GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 17:53   Güncelleme : 01-12-2021 17:53

BORİS VOLFMAN, "TÜRK CEVİZİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA İHRAÇ EDİLİYOR"

Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalık denince akla ilk gelen ürün olan ceviz, ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok bölgesinde de severek tüketiliyor.

BORİS VOLFMAN,

Tüketicisine lezzet ve sağlık üreticisine kazanç vaat eden mucize ürün ceviz ihracat rakamlarıyla da dikkat çekiyor. 2021 yılının Ocak-Eylül aylarını kapsayan ilk 9 aylık döneminde Türkiye'nin 26.012.124 dolarlık ceviz ihracatı gerçekleştirdiğini söyleyen Boris Volfman, "Avustralya’dan Cezayir’e kadar çok geniş bir coğrafyaya ihraç edilen ceviz hem iç pazarda hem de dış pazarda büyük ilgi görüyor. 2021 yılının ilk 9 aylık döneminde Türkiye’den en çok ceviz ihracatı 4.967.358 dolarlık ihracatla Mısır’a gerçekleştirildi. Ceviz ihracatında ikinci sırada 2.165.549 dolarlık ihracat ile Libya yer alırken, Türk cevizinin üçüncü en büyük alıcısı ise 2.081.390 dolarlık ihracat ile ABD oldu. İlk üç sırada bu ülkeler yer alırken 2021 yılı içerisinde Türk cevizinin ihraç edildiği ülke sayısı seksene yaklaştı." dedi.
CEVİZ ÜRETİCİLİĞİ HER GEÇEN GÜN POPÜLERLEŞİYOR
Ceviz her ne kadar Türk halkının aşina olduğu bir ürün olsa da özellikle son 10 yılda ceviz üretimine olan ilginin şaşırtıcı derecede arttığını ifade eden Boris Volfman "Bunda ceviz üretiminden elde edilen kazancın yüksek olduğu haberlerinin halk arasında yayılması da oldukça etkili oldu. Örneğin 2014 yılında Türkiye’de 69.395 hektar alanda ceviz yetiştiriciliği yapılırken bu rakam 2019 yılında 111.775 hektara ulaşmıştır. Oransal olarak bakıldığında bu 5 yıllık dönemde ülkemizdeki ceviz ekili alanların %80 oranında arttığı gözlemlenebilir." dedi. 
ÜRETİM ALANI VE VERİM ARASINDA BÜYÜK FARK VAR
Türkiye’de en çok ceviz üretim alanına sahip şehir 81 bin dekarla Denizli olurken, 77 bin dekarla Manisa ve 73 bin dekarla Bursa, onu takip etti. Fakat en çok üretim alanına sahip bu 3 şehir en çok ürün elde edilen üç şehir olarak karşımıza çıkmadığını söyleyen Boris Volfman, "2019 yılı verilerine göre Türkiye’de en çok ceviz üretimi 12 bin tonla Hakkâri şehrimizde gerçekleşmiş. Hakkâri şehrini 11,4 bin ton ile Kahramanmaraş ve 11 bin ton ile de Mersin şehirleri takip etmiş. Bu da ceviz üretiminde Akdeniz ve doğu bölgelerinde verimin çok daha yüksek olduğunu net şekilde gösteriyor. Ayrıca bu sayılan şehirlerin haricinde Balıkesir, Antalya, İzmir, Uşak, Çanakkale gibi şehirlerimizde önemli ceviz yetiştirme bölgeleridir." şeklinde konuştu.
CEVİZDE DÜNYA DEVİ ÇİN
Türkiye’nin de dünyada önemli konumda bulunduğu ceviz üretiminde dünya lideri konumunda Çin'in bulunduğunu belirten Boris Volfman, "Çin devasa nüfusu ve geniş topraklarıyla ceviz dahil olmak üzere pek çok tarımsal ürünün yetiştirilmesinde lider konumda yer alıyor. Çin’i dünyanın süper gücü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) takip ediyor. Listenin üçüncü sırasında ise doğu komşumuz İran bulunuyor. Türkiye ise dünya ceviz üretiminde dördüncü sırada yer alıyor. Çin kendisinden sonra gelen üç ülkenin toplam üretiminden daha fazla ceviz üretimine sahip olarak tartışmasız lider konumunda bulunuyor." dedi.
TÜRK İNSANI CEVİZİ ÇOK SEVİYOR
Türk insanının tüketmenin haricinde ceviz üretmeyi de çok sevdiğini söyleyen Boris Volfman, "Son yıllarda büyük bir hızla artan ceviz üretim alanları da bunun en net göstergesi konumunda. Özellikle emeklilikte ve şehirden köye dönüşlerde Türk insanının üretmeyi en çok tercih ettiği ürünlerden birisi olarak ceviz öne çıkıyor. Uzmanlar bu ilginin sürmesi halinde Türkiye’nin ceviz üretiminde yakın zamanda üçüncü sıraya yükseleceğini öngörüyor." ifadelerini kullandı.