Haber Sitesi
HV
27 OCAK Cuma 13:48
Advert

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MÜ?

Dr. Mustafa Torun
Dr. Mustafa Torun
Giriş Tarihi : 25-11-2022 16:28

 

KADIN CİNAYETLERİ SON ÜÇ AYDA HIZ KESMEDİ Mİ?

 

Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

mtorun3@gmail.com

 

▪️25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. ▪️

 

Türkiye’de son üç ayda 153 kadın ölü olarak bulundu. 60 kadının ölümü şüpheli olurken, 93 kadın ise erkek terörünün kurbanı oldu. Geride kalan son üç aylık zaman dilimi incelendiğinde öldürülen 93 kadından 49’u evli olduğu erkek tarafından, 7’si babası ya da üvey babası tarafından, 9’u birlikte olduğu erkek tarafından, 4’ü eskiden evli olduğu erkek tarafından, 2’si oğlu, 8’si akrabası, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek tarafından ve 6’sı da tanıdıkları tarafından öldürüldü.

 

Öldürülen kadınların arasında biri tanımadığı bir erkek, biri internetten tanıştığı bir erkek ve biri de erkek kardeşi tarafından öldürülmüştür.

 

Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında öldürülen 93 kadından 55’i kendi evinde, 4’ü iş yerinde, 2’si ıssız bir yerde, 4’ü arazide, 2’si su kenarında, 2’si otelde, 13’ü sokakta, 1’er kadın da arabada, eğlence mekânında, yol üzerinde, otobüs terminalinde öldürülmüştür. Ayrıca 4 kadının nerede öldürüldüğü ise tespit edilememiştir.

 

Kadınlardan 54’ü ateşli silah, 24’ü kesici alet, 3’ü darp, 2’si boğulma, 2’s yüksekten düşme ve itilme, 1’er kadın da çekiçle ve zehirlenerek katledilmiştir. 2 Kadının ise kayıtlara tespit edilemeyen nedenlerle öldüğü yazılmıştır.

 

Daha önceki yazılarımda ve konuşmalarımda belirttiğim gibi feodal yapısını tasfiye edememiş, Anamalcı sistemi dışarıya bağlı, taşeronlaşmış, bizim gibi Ataerkil yapıyla ilintisini kesememiş ERKEK EGEMEN SİSTEMLERDE; Kadın, Hekim, Sağlıkçı,Çocuk ve İşçi cinayetleri maalesef durmayacaktır. Yoksul halkımıza yapılan hertürlü şiddet ise işin ayrı bir boyutudur. Otokratik yapılarda maalesef ezen sınıf bu baskıcı iklimde şiddetten beslenmektedir. Bu yapı yani ezenden yana olan üretim biçimi, ezilen insanlardan yana evrilmedikçe; maalesef bizler sadece bu konuları ancak özel günlerde konuşup, yazabiliyoruz. Zamanla bu fırsat bile elimizden alınacak gibi duruyor. Ama ne olursa olsun UMUDU KESMEMEK GEREKİR.

 

Yine üzücü konulardan bahsediyorsun hocam dediğinizi duyar gibiyim. Bari uzatmadan yine Anadolu halkının bağrından çıkan güzelim bir Edirne türküsü ile biraz nefes alalım. Kaynak kişi olan sevgili Ümit Kaftancıoğlu hocamıza selam olsun . Işıklar içinde uyusun!

 

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler

Annesinin bir tanesini hor görmesinler

 

Uçan da kuşlara malum olsun

Ben annemi özledim

Hem annemi hem babamı

Ben köyümü özledim

 

BİZLERDE ŞİDDETİN VE YOKSULLUĞUN OLMADIĞI, HEKİMLERİN ÜLKESİNİ TERKETMEDİĞİ, BARIŞ DOLU ÜLKEMİZİ ÖZLEDİK!

