Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 18-09-2022 11:33

GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR

 

Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

mtorun3@gmail.com

 

▪️Yurdumun çiçeklenmesi için daima yaşadım,

Bilir bunu bahçeler, kayalar, köyler bilir.

Simdi sustum, örtün beni, yatırın buraya,

  1. bütün çiçeklerini getirin buraya. Dr.Ceyhun Atuf Kansu▪️

 

Covid-19 enfeksiyonu ve bunun OMİKRON varyantı dünyamızdaki salgın maratonunda koşusunu henüz tamamlamadı.Bizlerde bu sonbahar ve kış döneminde yine “GRİP ve OMİKRON salgınını “birlikte gözleyeceğiz’ gibi. Daha öncede yazdığım gibi, dünyamızda 1918, 1957 ve 1966 yıllarında ‘Küresel Grip Salgınları’ yaşandığını düşünürsek konunun önemi daha iyi anlaşılır.

 

Salgınlar arasındaki zaman dilimini yuvarlak olarak yaklaşık 10 ile 40 yıl sürdüğünü söyleyelim. 1968´deki salgından bu yana 54 yıl geçmiş. Küresel salgınlar arasındaki zaman dilimlerini incelediğimizde yeni bir grip pandemisi olasılığı hiç de az değildir.

 

Grip virüsünün değişim gösterdiğini, sürekli olarak mutasyona uğradığını belirtmekte yarar görüyorum. Hastalığın ölümcül sonuçlara neden olması bakımından hafife alınmaması gerektiğini, özellikle Covid-19’un OMİKRON varyant enfeksiyonu ile birlikte olabileceğini düşünürsek işin ciddiyetini daha iyi anlayabiliriz. İnsanlar, kuşlar ve domuzlarda bulunan grip virüsleri değişim göstererek birbirleriyle karışabiliyor. Bir türden, diğer türe geçerken virüsler modifiye olabilirler. Böylece canlıların çok az bağışıklığa sahip olduğu veya hiç olmadığı alt tipler oluşabileceğini yeri gelmişken burada anımsatalım.

 

Nezle, grip ve özellikle Covid-19 enfeksiyonunu asla birbirlerine karıştırmamak gerekir. Grip enfeksiyonunda baş ve boğaz ağrısı, titreme, üşüme, 2-3 gün süren 39-40 dereceye kadar çıkan ateş, öksürük, kas ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerin olabileceğini akılda tutmak, benzer bulguların COVİD -19 OMİKRON VARYANT enfeksiyonunun da, hatta yeni oluşacak varyantlarda da olabileceğini unutmamak gerekir. İnsanlar Covid-19 enfeksiyonun da aldığı önlemleri(Gerçi şimdi önlem hak getire),gripte de almaları, bu konuda daha titiz olmaları gerekir. Özellikle bu aylardan başlayarak, hele kışın özellikle kalabalık yerlerde bulunmamaya, olanak varsa evden çıkmamaya özen göstermeli, yakın temaslardan kaçınmaları kendi ve toplum yararınadır.

 

Destekleyici önlemleri de daha önceki yazılarım da da yazdığım gibi, burada kısaca anlatmakta yarar var.

 

✔️Her temastan sonra olanak varsa her tūrlū teması kesin, ellerinizi sabunlu suyla en az 20 saniye yıkayın.

 

✔️Bu olanak yoksa alkol bazlı ıslak mendille silin.

 

✔️Kesinlikle tokalaşma, kucaklaşma, öpüşme, sarılma ve benzeri durumlardan kaçının.

 

✔️Kâğıt paralar her türlü bulaşıcı hastalık riski oluşturduğundan, bunları mümkünse cüzdanınızda taşıyın. Veya ellerinizi yıkayın. Olanak var ise kağıt para yerine temassız kart kullanımı ile alışveriş yapın. Şifre yazacağım diye uğraşmayın.Bu aynı zamanda yakın temas ve solunum yolu ile geçen “Enfeksiyon Hastalıklarından “ korunma için çok önemli bir yöntemdir.

 

Gribe karşı ve aynı zamanda içinde bulunduğumuz Covid-19 OMİKRON varyant enfeksiyonu nedeniyle grip aşısı çok önemli olup, risk grubunda değilseniz bile yaptırmanızı öneririm. Grip aşısının sağlıklı kişilerde yüzde 60-70 oranında insanları grip virüsüne karşı koruduğunu, grip aşısının her yıl tekrarlamasına özen gösterilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayalım.

 

GRİP AŞISINI KİMLER ÖNCELİKLE YAPTIRSIN?

 

65 yaş ve üzerindekiler,

 

Süreğen kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar (astımlı çocuklar da dâhil)

 

Böbrek hastalığı olanlar

 

Diyabet hastaları

 

Kanser hastaları, HIV/AİDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar

 

Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar

 

Sağlık ve hastane çalışanları

 

Okul, fabrika kışla gibi topluluklarda bulunanlar

 

Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi

 

Devamlı grip riski altında olanlar,

 

Covid-19 enfeksiyonu geçirenler(POSTCOVİD sendromu veya UZAMIŞ COVİD dahil).

 

Her ne kadar grip aşısı konusunu geçen yıllarda yüzüne gözüne bulaştıranların, bu yılda bunu çözeceğini, düzenli ve şeffaf şekilde sorunu gidereceğini düşünemiyorum. Azıcık kıyıda köşede parası olanların bile sağlığa zor ulaştığını, özel hastanelerde bile sıra almakta zorlandığını düşünürsek;grip aşı kaosunun yine devam edeceğini tahmin edebiliyorum.Yanılmak çok isterim. Ama görünen köy kılavuz istemez. Basit bir maske sorunun da bile geçmişte sınıfta kalan, insanların hekime ulaşamadığı, sağlıkçıların ve doktorların şiddete uğradığı, ülkeden kaçtığı, şeffaf olmayan, bilime inanmayan(lar)ın muktedir olduğu bu sistemde ; bana göre bunun başarılması yine zor gibi. Konuyla ilgilenen bir uzman hekim olarak ve ettiğimiz hipokrat yemini çerçevesinde toplumumuzu aydınlatıp bilinçlendirmek görevimizdir. Bu dönemlerde susmak en büyük yanılgıdır. Ben hekimim, ben sanatçıyım, ben bilim insanıyım,siyaset benim neyime diyemeyiz. Elimizi taşın altına koyacağız. Hekim ger yönden toplumu aydınlatmaya, iyileştirmek için elinden geleni yapacaktır. Bu böyle biline!..

 

AŞILAR EVRENSELDİR!

AŞILAR KORUYUCU HEKİMLİĞİN EN ÖNEMLİ ÖGESİDİR!

 

Sevgilerimle…

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Mustafa Torun

Dr. Mustafa Torun

DİĞER YAZILARI MİKROBİYATA NEDİR? NELERDEN OLUŞMAKTADIR? DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE YİNE AĞLADIK… KABAHATİN ÇOĞU BİZDE! HIV/AİDS‘ Lİ HASTALARI LÜTFEN SOYUTLAMAYALIM! DIŞLAMAYALIM! KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ? BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!.. GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA