Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 01-10-2022 18:31

DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!..

 

Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

 

mtorun3@gmail.com

 

▪️Yaşlılıkta dinç kalmanın en iyi yolu zihnen genç kalabilmektir. Bu da kitabı ve fikri çalışmayı devam ettirmekle olanaklıdır. - Epiktetos▪️

 

Bügün “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü.”

Geçenlerde ‘Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi 1981 Mezunu Tip Doktorları’ olarak, Mardin odak olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesine yaklaşık bir haftalık gezi yaptık. Özlemlerimizi giderip, ülkemizin nasıl bu hale geldiğini, baskıcı bir yapılanmaya gözümüzün önünde, yani göz göre göre nasıl kaydığını, bu gezi vesilesiyle tartıştık. Avrupa ve çağdaş ülkelerin bu baskıcı, otoriter faşizan sistemlerden nasıl kurtulduğunu dile getirdik. Gördük ki yaşımız 65 civarında olmasına rağmen umudumuzu kaybetmediğimizi, yurdum insanının da birgün EŞİTLİKÇİ VE İNSAN HAKLARINA DAYALI BİR DEMOKRASİYE kavuşacağını, bu gerçek için mücadele edeceğin de hem fikir olduk. Gerçeğin ölçütü;yaşanılan pratikler olduğu bilinci ile,Avrupa’nın yaşadığı acılardan ders alarak, DEMOKRATİK SİSTEME evrildiğini düşündük. Eskilerin dediği gibi BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR tümcesini anımsadık.

 

“1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” nedeniyle, Üyesi olmakla gurur duyduğum DİSK EMEKLİ-SEN bakın özetle neler demiş?

 

▪️1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü: Yaşlı ve Emekli Hakları Gaspına Son Verilsin!

Bugün, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde, Türkiye’de son resmi rakamlara göre nüfusun 8 milyon 245 bin 124’ünü oluşturan yaşlıların en temel hak ve özgürlükleri tanınmıyor. Devlet, yaşlıların hak ve özgürlüklerine ilişkin sorumluluk almaktan kaçıyor; yoksulluk, açlık, ayrımcılık ve pek çok sorun yaşlı nüfus için olağan hale getiriliyor.

Ekonomik yaşamdan dışarı itilen, sosyal ilişkileri kısıtlanan, sağlık ve ulaşım gibi en temel hizmetlere erişimde güçlük çeken yaşlı nüfus göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’de yaşlılara yönelik sosyal politikaların yetersiz, eksik ve yanlı olduğunu ortaya koyuyor. Yaşamın evrelerinden biri olan ve doğal bir sürece işaret eden yaşlılık, devletin sorumluluk almaktan kaçındığı ölçüde toplumda da yaş ayrımcılığına neden oluyor.

Yapılması gereken yaşlıların kendileri hakkında karar almalarını sağlayacak sosyal politikaları yaşama geçirmektir:

Yaşlıları bütçede bir gider kalemi olarak gören anlayışın yerini yaşlıların da karar mekanizmalarında merkezde tutulduğu; sağlık ve iyi hal durumlarının ilerletilmesini, uygun çevre ve konut hakkının sağlanmasını, toplumsal yaşamın her alanında temsil edilmelerinin sağlanmasını amaç edinen sosyal politika anlayışına bırakması gerekmektedir.

Elbette bu anlayışın hâkim kılınması baskıcı ve otoriter bir rejim altında mümkün değildir. Nasıl ki bugün işçiler kendileri hakkında alınan kararlarda, nasıl ki bugün öğrenciler kendilerini geleceğe taşıması beklenen eğitim sisteminde söz sahibi kılınmıyorlarsa yaşlılar da temeli halkı yoksullaştırmaya, sömürüye ve ayrımcılığa dayanan bu sistemde söz sahibi kılınmamaktadır.

Yaşlılıkta insan onuruna yakışır bir yaşam için mücadele etmektedir.

• Yaşlıların ekonomik olarak yaşam standartlarının iyileştirilmesi, adil ve yaşanabilir ekonomik koşulların tüm yaşlılar için sağlanması

• Nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmetinin, evde bakım hizmetlerinin tüm yaşlılar için etkin biçimde sağlanması

• Yaşanabilir çevre ve konut sorununun çözülmesi

• Kültürel ve sosyal yaşama katılmalarının sağlanması adına gerekli altyapı çalışmalarının yapılması için yaşlıların sesi olmaya devam ediyor.

Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturan yaşlılar, Türkiye’nin içinden geçtiği kriz dönemlerinin tanıkları; Türkiye direniş tarihinin ise yazarlardır.▪️

 

Bu gün ve Hipokrat yeminimiz nedeniyle, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı bir hekim olarak, Yaşlılıkla beraber Enfeksiyon Hastalıklarının doğal olarak daha sık görüldüğünü anımsatmakta yarar görüyorum. Dünyada gelişen tıp bilimi ile beraber, koruyucu ve tedavi hekimliğindeki gelişmeler, yaşlı nüfusunu arttırmış olup, bununla birlikte oluşan savunma sistemindeki yetersizlikler, yaşlılarda görülen enfeksiyon hastalıklarına daha başka bir gözlükle bakmamızı gündeme getirmiştir.

 

YAŞLILIK:65 YAŞ VE ÜZERİNİ KABUL EDERSEK, ENFEKSİYONLARI KOLAYLAŞTIRAN ETMENLER NELERDİR? DİYE AKLIMIZA GELEN SORULARI YANITLAMAYA ÇALIŞAYIM.

 

*BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE YETERSİZLİK(HÜCRESEL VE SIVISAL BAĞIŞIKLIKTA AZALMA)

*DOKU VE ORGANLARDA DEĞİŞİKLİKLER *SÜREGELEN HASTALIKLAR.

*SOSYAL ÇEVREDE DEĞİŞME.

*YAŞLILIKTA DOKU VE ORGAN BOZUKLUKLARI A)Mide asidinde azalma (atrofik gastrit, pernisyöz anemi).

B)Bağırsak peristaltizminde(hareket) azalma. C)Reflekslerde bozulma.

D)Derinin yağ ve su içeriği kaybı.

E)Yerel salgılamalarda azalma (lizozim, demir bağlayan protein IgG, IgA).

F)Böbrek ve karaciğer işlevinde azalma.

G) Uterus prolapsusu(sarkması).

E)Mesane divertilkülleri(baloncukları), prostat hipertrofisi(büyümesi) .

 

Gelin bu YAŞLILIK gerçeğini güzel bir Ezgi ile, YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR türküsüyle bağlayalım.Dursun Ali Akinet ve Selahattin Aygün Ustalarımızdan alınma bu ezgi’yi, Musa Eroğlu Hocamız çok güzel yorumlamaktadır. Bu türküyü her dinlediğimde Hacettepe Tip Fakültesinde okurken çektiğimiz sıkıntılar aklıma gelir. Gözlerim yaşarır. Yaz ve Bahar aylarını nasıl yaşayamadığımızı , sabahlara kadar ders çalışmakla geçirdiğimizi düşünürüm. Gezide gördüğüm gerçek;o güzelim günlerimizin bir daha gelmeyecek şekilde maalesef gittiğidir. Bizim dönemdeki öğrencilerin çektiği çilelerin nedeni; yaşadığımız sıkıntılı ve sancılı yıllar ve bana göre acıyı bal eyleyen emekçi ailelerin çocuğu olmamızdır. Ne diyelim yazgımız buymuş galiba!..

Ne dersiniz, yanılıyor muyum? Gelin türkünün iki kıtasını hep beraber söyleyelim.

 

Bana Ne Yazdan Bahardan

Bana Ne Borandan Kardan

Aşağıdan Yukarıdan

Yolun Sonu Görünüyor

 

Geçtim Dünya Üzerinden

Ömür Bir Nefes Derinden

Bak Feleğin Çemberinden

Yolun Sonu Görünüyor

 

Sevgilerimle…

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Mustafa Torun

Dr. Mustafa Torun

DİĞER YAZILARI MİKROBİYATA NEDİR? NELERDEN OLUŞMAKTADIR? DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE YİNE AĞLADIK… KABAHATİN ÇOĞU BİZDE! HIV/AİDS‘ Lİ HASTALARI LÜTFEN SOYUTLAMAYALIM! DIŞLAMAYALIM! KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ? BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA