Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 29-09-2022 21:21

GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR

 

Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

mtorun3@gmail.com

 

▪️Cevapları olan değil soruları olan insanları dinleyin.▪️

Albert Einstein

 

Yukarıda başlıkta yazdığım sorunun yanıtını hemen yazayım. Bana göre kuvvetli bir EVETTİR. Biliyorsunuz daha önce de belirtmiştim. Yeni tip mRNA aşısında hem klasik Koronavirüse (SARS-CoV-2) ve hem de bu virüsün OMİKRON varyantına karşı planlanan ikili aşı, büyük olasılıkla Ekim sonu veya Kasım aylarında (Aksilik olmaz ise) kullanıma girecektir.

 

Hacettepede tıp eğitimimiz sırasında sevgili hocalarımızın bizlere öğrettiği en temel kavram;AŞILARDAN SAKIN KORKMAYIN sloganı olmuştu. Şimdiye kadar birçok Enfeksiyon Hastalığı tarihe karışmış ise, bu aşıların sayesinde olmuştur.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, COVID-19'un yeni bir varyantı ortaya çıkmazsa salgının yakında bitebileceğini söyledi.

Kluge DSÖ başkanının geçenlerde yaptığı bir konuşmada neleri vurguladığını ve pandemi konusunda yorumunu yazmış. Birlikte haberi okuyalım!..

 

▪️İzlanda'da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan Kluge, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un "COVID-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne" dair açıklamalarını değerlendirdi. Ghebreyesus'un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, "Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir. Bu konuda umutlu olmalıyız." dedi.

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz COVID-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, "Yeni varyantları çabucak tanımlayabilmek için güçlü bir takip de önemli." diye konuştu. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 14 Eylül'deki açıklamasında, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz fakat orada değiliz." ifadelerini kullanmıştı. Kovid-19 ile mücadelede bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, "Bu durumda yapacağımız en kötü şey durmaktır. Daha hızlı koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek daha fazla varyant, ölüm ve belirsizlik risklerine yol açarız." diye konuşmuştu.▪️

 

Lafı uzatmaya gerek yok. DSÖ başkanı da açıkça belirtmiş. Eğer hep beraber bilimin ışığında pandemi savaşında çabalarımıza devam edersek sona gelebiliriz demiş. Asla bu iş bitti, önlemlere gerek yok dememiş.

 

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ

Halen Hindistan kökenli BA.2.75 varyantı ABD’de görülmeye başlandığı bildirilmektedir. Konunun uzmanı bir klinisyen hekim olarak bir veya bir buçuk aya kadar ülkemizde de görülebileceğini düşünüyorum. Bu varyanta karşı ülkemizde kullanılan Biontech mRNA aşısının buna karşı koruma düzeyinin belirgin gözle görünebilir, diğer varyantlardan bir farkı olmadığı bilim çevrelerince dile getirilmektedir. Halen ülkemizde yaygın olan varyant “Omicron BA.4 ve özellikle baskın olan BA.5 varyantlarıdır (%80-90 arası tahmin ediliyor).

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; ülkemizde 5 - 11 Eylül 2022 tarihleri arasındaki olgu sayısı 22.441, ölüm sayısı ise 89 olarak bildirilmiştir. Ancak mevcut olgu tespit çalışmaları ve toplumun bu konudaki duyarsızlığı da göz önüne alınırsa haftalık olgu sayısının bunun en az 40-50 katı olduğunu söyleyebiliriz.

*Son 6 ayda (tercihan son 3 ayda) anımsatma dozunuzu yaptırmış olun. Eğer mRNA İkili aşısı ülkemize hemen gelirse bu aşıdan olursanız daha iyi olur.

*Uçakta ve otobüste iseniz maskelerimizi kullanarak seyahat etmek gerekir (Uçakta ve otobüste FFP2 veya N95 maske kullanırsanız iyi olur)

 

Herhangi bir kalabalık toplantı ve bulaşmada grup içi hızla enfekte olunabileceğinizi hepiniz biliyorsunuz. Eldeki bilgiler

Reenfeksiyon(Enfeksiyon tekrarı) süresinin ortalama 4 hafta (en kısa 7 gün) olduğunu gösteriyor.

 

Vİirüs ile ilişkimiz aynen Rana Alagöz’ün şarkısında ki gibi duruyor.

 

Herşey bitmedi bitemez

Aşkımız kalmasın yarım

Mutlu günler geri gelsin

Nolur hiç ayrılmayalım

 

*AŞILARDAN KORKMAYIN,ÇEKİNMEYİN!

*AŞILAR ÖZELLİKLE ENFEKSİYON HASTALIKLARINDAN KORUNMANIN TEMEL ÖGESİDİR!

*KORONA PANDEMİSİNDE MARATON YARIŞI HENÜZ BİTMEDİ!

*NE KADAR HIZLI KOŞARSAK O KADAR ÇABUK MARATONU BİTİRİRİZ!

*İKİLİ AŞI ÖZELLİKLE RİSK GRUBUNDAYSAK BİZİM İÇİN BİR ŞANSTIR.

 

Yazımı Cemil Uzel Ustamızın kaynaklık ettiği, Ümit Tokcan abimizin derlediği güzelim bir Giresun türküsü ile bitirelim. Bu türkünün bende çok güzel anısı var. İyiki Giresun’da doktor olarak çalışmışım.

 

Kale Bayırı Düzü

Devriye Sardı Bizi

Hep Beraber Olalım

Vermiyelim Şu Gızı

 

Sevgilerimle..

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Mustafa Torun

Dr. Mustafa Torun

DİĞER YAZILARI MİKROBİYATA NEDİR? NELERDEN OLUŞMAKTADIR? DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE YİNE AĞLADIK… KABAHATİN ÇOĞU BİZDE! HIV/AİDS‘ Lİ HASTALARI LÜTFEN SOYUTLAMAYALIM! DIŞLAMAYALIM! KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ? BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!.. KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA