Advert
Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 25-01-2023 18:12

2023 ERKEN SEÇİMİNDE KRİTİK İLLER?

 

Adana, Mersin, Eskişehir, Hatay illeri seçimde kritik yerler olarak görülüyor. Bu illere dikkat! Lütfen taşa tohum ekmeyelim!..

“Bir toplum, hoşgörüsü kadar güçlü, sağlam, haklıdır.Zulmü kadar zalim, zayıftır. YAŞAR KEMAL”

 Çok sevilen bir Kayseri  türkümüz var. Türkü sevenler bu türküyü çok iyi bilirler. 19. Yüzyılda yaşamış olan eski ismi Everek olan Develi ilçesinde doğan Aşık Seyrani’ye ait bu ezgide geçen; MEĞER TAŞA TOHUM EKİLMEZ tümcesi her duyduğumda  beni çok etkilemektedir. Değerli dostlarım bu seçim sanıldığı gibi çantada keklik değildir. Lütfen taşa tohum ekmeyelim!  Demokrasi ve insan haklarının egemen olduğu bir yapı istiyorsanız, seçim çalışmalarını sadece siyasi partilerinin omuzuna yükleyip, geri plana çekilmeyelim derim. Elimizden gelen çabayı esirgemeyin! Ne dersiniz?

 Demokrasi isteyen herkesin taşın altına elini koyması gerekir diye düşünüyorum . Bilimsel verileri çok iyi inceleyerek ben hekimim, ben sanatçıyım, ben bilim adamıyım, benim neyime seçim demeyelim. Nusret Fişek hocanın bir öğrencisi olarak, biz hekimlerin sorumluluğu daha da ağır olup, toplumu ileriye götüren birer aktivist olmamız şart derim. Yanılıyorsam lütfen düzeltin!..

 Evet Türkiye erken seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla; seçim tarihini 14 Mayısı 2023 olarak duyurarak, TBMM  çoğunluğu sağlayamazsa, seçim kararını kendisinin alacağını kamuoyuna duyurmuştur. Umarız son dakika da değişme olmaz.

 Açıklamanın sonrasında ise Ankara’da seçim kulisleri de beraberinde hareketlenmiştir. Bir süredir hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin gündeminde var olan seçim gündemi artık listenin en tepesine yerleşmiştir.  Seçim çalışmalarına ilerleyen günlerde hız vermesi beklenen partilerde halk tarafından en çok merak edilen soru ise; cumhurbaşkanı  adaylarının kim olacağıdır?

 Cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağının dışında önemli faktörlerden birisi de illerin durumudur.  Bilindiği gibi son yapılan genel seçimde bugün muhalefet partilerinin elinde bulunan belediyelerin birçoğundan, en son yapılan genel seçimlerde AKP’nin veya MHP’nin birinci parti çıktığını görmek olasıdır.

 İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışında son yapılan genel seçimde kritik illere bakıldığında tıpkı diğer yazımızda yer verdiğimiz ADANA gibi pek çok il bulunuyor. MERSİN’in büyükşehirler bazında en kritik il olduğunu ve  seçim tablosuna yansıdığını görüyoruz. Çünkü Mersin’de yapılan son genel seçim dikkate alındığında; AKP yüzde 28.6, CHP yüzde 26.8, İYİ Parti yüzde 13.6, MHP yüzde 12.8 ve HDP yüzde 16,8 oy çıkarabilmiştir. 2017 Anayasa Referandumu göz önüne alındığında ise Mersin’de yüzde 35.99 Evet, yüzde 64.01 oranında ise Hayır çıkmıştır.

 Mersin’in dışında uzun zamandır yerel yönetimi ana muhalefet partisinde olmasına rağmen, son genel seçimde ESKİŞEHİR’li vatandaşların yüzde 38.8’i AKP’yi, yüzde 32.3’ü CHP’yi, yüzde 13.2’si İYİ Parti’yi, yüzde 9.9’u MHP’yi ve yüzde 4.3’ü  ise HDP’yi tercih etmiştir. 
Eskişehir’in referandumdaki sonuçlarına bakılacak olursa; Anayasa değişikliğini kabul edenlerin oranı yüzde 42,43, kabul etmeyenlerin oranı ise yüzde 57,57 şeklinde görülmüştür.

 Ayrıca tıpkı Adana ve Mersin’e benzer bir tabloya sahip olan HATAY’da ise son yapılan genel seçimde AKP yüzde 36.2, CHP yüzde 30.6, İYİ Parti yüzde 6.5, MHP yüzde 14.4 ve HDP yüzde 11.0 oy almıştır. 2017 yılında gerçekleşen referanduma bakıldığında ise Hatay’da da tıpkı diğer iller de olduğu gibi Hayır’ın oranı yüzde 54.36, Evet’e oranla  yüzde 45,64 daha fazlay olduğu gözlenmiştir. Burada sayısal verileri aktaran gazeteci arkadaşımlara teşekkür ederim.

 Sözlerimi Adnan Türközü ve Adnan Ataman ustalarımızın bizlere  kazandırdığı bu güzel türkü ile bitiriyorum. Lütfen taşa tohum ekmeyelim!..

Eski Libas Gibi Aşıkın Gönlü
Söküldükten Sonra Dikilmez İmiş
Güzel Sever İsen Gerdanı Benli
Her Güzelin Kahrı Çekilmez İmiş

Ben Bağrını Toprak Sandım Taş İmiş
Meğer Taşa Tohum Ekilmez İmiş

Sevgilerimle…

DR. MUSTAFA TORUN

Dr. Mustafa Torun

Dr. Mustafa Torun

DİĞER YAZILARI SEÇİM YAKLAŞIRKEN MANİSA VE BALIKESİR’E  AYNA TUTALIM MI? PANDEMİ SORULARINIZ VE YANITLARIM SU BAKALIM NEREYE AKACAK? ZEMHERİ İŞÇİ CİNAYETLERİ İSYAN ETTİRİYOR!  SEVGİLİ “İSMAİL TOPUZOĞLU” HOCAM!   NEREDESİN? GAZETECİLİK ZOR ZENAAT BE! BİR HEKİM GÖZÜYLE 2022 YILINDA Kİ KADIN KATLİAMLARINI ANIMSATMAK ÇOK ACI! KEŞKE OLMASAYDI! KORONA’NIN  YENİ VARYANTI  VE  AŞILARLA İLGİLİ SORULARINIZ VE YANITLARIM ÜST VE ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI ARTTI MI? 2022 YILINI DA DİRENEMEDEN TÜKETTİK MAALESEF EĞİTİM SİSTEMİMİZ DE, SAĞLIK SİSTEMİMİZ GİBİ YERDE SÜRÜNÜYOR. YAZIK Kİ NE YAZIK! NİÇİN EGOLARIMIZ ŞİŞİYOR? SAHTE DOKTORLUK MU? YAPMAYIN ARKADAŞLAR! VEREM HASTALIĞI ARTTI MI? 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MÜ? GÜLELİM Mİ, AĞLAYALIM MI? MİKROBİYATA NEDİR? NELERDEN OLUŞMAKTADIR? DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE YİNE AĞLADIK… KABAHATİN ÇOĞU BİZDE! HIV/AİDS‘ Lİ HASTALARI LÜTFEN SOYUTLAMAYALIM! DIŞLAMAYALIM! KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ? BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!.. GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA