AYDIN

Ata tohumları vatandaşların bahçesiyle buluştu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Yerel Tarım Ürünleri Projesi’yle Bozdoğan’daki serasından ürettiği domates, biber ve patlıcan fidelerini vatandaşlara dağıttı.

Ata tohumları vatandaşların bahçesiyle buluştu

Kirsal Kalkinma modelleri ile örnek gösterilen Aydin Büyüksehir Belediyesi, Yerel Tarim Ürünleri Projesi’yle de vatandaslara genetigi yerli olan sebze fideleri ulastiriyor. Bozdogan’daki Yerel Tarim Ürünleri Serasi’nda Ata Tohumlarindan yetistirilen domates, biber ve patlican fidelerinin dagitimiBüyüksehir Belediyesi’nin ekipleri tarafindan Aydin’in 17 ilçesinde basladi.

MİLYONLARCA FİDE ÜRETİLDİ

“Fide Üretici Belgesi” olan ender kamu kurumlarinda biri olan Büyüksehir Belediyesi, 7 yildir istikrarli bir sekilde sürdürdügüYerel Tarim Ürünleri Projesi’yla milyonlarca fideyi Aydin’in bereketli topraklariyla bulusturmak üzere vatandaslara dagitti.

Genetigi degistirilmis ürünlerin aksine bu fidelerden yetisen sebzelerden alinan tohumlarla tekrar üretim yapilabiliyor. Bu yönüyle tarimda sürekliligi, saglikli ürünleri ve nesilden nesile aktarilabilecek lezzet döngüsünü saglayan Ata Tohumundan yetismis bu fideler, vatandaslar tarafindan özenle yetistiriliyor.

“TARIM BU TOPRAKLARIN KÜLTÜRÜ VE YAŞAM KAYNAĞIDIR" 

Ata Tohumlarindan üretim yapmaya ve Yerel Tarim Ürünleri Projesi’yle kirsal kalkinmaya katki sunmaya devam edeceklerini belirten Aydin Büyüksehir Belediye Baskani Özlem Çerçioglu, “Tarim bu topraklarin kültürü ve yasam kaynagidir. Yasam kaynagimiz olan bu üretim sürecine disaridan öyle müdahaleler yapildi ki, üretmek için disa bagimli hale geldik. Ancak doga bu sekilde kurgulanmamistir. Doganin dogal akisi yok edilmek isteniyor ama bizlerde bunun karsisinda duruyoruz. Ata Tohumlarindan üretime devam edecegiz ve en önemlisi bunu unutturmayacagiz.” seklinde konustu.

“BİZİM GELİŞİMİMİZ TOPRAKTAN”

Ata Tohumlarinin anilmasinin, kendilerinin hatirlanmasi ve anilmasi kadar mutluluk verdigini belirten Nehal Alpugan, “Bizim gelisimimiz topraktan, biz böyle bitkilerin içinde büyüdügümüz için bunlarin yeniden faaliyete geçmesinden çok mutlu oldum. Gençlerimize büyük bir miras kalacak. Her seyimizi unutmak üzereyiz bunun unutulmasini istemiyorum. Bunlarin anilmasi bizlerin anilmasi anlamina geliyor. Büyüksehir’in çok çaliskan oldugunu ve bizleri hiç unutmadigini biliyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Fidelerden alinacak tohumlar ile yeni nesillerinde üretime devam edebilecegine dikkat çeken Fatma Gül, “Insallah herkes bizler gibi yeniden üretmeye ve basarmaya çalisir. Çok güzel olmus. Bos arsam var oraya ekiyorum, insallah çolugumuz çocugumuzda bizden ögrenmis olur. Yeni yetisen nesle de ögretmis oluruz. Bunlari dagittigi için Özlem Baskanimiza çok tesekkür ederiz” dedi.

“ÖZLEDİĞİMİZ VE İSTEĞİMİZ ATA TOHUMLARIDIR”

Hüseyin ve Ayse Adigüzel çiftide bu fidelerden elde edilecek ürünlerin daha saglikli olacagini belirterek sunlari söyledi “Bunlar her zaman özledigimiz ve istegimiz Ata Tohumlaridir. Herkesin eski ata tohumlarimizi üretmesi gerekiyor. Sag olsun baskanimiz üretiyor ve bizlere dagitiyor.”