 

Sevgilerimle…

DİĞER YAZILARI 2023 ERKEN SEÇİMİNDE KRİTİK İLLER? ZEMHERİ İŞÇİ CİNAYETLERİ İSYAN ETTİRİYOR!  SEVGİLİ “İSMAİL TOPUZOĞLU” HOCAM!   NEREDESİN? GAZETECİLİK ZOR ZENAAT BE! BİR HEKİM GÖZÜYLE 2022 YILINDA Kİ KADIN KATLİAMLARINI ANIMSATMAK ÇOK ACI! KEŞKE OLMASAYDI! KORONA’NIN  YENİ VARYANTI  VE  AŞILARLA İLGİLİ SORULARINIZ VE YANITLARIM ÜST VE ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI ARTTI MI? 2022 YILINI DA DİRENEMEDEN TÜKETTİK MAALESEF EĞİTİM SİSTEMİMİZ DE, SAĞLIK SİSTEMİMİZ GİBİ YERDE SÜRÜNÜYOR. YAZIK Kİ NE YAZIK! NİÇİN EGOLARIMIZ ŞİŞİYOR? SAHTE DOKTORLUK MU? YAPMAYIN ARKADAŞLAR! VEREM HASTALIĞI ARTTI MI? 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MÜ? GÜLELİM Mİ, AĞLAYALIM MI? MİKROBİYATA NEDİR? NELERDEN OLUŞMAKTADIR? DÜNYA MADENCİLER GÜNÜNDE YİNE AĞLADIK… KABAHATİN ÇOĞU BİZDE! HIV/AİDS‘ Lİ HASTALARI LÜTFEN SOYUTLAMAYALIM! DIŞLAMAYALIM! BİR HEKİM BAKIŞIYLA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ BU AYLARDA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI SAKIN KÜÇÜMSEMEYİN! EKİM 2022’DE DE KADIN’A ŞİDDET DURMADI!.. EKİM AYINDA DA İŞÇİ KATLİAMLARI DURMADI SEVGİLİ NUSRET HOCAM. GRİP AŞISI VE  ÖNERİLERİMİZ SAĞLIĞIMIZI SERMAYE SINIFINA BİLE BİLE NASIL TESLİM ETTİK? CUMHURİYET BAYRAMIMIZI SEVDİĞİMİZİ LÜTFEN SOMUTLAŞTIRALIM! EYLÜL AYINDA KADIN CİNAYETLERİ YİNE DURMADI!.. TTB BAŞKANI NE DEDİ? NE DEMEDİ? PANDEMİ SONLANMADI VE SONLANACAK GİBİ DURMUYOR! İŞÇİ CİNAYETLERİ EYLÜL AYINDA DA DURMADI! BİR HEKİM GÖZÜYLE 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ BARTIN MADENCİ KIYIMI ARTIK SONUNCU OLSUN! “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜNÜ” BURUK KARŞILIYORUZ!.. BUGÜN BAHÇELİEVLER KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ. UNUTMADIK! UNUTTURMAYACAĞIZ! MAALESEF SAĞLIKTA ŞİDDET DURMUYOR!.. HASTA DÜŞTÜK GELMEDİN!.. BARİ CAN VERENDE GEL!.. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MÜ? DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE GELDE DUYGULANMA!.. GÜÇLENDİRİLMİŞ COVİD AŞISI BİZLER İÇİN BİR ŞANSTIR KUDUZ ÇOK ÖNEMLİ BİR TOPLUM SAĞLIĞI SORUNUDUR 26 EYLÜL NÜKLEER SİLAHLARIN TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ. GRİP AŞISINI YAPTIRMANIZDA YARAR VAR BİR HEKİM GÖZLÜĞÜYLE 12 EYLÜL PANDEMİ DEVAM EDERKEN DİĞER AŞILARIMIZI UNUTMAYALIM ÖZEL YURT FİYATLARI İNSANI HASTA EDİYOR. GELDE YAZMA! 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM!.. İŞ CİNAYETLERİ DE KADIN CİNAYETLERİNİ İZLİYOR… COVİD-19 ÇOK DRAMATİK YAN HASTALIKLARA NEDEN OLABİLECEK RİSKLİ BİR ENFEKSİYONDUR BİR HEKİM OLARAK KADIN CİNAYETLERİNİ YAZMAK GERÇEKTEN ÇOK ZOR