Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:40

BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

mtorun3@gmail.com

“ İnsanların çoğu kendileri değil başkalarıdır. Düşünceleri başkalarının düşünceleridir. Yaşamları başkalarını taklittir. Tutkuları ise alıntılardır. Şimdilerde insanlar öz benliklerinden korkuyorlar.” OSCAR WİLDE

▪️ATANAMAYAN BİR ÖĞRETMEN TALEBİNİ DİLE GETİRDİĞINDE, BAKAN KULAĞINI KAŞIDI.

▪️ANAYASA MAHKEMESİNDEN KARAR ÇIKMADAN “KARİYER BASAMAKLARI” SINAVI YAPILDI.

▪️ÖĞRETMENLERE BU SINAVDA ALANI DIŞINDAKİ SORULAR SORULDU.

▪️ UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVINA BAŞVURU YAPTILAR. AMA SINAV GİRİŞ BELGELERİ ÇIKMIYOR!

Yukarıda yazdığım ve medyada okuduğunuz başlıkları çoğaltabiliriz. Arkadaşlardan "24 Kasım Öğretmenler Günü" ilgili benden yazı istendiğinde, yukarıdaki başlıkları konunun anahtar sözcükleri olabilir diye düşünüp aktardım.

Osmanlı İmparatoru 2.Abdülhamid´in Maarif Nazırlarından, yani Milli Eğitim Bakanlarından EMRULLAH EFENDİ, HALİM PAŞA ya da ZÜHTÜ PAŞA´ya mı ait olduğu kesin bilinmeyen, "Şu okullar olmasa milli eğitimi ne güzel idare ederdim" sözü bugün daha da bir anlam kazanmış durumdadır.

Bu günlerde okulların halini sizlere anlatmaya gerek var mı? Maalesef yoğun bakım gerekir. Yazık ki ne yazık!

İyi yönetilemiyor mu yoksa Milli Eğitim? Okullar yoğun bakımdan nasıl kurtarılacak? Ne dersiniz? Neyse geçelim burayı!

Eğitim ve öğretimin birden fazla unsuru olduğunu öncelikle vurgulayalım. Nedir bunlar?

“Öğretmenler, Öğrenciler, veliler, müfredat programı, ekonomik ve sosyal konum” dur. Bu unsurların en önde gelenleri bunlar diyebilirim.

Bu yazı da ÖĞRETMENLER GÜNÜ ile ilgili bir hekim, bir sağlık emekçisi olarak düşüncelerimi sizlerle konuyu fazla uzatmadan paylaşıyorum. Eğitim ve sağlık ayrılmaz temel kavramlar olup, aslında sorunları da benzerdir.

Bilindiği gibi "24 Kasım 1928" Mustafa Kemal Atatürk´ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği tarihtir.

12 Eylül 1980 Askeri darbesini yapanlar,1981 yılında her yılın 24 Kasım gününü ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlamayı yasalaştırdılar.

24 Kasım´ın 12 Eylül´ün ürünü olması, onu reddetme hakkını bize verir mi? Elbet vermez!.. Önemli olan konunun özüdür. Biçimle şu aşamada uğraşmak bence doğru değildir.

24 Kasım´n içeriği ve nasıl yorumlanması gerektiği konunun can alıcı noktasıdır. Bunun içinde mutlaka 12 Eylül ruhundan arındırılmalıdır. Bilinmesini isteriz ki, 12 Eylül ile gelen serbest pazar ekonomisi ve NEOLİBERAL politikalar; EĞITIM de tıpkı SAĞLIK gibi paralı, alınıp satılan bir meta haline getirmiştir. Bu politikalar eğitim sistemimizi yerden yere vurmuştur. Bunun nelere yol açtığını bugünlerde net olarak daha iyi görmekteyiz.

Yoksul halk çocuklarının okuduğu birçok parasız yatılı okul maalesef kapatılmıştır. Araştırırsak buralardan birçok bilim adamı, siyasetçi ve üst düzey yönetici yetiştiğini görürüz.

Maalesef neoliberal potikalar, hem öğretmen mesleğine hem de öğretmenin yetiştirilme tarzına ve en önemlisi halk ve yoksul çocukların eğitimine verdikleri öneme büyük zararlar vermiştir. Adeta ülkenin temeline dinamit konmuştur.

“ Bir çocuğun en büyük şansı iyi bir öğretmene denk gelmesidir.” Sözü, sorgulanmalıdır. Çünkü tüm çocuklarımız iyi bir öğretmeni hak ediyor. Dünyanın her yerinde “müfredat” dediğimiz, her öğretmenin öğrencilerine öğretmekle yükümlü olduğu bir içerik “havuzu” var. Ne yazık ki standarda o kadar takılıyoruz ki, ezberci çocuklar yetiştiriyoruz. Eğitimin niteliğini laik, çağdaş ve bilimsel normlar ışığında artırmamız gerekiyor.

Çocuklara sorgulamayı, araştırmayı, soru sormayı öğreteceksek, bu doğrultuda öncelikle öğretmenin, kendi yöntem ve uygulamalarımı sorgulaması gerekir. Karşılaşabileceğimiz sorular üzerinde önceden düşünüp hazırlıklı olması gerekir.

Daha yakın bir zaman da anımsarsanız bir eğitim kurumu temsilcisi; “Biz okumamış ve cahil kesimin ferasetine güveniyoruz. Onlar Ülkeyi Ayakta Tutanlardır” demişti. Yoruma gerek var mı?

Öğretmenler umar ve dileriz ki, yakın zaman da yeniden "MUALLİM" olma niteliğine kavuşurlar. Böylece hem halk ve hak sevdasına sarılma özelliği gösterirler. Sorunu elbette bu MUALLiMLER yani eğitim emekçileri çözecektir. Eğitimin, toplumsal yarar ilkesi, öncelikle öğretmen mesleğinin sorunudur. Bu sorunun çözülmesi, aydınlanma hamlemizi geliştireceği gibi, Özgür, sorgulayan ve toplumsal çıkarları önde tutan özgür bireyler yetiştirmeyi yeniden kazandırmasını dileriz.

Kutlu olsun tüm öğretmenlerimizin 24 KASIM GÜNÜ!..

•EĞİTİM ÜRETİM İÇİNDİR!

•EĞİTİM VE SAĞLIK DOĞUŞTAN KAZANILMIŞ HAKTIR. ALINIP SATILAMAZ!

•YAŞASIN ÖĞRETMENLERİN ŞANLI DİRENİŞİ!

Sözlerimi ülkemizdeki sağlıkçıların başöğretmeni, Toplum Hekimliği’nin mimarı Prof.Dr.Nusret FİŞEK ‘i sevgi, saygı ve Özlem’le anıyorum…İyi ki öğrencin olmuşuz.

 

 

 

Sevgilerimle…

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Mustafa Torun

Dr. Mustafa Torun

DİĞER YAZILARI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ? BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!.. GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA