SİYASET
Giriş Tarihi : 10-07-2024 20:03

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba'dan Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki Kadrolaşma İddialarına Sert Tepki

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba'dan Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki Kadrolaşma İddialarına Sert Tepki

 

Uşak, 10 Temmuz 2024 - CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki kadrolaşma ve usulsüz atamalarla ilgili TBMM'de düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Karaoba, İl Sağlık Müdürlüğü'nün liyakatsiz atamalar ve akraba ilişkileriyle dolu olduğunu belirterek, kamu kaynaklarının eş-dost-akraba arasında paylaşıldığını iddia etti.

"Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Aile Şirketine Dönüşmüştür"

Ali Karaoba, 1 Temmuz 2024 itibarıyla Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'nde aynı soyada sahip 9 eş (karı-koca), 2 kardeş, 1 anne-kız ve 1 amca-yeğenin görev yaptığı tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca, çeşitli kamu kurumları ve sendikalardan gelen akrabaların da geçici kadrolarla işe alındığını belirtti. Karaoba, "Uşak İl Sağlık Müdürlüğü liyakatsiz bir aile şirketine dönüştürülmüştür" dedi.

Usulsüz Atamalar ve Görevlendirmeler

Karaoba, hastane müdürlerinin röntgen teknisyeni eşlerini masabaşı görevlere getirdiğini, hemşire ve ebe ihtiyacına rağmen eşlerin yine masabaşı görevlere alındığını, eski müdürler ve müdür yardımcılarının eşlerini yeni açılan birimlerde masabaşı görevlere aldığını belirtti. Ayrıca, sendika yöneticilerinin kardeşlerini, yeğenlerini masabaşı işlere soktuğunu, 112 istasyonunda görevli olanların geçici görevle müdürlüğe getirildiğini ve yeni açılan sürveyans birimlerinin sendikalılarla doldurulduğunu ifade etti.

"Bu Düzen Haramidir!"

Ali Karaoba, Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki kadrolaşma düzenini "harami düzeni" olarak nitelendirerek, AKP Uşak milletvekillerinin akrabalarının kadrolarının, başhekimlerin eş-dost-akraba koltuklarının, sendikadan gelen listelerin doldurduğu ve kamu kaynaklarını çalan bir düzen olduğunu söyledi. Karaoba, "Yetmiyor, o kadar utanmaz ve arsızlar ki; servis hemşiresi iken sendika yönetimine geçenleri başhemşire yardımcısının yardımcısı olarak atıyorlar" dedi.

Sağlık Alanında Keyfi Uygulamalar

Karaoba, Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'nde yürütülen işlerin 2 uzmandan 7 uzmana çıkarıldığını, bu uzmanlardan birinin "yemekhane uzmanı" olduğunu belirtti. Sağlık hizmetlerinde uzman kadrolarının keyfi bir şekilde oluşturulduğunu ve özel bilgi ve ihtisas gerektiren niteliklerin dikkate alınmadığını vurguladı.

Yeni Sağlık Bakanı'na Çağrı

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu'na seslenerek, Uşak İl Sağlık Müdürlüğü'nde liyakatli atamalar yapılmasını, kamu kaynaklarını eşine, dostuna, akrabasına harcayan yöneticilerin denetlenmesini ve gerekli hallerde görevlerinden alınmasını talep etti. Karaoba, "Uşak İl Sağlık Müdürlüğü hiçbir siyasi partinin ya da yandaş sendikanın seçim ofisi ve istihdam merkezi değildir" dedi.

Meclis Araştırma Komisyonu Talebi

Ali Karaoba, konunun derinlemesine araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önerisini 22 milletvekili arkadaşıyla birlikte Meclis'e sunduğunu ve bu konuyu Sağlık Bakanı'na ileteceğini belirtti.

AdminAdmin