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmalı, çok dillilik temellinde anadili eğitimini esas alan yeni ve demokratik bir müfredat hazırlanmalıdır" dedi.

Son olarak, Eğitim Sen olarak, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddettiklerini belirten Ertunç, "Eğitim ve bilim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm kamuoyu ile birlikte bilime ve laik eğitime açıkça meydan okumak anlamına gelen müfredat değişikliklerine karşı birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Deniz Ertunç'un açıklamaları, yeni müfredat değişikliklerine yönelik kamuoyunda oluşan tepkileri artıracak gibi görünüyor. Eğitim Sen'in bu konuda atacağı adımlar merakla bekleniyor.

 

AdminAdmin